Ewa Jastrzębska
Zabytkowy pałac biskupów warmińskich w Smolajnach w otoczeniu pięknego parku, łąk i pól był w pierwszą niedzielę czerwca miejscem spotkania hodowców i wielbicieli koni zimnokrwistych. Smolajny to niewielka miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim, usytuowana ok. 5 km na północ od Dobrego Miasta. Znajduje się tu dawna letnia rezydencja biskupów warmińskich, wybudowana z inicjatywy biskupa Adama Stanisława Grabowskiego. Według Małgorzaty Jackiewicz-Garniec i Mirosława Garnca („Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich”, Studio ARTA, Olsztyn 2001) pierwsze wzmianki o istniejących tu dobrach pochodzą z 1303 roku. Od XV w. były one własnością biskupów warmińskich, którzy od 1626 r. mieli tu letnią rezydencję i folwark. Powstał wtedy zespół pałacowo-parkowy, malowniczo usytuowany na wzgórzu, w otoczeniu lasów, w zakolu rozlewisk rzeki Łyny. Pałac był ulubionym miejscem pobytu słynnego satyryka i bajkopisarza biskupa Ignacego Krasickiego. W folwarku w Smolajnach, który przeważnie był dzierżawiony, hodowano m.in. konie zimnokrwiste.
Bezpośrednio po II wojnie światowej utworzono tu PGR, a od początku lat siedemdziesiątych w tej pięknej rezydencji ma swoją siedzibę technikum rolnicze. W 1994 r. zespół pałacowo-parkowy zwrócono kurii metropolitarnej w Olsztynie, która wydzierżawiła bezpłatnie pałac Zespołowi Szkół Rolniczych w Smolajnach na 25 lat (Jaworski „Dzień Woźnicy w Smolajnach”, „Hodowca i Jeździec”, 2004).
Mimo nie najlepszej pogody 4.06.2006 r. rozegrano trzecią edycję imprezy nazwanej „Dniem Woźnicy”, mającą na celu rozpropagowanie polskich koni zimnokrwistych. Organizatorem tego spotkania był Uczniowski Klub Sportowy „Galop” przy ZSR w Smolajnach oraz Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Koni. Imprezę rozpoczęła tradycyjnie msza święta, podczas której zgromadzeni wierni modlili się w intencji hodowców i ich koni, a w wygłoszonym kazaniu nie zabrakło przykładów świętych, którzy swój żywot poświęcili opiece nad zwierzętami.
Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok IV nr 3 (10) 2006.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.