Transport koni rzeźnych w Polsce

Andrzej Stasiowski, dyrektor biura PZHK

Od paru lat organizacje ochrony zwierząt prowadzą w naszym kraju i niektórych krajach Unii Europejskiej kampanie, której celem jest ustawowy zakaz eksportu z Polski koni żywych na rzeź. Zastanawiający jest fakt, że kampania ta nasiliła się w momencie, kiedy znana była przybliżona data naszego członkostwa w Unii Europejskiej i zaczął rosnąć eksport koni rzeźnych do Włoch z takich krajów, jak Francja czy Hiszpania.
W dyskusji jaka wywiązała się na ten temat, na łamach pism o tematyce „końskiej”, Polski Związek Hodowców Koni wielokrotnie podkreślał, że jako organizacji zrzeszającej hodowców koni, zależy mu na prawidłowych warunkach transportu wszystkich zwierząt i humanitarnym ich traktowaniu. Nigdy jednak nie zgadzaliśmy się z opinią o złych warunkach transportów koni opuszczających Polskę rozpowszechnioną w mediach, gdyż uważamy, że nie jest ona zgodna ze stanem faktycznym.
Świadczy o tym, chociażby fakt ciągłego emitowania przez różne stacje telewizyjne jednego i tego samego filmu, z drastycznymi scenami cierpiących koni w transporcie, nakręconego kilka lat temu w niewiadomym miejscu.
Na poparcie naszej opinii chcielibyśmy, aby Czytelnicy zapoznali się z pismami skierowanymi w 2003 roku przez Kerstin Jostock – przedstawicielkę niemieckiej organizacji ochrony zwierząt „Animals Angels” do Komisarza Unii Europejskiej – Davida Byrne oraz do ówczesnego Ministra Rolnictwa – Adama Tańskiego.

Z poważaniem
Dyrektor Andrzej Stasiowski

Freiburg, 18.05.2003

Animals Angels e.V., Kerstin Jostock, Bismarckallee 22, 79098 Freiburg, Niemcy

Ministerstwo Gospodarki Rolnej, Adam Tański, ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa

Szanowny panie Ministrze Tański,

Jako informację mam przyjemność załączyć kopię mojego listu z 23.04.2003 do UE- komisarza Mr. Byrne. Wyjątkowo dobrze wykonana praca w tych punktach jak również pozytywne doświadczenie na targowiskach (Bodzentyn, Skaryszew, Zwoleń) oraz przyszłe warunki Unijne chciałabym z panem w osobistej rozmowie rozważyć.

Będę bardzo wdzięczna jeśli wkrótce będziemy mogli się spotkać

Z głębokim poważaniem
Kerstin Jostock
Animals Angels – projekt menager wschód Europa
Weterynarz

Freiburg, 23.04.2003

Animals Angels e.V., Kerstin Jostock, Bismarckallee 22, 79098 Freiburg, Germany

David Byrne UE- Komisarz, Rue de la Loi 200, 1049 Brussels BELGIEN

Oględziny punktu zaopatrzenia (od red. przejście graniczne) w Zebrzydowicach/Polska

Szanowny panie Byrne,

Jestem z ramienia niemieckiej organizacji ochrony zwierząt „Animals Angels” , jako kierownik projektu dla wschodniej Europy. W ramach moich zadań odwiedziłam punkt zaopatrzenia w Zebrzydowicach w Polsce, który to chciałabym szczególnie wyróżnić. Po pierwsze zwierzęta były tam bardzo dobrze zaopatrywane. Jako paszę konie otrzymywały dobrego gatunku siano, oprócz tego były własnoręcznie pojone świeżą wodą.

Po drugie pracownicy dysponują dobrą, fachową wiedzą i byli bardzo umotywowani do swojej pracy. W obejściu ze zwierzętami byli spokojni i rozważni, również będący obecni tam lekarze weterynarii byli bardzo zaangażowani.

Punkt zaopatrzenia w Zebrzydowicach wyróżnia się następującymi cechami w stosunku do innych punktów, jak na przykład: pracownicy noszą mundury lub obowiązuje całkowity zakaz palenia w pobliżu stajni jak również na terenie punktu znajduje się jeśli jest konieczność- ubojnia, wewnątrz stajni były również małe tabliczki przy każdym transporcie zwierzęcym, które wskazywały numer rejestracyjny, liczbę zwierząt jak również czas wyjazdu. W czasie mojego pobytu mogłam stwierdzić, że były przestrzegane 24 godziny postoju i odpoczynku. To jest z naszych obserwacji w praktyce nie zawsze regułą. Na przykład żłoby w stajni były tak skonstruowane, że poprzez poprzeczne drążki, konie nie mogą wejść do środka – jak to się w innych punktach widzi. Szczególnie pozytywny jest fakt, że w czasie ponownego załadunku zwierząt do transportu, pracownicy surowo przestrzegają aby konie były w tej samej kolejności ustawianie jak podczas wyładowania. Na koniec muszę powiedzieć, że moja wizyta w punkcie zaopatrzenia oraz jego pracownicy wywarli na mnie pozytywne wrażenie. Pozostaje mieć nadzieję, że nowo budujące się punkty przy nowej Unijnej granicy będą brały przykład z Zebrzydowic i aby ten dobrze funkcjonujący punkt po rozszerzeniu granic UE pozostał w użytku ponieważ jest on ostatnim punktem o tym standardzie, który funkcjonuje przed punktem w Redics/ Węgry.

Mam nadzieję, że inne punkty zaopatrzenia będą szły śladami polskiego przykładu.

Z szacunkiem
Kerstin Jostock
Animals Angels – projekt menager wschód Europa
Weterynarz

Reklama

Monitoring stajni
Smarthorse