Reminiscencje po zapoznaniu się z podległym terenem młodego stażem inspektora

Małgorzata Czabańska, inspektor ZZHK w Szczecinie

Drodzy Hodowcy, zwracam się do Was w formie listu, przeczytaj­cie go i jeśli będziecie chcieli podyskutować odpiszcie. Odpowiem na łamach Biuletynu, który w bólach się rodzi i ożywa. Czy to będzie to o co nam i Wam chodzi dziś tego jeszcze razie nie wiemy. To się okaże za jakiś czas.. Dziś chciałabym podzielić się z Wami wrażeniami z moich wiosen­nych i jesiennych wizyt u Was.

Przeglądy zaczynam co roku pod koniec maja, od najdalej położonych miejscowości. I tu moja prośba – zadzwońcie w maju gdzie i komu urodził się źrebak, będzie mi łatwiej opracować trasę tak, żeby mój wyjazd był jak najmniej kosztowny i jak najbardziej produktywny. Do kogo nie trafię wiosną, na pewno zrobię to jesienią – wszystkie źrebaki zostaną opisane a klacze dostaną licencje jeśli będziecie ze mną współpracować i przekazywać na bieżąco informacje o tym co dzieje się w terenie. Was jest ponad trzystu, a ja jestem jedna. Z roku na rok wzrasta liczba Hodowców to prawda, że część z Was się wykrusza z wielu powodów, jednak po przeanalizowaniu zjawiska trzeba powiedzieć o tendencjach wyraźnie zwyżkowych. Niestety nie idzie to zjawisko w parze ze zwiększającą się świadomością hodowlaną i wiadomościami dotyczącymi chowu i hodowli koni. Szczególnie źle jest z codzienną pielęgnacją, z zadbaniem kopyt, z obłaskawieniem przygotowaniem do przeglądu źrebiąt. Omówię te problemy mając nadzieję że w przyszłym roku będzie dużo lepiej pod tymi względami.

Przyjmijcie Drodzy Hodowcy taką zasadę: jeśli trzymacie konie, dbajcie o nie jak najlepiej, jeśli macie problemy dzwońcie do Związku, pytajcie, róbcie wszystko tak, żeby konie służyły Wam jak najdłużej w pełnym zdro­wiu i w pełni, sił. Chcemy wyjść naprzeciw potrzebą terenu organizując praktyczny kurs pielęgnacji, żywienia i użytkowania koni na terenie Stada Ogierów Skarbu Państwa w Łobzie.

Jako wieloletni nie tylko teoretyk ale i praktyk przekonałam się już nie raz jak ważna jest codzienna pielęgnacja dla zdrowia i samopoczucia konia. codziennych zabiegów pot­rzebne są dobra, szczotka, zgrzebło, kopystka, szczotka lub grzebień do grzywy i ogona lub co jest dużo bardziej pożądane własne palce, które w sposób umiejętny umieją rozdzielić pojedyncze włosy ogona i grzywy bez niewskazanego wyrywania włosia szczególnie ogona, płat wełnianego sukna do wygładzenia i zebrania resztek kurzu po czyszczeniu szczotką konia, czysta ściereczka do wytarcia nozdrzy i oczu. Zwierzę powinno być czyszczone co najmniej raz dziennie i obowiązkowo przed pracą, czy to jest użytkowany zaprzęgu, czy też pod siodłem. Koń to eleganckie zwierzę nie może iść do pracy brudny z zaniedbanymi i nie wyczyszczonymi kopytami.

To samo dotyczy koni, które przedstawiacie podczas przeglądu. Zwierzęta, zarówno dorosłe jak i źrebaki muszą być czyste, z umytymi kopytami i nogami. Prawidłowość opisu polega na dokładnym zaobserwowaniu szczegółów budowy i umaszczenia a jest to możliwe na koniu czystym i nie zabłoconym i nie upapranym w gnoju. Źrebaki przedstawiane do opisu bezwzględnie muszą występować w kantarkach i nie bać się człowieka. Wystarczy, aby je tego nauczyć, dziennie poświęcić im kilka minut. Codzienne podnoszenie nogi, przetarcie szczotką, poklepanie, przyzwyczajenie do głosu człowieka zaowocuje ze strony źrebaka karnością, spokojem i dużo mniejszymi problemami w przyszłości, kiedy wdrażać będziecie młodego konia do pracy. Podczas mojej pracy spotykam się w wielu przypadkach z zupełnym nieoswojeniem źrebaków z człowiekiem, opis takiego zwierzęcia jest niemalże niemożliwy.. Zastosowanie się do powyższej rady nie tylko ułat­wi pracę inspektorowi Związku, ale i Wam uczyni pracę z końmi przyjemniej­szą i bezpieczniejszą.

Kolejna moja prośba dotyczy uporządkowania dokumentów, i szczególnie skierowana jest do tych, którzy mają kilka koni. Inwestycja nie będzie duża w segregator i kilka koszulek. Każdy koń będzie miał swoją koszulkę a w niej wszystko co go dotyczy. Nie będziemy szukać bezustannie potrzebnych dokumen­tów one będą po prostu zawsze na miejscu.

Kiedy wprowadzicie w Życie powyższe rady nasza współpraca stanie się na pewno owocniejsza czego Wam i sobie życzę.

Reklama

Monitoring stajni
Smarthorse