- Opracować wariantowy plan finansowania działalności Polskiego Związku Hodowców Koni w latach 2007-2013, na podstawie planów OZHK/WZHK, uwzględniający takie elementy, jak:
- ewentualne dofinansowanie z budżetu krajowego w ramach zatwierdzonych programów pomocowych,
- składki członkowskie,
- usługi zootechniczne,
- fundusze wypracowane z identyfikacji koni.
- Dokończyć działania związane z identyfikacją koni w masowym pogłowiu, tak aby w najbliższej przyszłości identyfikować tylko nowo narodzone źrebięta, oraz podjąć działania zmierzające do przejęcia przez Związek zadań związanych ze znakowaniem koni za pomocą mikrotransponderów, jeżeli taki wymóg wprowadzą przepisy Unii Europejskiej. Z myślą o ewentualnym przejęciu tego zadania przeszkoliliśmy już pracowników inżynieryjno-technicznych OZHK/WZHK w zakresie znakowania koni przy użyciu mikrotransponderów oraz zamierzamy oznakować na koszt OZHK i PZHK młode ogiery i klacze wpisywane w 2006 r. do ksiąg, oczywiście na wniosek i za zgodą ich właścicieli.
- Rozwinąć akcję szkoleń hodowców koni, przy wsparciu środkami pomocowymi Unii Europejskiej przewidzianymj na lata 2007-2013.
- Podjąć dalsze intensywne starania o odłączenie Stada Ogierów w Starogardzie Gd. od Stada Ogierów w Łącku.
- Podjąć starania o odłączenie Stada Ogierów w Kętrzynie od Stada Ogierów w Łącku.
- Zwrócić się do odpowiednich władz weterynaryjnych z wnioskiem o opracowanie listy leków, które można zakupić bezpośrednio w hurtowni leków, a nie tylko za pośrednictwem lekarzy weterynarii. Dotyczy to głównie środków do zabiegów zootechnicznych, np. odrobaczania, odkażania ran itp.
- Podjąć starania o oddzielenie Stada Ogierów Klikowa od Stada Ogierów w Białce.
- Stworzyć procedury do organizacji szkoleń sędziów oceny hodowlanej i użytkowej koni rasy huculskiej w celu zwiększenia liczby sędziów, jak również ujednolicenia kryteriów oceny koni.
- Nie podawać do publicznej wiadomości w trakcie kwalifikacji do ZT wyników bonitacji ogierów niezakwalifikowanych. Wynik ten może być podany tylko właścicielowi na jego żądanie.
- Powołać grupę roboczą w celu wypracowania zasad obowiązujących przy dzierżawie koni do celów sportowych.
- Organizować kwalifikacje młodych ogierów do ZT tylko w miejscach przeprowadzania treningów i prób dzielności, w terminie niekolidującym z pracami polowymi, tzn. maksymalnie do połowy lipca. Wypracować alternatywne możliwości uznawania ogierów „kolorowych”.
- Zwrócić się do MRiRW oraz ARiMR o dofinansowanie podmiotów zajmujących się utylizacją koni padłych.
- Podjąć starania o skierowanie maksymalnej części dotacji z programów rolno-środowiskowych w latach 2007-2013 na dofinansowanie gospodarstw utrzymujących zwierzęta.
- Objąć dotacją w ramach programów ochrony ras rodzimych również ogiery spełniające wymagania rodowodowe, obowiązujące obecnie w przypadku klaczy.
- Dołożyć starań, aby OZHK/WZHK szerzej rozpropagowały nabór ogierów na test wierzchowo-zaprzęgowy, szczególnie wśród mniejszych hodowców zajmujących się rolnictwem ekologicznym i hodowlą koni „kolorowych” oraz wśród hodowców koni do wyczynowego sportu zaprzęgowego.
- Wprowadzić zasadę podawania do publicznej wiadomości ocen członków komisji podczas wystaw.
- Zorganizować dla hodowców wszystkich ras kurs selekcjonerów koni podczas regionalnych wystaw.
- Wyjaśnić ze stadami ogierów zasady dzierżawienia ogierów. Wszelkie zmiany związane z warunkami dzierżawy powinny być uzgadniane z wyprzedzeniem (6 miesięcy wcześniej). Stada ogierów nie mogą zmieniać warunków umowy bez porozumienia z dzierżawcą.