Andrzej Stasiowski
Na posiedzeniu Komisji Księgi Stadnej polskiego konia zimnokrwistego w dniu 14 stycznia br. zatwierdzono zmiany w regulaminie rozgrywania czempionatu młodzieżowego w Kętrzynie.
Przede wszystkim, zgodnie ze znowelizowanym przez Komisję Księgi Stadnej Programem hodowli koni ras zimnokrwistych, równolegle z czempionatem polskiego konia zimnokrwistego (ok. 40–50 koni) zostaną rozegrane wystawy młodzieżowe koni sokólskich, sztumskich oraz ardena polskiego. W każdym z typów przewidziany jest udział ok. 20 koni, w klasach ogierków i klaczy, rocznych i dwuletnich.
Grupy te będą oceniane przez cztery trzyosobowe komisje. W komisji oceny ardena polskiego przewidziany jest udział sędziego z Francji.
Ocenie będą podlegać następujące elementy:
- typ – do 10 pkt
- pokrój (głowa, szyja, kłoda) – do 10 pkt
- nogi i kopyta – do 10 pkt
- stęp – do 10 pkt
- kłus – do 10 pkt
- wrażenie ogólne – do 5 pkt.
W elemencie wrażenie ogólne, oceniając kondycję, pielęgnację i sposób prezentacji, komisja będzie zwracać szczególną uwagę na następujące wady:
- brak pielęgnacji (brudna sierść i/lub ogon, niewłaściwa korekcja kopyt, wytarta grzywa i/lub ogon),
- otłuszczenie, słaba kondycja, zarobaczenie,
- limfatyczność (wypryski, opoje).
W każdej grupie wiekowej liczącej minimum 5 osobników po ocenie indywidualnej nastąpi wybór czempiona i wiceczempiona spośród 3 najwyżej ocenionych koni, po czym komisja krótko scharakteryzuje zwycięzcę grupy. W przypadku grupy liczącej poniżej 5 osobników wybrany zostanie tylko czempion.
Spotkanie z przedstawicielami ksiąg koni ardeńskich z Francji i Belgii
W dniu 13 lutego br. odbyło się w Warszawie spotkanie z przedstawicielami księgi ardenów francuskich i belgijskich. Wynika to z umowy podpisanej w 2012 r. między PZHK oraz Związkiem Hodowców Koni Ardeńskich we Francji i Francuskim Instytutem Hodowli Koni i Jeździectwa. Po pierwszym roku funkcjonowania w Polsce księgi ardena polskiego przedstawiciele zagranicznych ksiąg zapoznali się z rodowodami klaczy i ogierów zakwalifikowanych do tej księgi oraz pierwszym przychówkiem.
W trakcie technicznego, bardzo intensywnego spotkania zweryfikowano oznaczenia rasowe w rodowodach polskich koni zimnokrwistych z udziałem zagranicznych koni ardeńskich, co z pewnością ułatwi kwalifikację nowych koni do księgi ardena polskiego przez inspektorów OZHK/WZHK.
Nasi goście poinformowali, że w przyszłym roku czempionat koni ardeńskich w ostatni weekend lipca w Libramont (Belgia) ma się odbyć w formule międzynarodowej. Tym samym możliwy jest udział w nim polskich ardenów.
Przedstawiciele zagranicznych ksiąg zostali zaproszeni na pierwszą wystawę ardena polskiego w dniach 19-20 lipca w Kętrzynie oraz tradycyjnie na uznawanie ogierów do księgi ardena polskiego – 10 października, również w Kętrzynie.
Rok 2014 bez dopłat zwierzęcych
Polski Związek Hodowców Koni w lutym br. skierował na ręce ministra Stanisława Kalemby protest przeciwko zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Podobnie jak hodowcy bydła, owiec i kóz, dowiedzieliśmy się, że konsultowany z organizacjami rolników we wrześniu 2013 r. projekt tej ustawy trafił do sejmu w wersji, która nie przewiduje tzw. dopłat zwierzęcych, mimo że w pierwotnej wersji zmian takie dopłaty były przewidziane. Ustawa przeszła przez sejm i senat w ekspresowym tempie i niestety została podpisana przez Prezydenta RP.
Polski Związek Hodowców Koni, wspólnie ze związkami zwierząt gospodarskich i innymi organizacjami rolniczymi, podjął działania mające na celu przywrócenie dopłat od 2015 r.