CAPITOL I – legenda hodowlana i sportowa Holsztynu

Wioletta Werkowska, Ryszard Pikuła

Konie holsztyńskie od wielu lat cieszą się zasłużoną popularnością wśród hodowców i użytkowników koni sportowych na całym świecie. Również w Polsce ogiery tej rasy są w coraz większym stopniu wykorzystywane w produkcji koni sportowych. Wydaje się, że warto przyjrzeć się bliżej ogierom, które szczególnie zasłużyły się w hodowli koni holsztyńskich.

Oprócz tzw. złotych klejnotów, jakimi były określane ogiery COR de la BRYERE i LANDGRAF I, na szczególne wyróżnienie zasługuje również CAPITOL I. Wyjątkowość tego siwego, majestatycznego ogiera wynikała z jego rodowodu, który jest nasycony końmi o wybitnych osiągnięciach hodowlanych i sportowych. Trafność doboru polegała na połączeniu dwóch słynnych i znanych w hodowli koni holsztyńskich linii, a mianowicie 104a i 173. Długowieczność oraz wybitne uzdolnienia skokowe to cechy koni, które pochodzą z tych linii.
Capitol urodził się 2 maja 1975 roku w stadninie Rhedera Thormallena, hodowcy, który pochodzi z rodziny o wielkich tradycjach jeździeckich i hodowlanych. Historia tej rodziny od ponad 500 lat jest związana z Kollmar, gdzie od samego początku prowadzi się hodowlę, trening i sprzedaż koni. Głównym celem pracy hodowlanej prowadzonej przez Thormallena była hodowla koni o wybitnych predyspozycjach sportowych. Aby zrealizować to założenie, kupował klacze sprawdzone w sporcie, pracujące zarówno w siodle, jak i w zaprzęgu, o dobrym charakterze i chęci do współpracy z jeźdźcem.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok IV nr 3 (10) 2006.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Reklama

Monitoring stajni
Smarthorse