Śladami podków

„Jeśli nie wiem co narysować, zawsze wychodzi mi koń.”

Joanna Czubak

Śladami podków jest pierwszą, przeglądową wystawą sztuki współczesnych polskich artystów, których motywem przewodnim w twórczości są KONIE. Wystawa połączona z możliwością zakupu prac odbędzie się w warszawskiej galerii Bellotto znajdującej się w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu od 24 maja do 7 czerwca.

Wybór 20 artystów biorących udział w wystawie „Śladami podków” nie jest przypadkowy. Wśród twórców są zarówno Ci o ugruntowanej międzynarodowej karierze, zdobywcy nagród, mający za sobą niejedną wystawę indywidualną w kraju i zagranicą, jak i Ci najmłodsi, którzy nas zaintrygowali, a są dopiero na początku swojej artystycznej kariery. Łączy ich czysta miłość do koni i imperatyw tworzenia takiej, a nie innej sztuki. Prezentowane prace mają różne oblicza: rysunek tuszem, pastel, akwarela, olej, batik, techniki własne oraz rzeźba. Techniki jak i postrzeganie konia są bardzo różnorodne, od sztuki prymitywnej samouka – Zygmunta Kapuścińskiego, odkrytego przez prof. Ludwika Maciąga, po szalone, wyścigowe, „rozgalopowane” folbluty – Bogusława Lustyka. Na przeciwległym krańcu sytuują się statyczne, kreślone z fotograficzną dokładnością konie Zbigniewa Kotowskiego. Od fantazyjnych, bajkowych batików z końskimi bohaterami – Joanny Czubak, po alegoryczne wręcz dramatyczne w wymowie rysunki tuszem głów koni profesora Andrzeja Strumiłły. To tylko próbka opisu wycinka wystawy „Śladami podków”. Tylu ilu artystów, tyle spojrzeń na to niezwykłe dla naszej kultury zwierzę.

Czy prace prezentowanych artystów wejdą do polskiego kanonu sztuki zależy od wielu elementów. Jak w każdej dziedzinie życia, aby osiągnąć sukces należy znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, spotykając odpowiednich ludzi. Tymi „odpowiednimi ludźmi” możemy być my – odbiorcy i nabywcy dzieł sztuki, tworząc na nie popyt.

Każdy interesujący się chociaż pobieżnie sztuką z pewnością potrafi na jednym wdechu wymienić kilku polskich, dawnych malarzy koni. Wśród nich z pewnością znajdą się: Wojciech, Jerzy i Juliusz Kossak, Piotr Michałowski, Aleksander Orłowski czy Józef Brandt. Dobrym pretekstem do zorganizowania wystawy, na której główną rolę będzie odgrywał koń są dwie okrągłe rocznice wielkiego malarza i miłośnika koni – Juliusza Kossaka – 195 rocznica urodzin i 120 rocznica śmierci. Na naszej wystawie łącznikiem między dziełami dawnych mistrzów z obecnymi  będą również obrazy Joanny Kossak – malarki, praprawnuczki Juliusza Kossaka, u której w ostatnich latach mocno odezwały się artystyczne geny przodków. Wystawa „Śladami podków” to spotkanie przeszłości z teraźniejszością, gdyż tak jak kiedyś także i dziś dla wielu z nas, a z pewnością dla naszych artystów „Lach bez konia, jak ciało bez duszy” (przysłowie staropolskie).

Wystawie będzie towarzyszył happening „Koń malowany”. Trzech uznanych artystów: Joanna Czubak, Bogusław Lustyk i Krzysztof Jarocki przyjęło nasze zaproszenie. W dniu otwarcia wystawy 24 maja przed Galerią Bellotto będą wspólnie zamalowywać formę konia wykonaną z pleksi. Każdy z nich swoimi niepowtarzalnymi pociągnięciami pędzla. W tym samym dniu swoisty obraz trzech twórców zostanie wystawiony na „aukcję”. Pozyskane środki zasilą Stowarzyszenie Tęcza na zajęcia hipoterapii dla dzieci niewidomych i słabowidzących.

Partnerem strategicznym jest Paard Verzameld (http://paardverzameld.nl) największa na świecie platforma promująca sztukę jeździecką, która poprzez różne kanały social media dociera do blisko 250 tysięcy fanów i regularnie publikuje wywiady z artystami, artykuły oraz nowości ze świata sztuki.

Artyści na wystawie „Śladami podków”

Magda Braciszewska Klimek, Stanisław Chomiczewski, Joanna Czubak, Malwina De Brade, Katarzyna Dippel, Maciej Falkiewicz, Samantha Glińska, Andrzej Grzybowski, Marek Hołda, Krzysztof Jarocki, Ewa Jaworska, Justyna Jaszczewska, Jolanta Kalopsidiotis, Zygmunt Kapuściński, Joanna Kossak, Zbigniew Kotowski, Ludwik Maciąg, Bogusław Lustyk, Andrzej Strumiłło, Sławek Szereda, Maja Wojnarowska.

Dodatkowe informacje

  • Katarzyna Dzierwa – galeria Bellotto, tel. 22 826-85-92,
  • Katarzyna Pruchniewicz – Akademia Jeździecka tel. 604-346-997

Reklama

Monitoring stajni
Smarthorse