Nowe pokolenie polo

Po 10 latach od powrotu polo do rodziny sportów jeździeckich w Polsce nadzieją na rozwój tej wyjątkowej dyscypliny jest młode pokolenie, które zaczyna być coraz bardziej widoczne na polskich boiskach.

Katarzyna Zalasińska

Podczas gdy doświadczeni zawodnicy z rodzimych klubów rywalizują w turniejach w kraju i za granicą, na polskich boiskach zaczynają dominować młodzi gracze. Własną drużynę młodzieżową ma m.in. Polo Club Żurawno. Michał Czartoryski, Ludwik Czetwertyński, Jerzy Czetwertyński oraz Stanisław Konczewski rozpoczęli swoje treningi kilka lat temu, podobnie jak się to dzieje w angielskich klubach, grając w polo na rowerach. – To wyrabia niezwykłą zręczność i elastyczność zawodnika. Dzięki dawnej zabawie dziś jesteśmy bardzo zgrani, co jest widoczne na boisku – tłumaczy Ludwik Czetwertyński.

Drużyna młodzieżowa Żurawno Polo Club od lewej: Michał Czartoryski, Ludwik Czetwertyński, Jerzy Czetwertyński oraz Stanisław Konczewski
Drużyna młodzieżowa Żurawno Polo Club od lewej: Michał Czartoryski, Ludwik Czetwertyński, Jerzy Czetwertyński oraz Stanisław Konczewski fot. Maria Odrowąż-Petrykowska

Zawodnicy Żurawna mają od 14 do 19 lat i wytrwale ćwiczą, aby wziąć udział w jednym z przyszłorocznych turniejów. Michał Czartoryski, kapitan drużyny i tegoroczny maturzysta, mimo młodego wieku jest już doświadczonym graczem. Oprócz gry w barwach Polo Club Żurawno u boku ojca Kazimierza Czartoryskiego brał udział w wielu międzynarodowych turniejach rywalizacji młodzieżowej organizowanej przez Central European Polo Association (CEPA). – Niezapomnianym doświadczeniem był dla mnie udział w międzynarodowym turnieju organizowanym przez Schools and Universities Polo Association. Wraz z Mateuszem Świtalskim z Sowiniec Polo Club oraz kolegami z Węgier graliśmy jako międzynarodowa drużyna reprezentująca Europę Środkową. Przyznam, że nie mieliśmy wielkich szans z angielskimi rówieśnikami, którzy zaczynają już w szkole podstawowej, ale to było niezwykłe doświadczenie. Niesamowite, że dostępność tego sportu w Anglii dla dzieci i młodzieży jest tak duża.

Może w niedalekiej przyszłości zgromadzenie treningowe i turniej CEPA będzie gościła Polska i z udziałem zawodników Polo Club Żurawno oraz Sowiniec Polo Club, w którym możemy oglądać doskonale grających braci Świtalskich z kapitanem, najstarszym z rodzeństwa Mateuszem Świtalskim, uda się pokazać polskie polo w zupełnie nowej odsłonie. Być może naszą narodową drużynę zasilą również zawodniczki. W tym roku do grona nastoletnich polistek dołączyła m.in. Anna-Maria Czekaj, dotychczas trenująca skoki. Ambitna i zdeterminowana, na pewno powalczy jeszcze o niejedną piłkę.

Niewątpliwie rozwój polo wśród młodzieży jest szczególnie widoczny w Wielkiej Brytanii. Dzieje się to za sprawą Schools and Universities Polo Association (SUPA), która została utworzona w 1991 r. w celu promocji i upowszechnienia tej dyscypliny jeździeckiej wśród dzieci i młodzieży. Organizacja ta utrzymuje się głównie dzięki wsparciu sponsorów i darczyńców. Obecnie SUPA zrzesza 98 szkół i uniwersytetów, które umożliwiają swoim adeptom rozpoczęcie przygody z polo. Można wręcz stwierdzić, że mające niezwykle długą tradycję uniwersyteckie polo w Wielkiej Brytanii stanowi pragenezę polo w Polsce.

Choć nie ma wątpliwości, że korzenie polskiego polo są związane z Łańcutem, to jest istotne, w jaki sposób rozpoczęła się przygoda z polo rodziny Potockich na początku XX w. Otóż najwcześniej z tym sportem zetknął się młodszy z braci Jerzy Potocki. W polo zaczął grać w 1908 r. jako członek drużyny w Oriel College – gdzie studiował – w ramach Oxford University Polo. Jego starszy brat Alfred dopiero po studiach na uniwersytetach wiedeńskim i lwowskim, a więc w 1909 r., zaczął grać w polo, ucząc się przez kilka miesięcy w Magdalen College, również w Oksfordzie. Po powrocie do Łańcuta dwudziestoczteroletni Alfred, przy wsparciu rodziców, podjął pierwsze próby gry w polo, dzięki czemu z biegiem lat ta dyscyplina stała się bardzo popularna wśród arystokracji oraz polskiej kawalerii.

Naukę gry w polo można rozpocząć w wieku 12-14 lat. Wcześniej przyszli poliści szlifują jednak swoje umiejętności jeździeckie. Zachętą dla spróbowania nowej dyscypliny są m.in. obozy i kliniki polo. Najczęściej jednak nowe pokolenie rośnie u boku rodziców, którzy pochłonięci pasją do polo znajdują w tym sporcie sposób na możliwość wspólnego spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze.

Reklama

Monitoring stajni
Smarthorse