LXXI Zjazd Naukowy PTZ

Tegoroczny Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego odbył się w dniach od 18 do 20 września 2006r na terenie Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.

19 września rozpoczęły się już obrady naukowe, podczas których wygłoszono trzy referaty. Pierwszy dotyczył „Zachowania się koni i jego wpływu na użytkowanie sportowe i rekreacyjne”. Autorzy − prof. dr hab. Tadeusz Jezierski i prof. dr hab. Zbigniew Jaworski − podkreślili, iż zachowanie się koni i interakcje między człowiekiem a koniem pełnią ważną rolę w różnych formach użytkowania, a także w hodowli i chowie koni, które na tę cechę można selekcjonować. Poza tym podkreślili, że znajomość behawioru koni oraz właściwe z nimi postępowanie gwarantuje bezpieczeństwo człowieka, efektywne użytkowanie, satysfakcję dla użytkownika i hodowcy oraz dobrostan koni. Kolejne dwa referaty, wygłoszone tego samego dnia, to: „Dobrostan a produkcyjność zwierząt” autorstwa prof. dr. hab. Eugeniusza Herbuta i dr. Jacka Walczaka oraz „Dobrostan zwierząt a postęp genetyczny”, którego autorem był prof. dr hab. Roman Kołacz.

20 września odbyły się obrady w sekcjach tematycznych. Jedną z nich była Sekcja Chowu i Hodowli Koni. Pierwszy referat, opracowany przez prof. dr. hab. Zbigniewa Jaworskiego i prof. dr. hab. Tadeusza Jezierskiego, nosił tytuł „Hodowla rezerwatowa koników polskich a ich dobrostan”. Jego autorzy stwierdzili, że koniki polskie w hodowli rezerwatowej znajdują się w harmonii ze środowiskiem, a co za tym idzie mają zapewnione tzw. 5 wolności: od głodu, pragnienia, niedożywienia; od dyskomfortu; od bólu i chorób; od strachu i stresu; a także możliwość przejawiania normalnego behawioru;.

Kolejny referat pt. „Ocena stresu u koni arabskich w trakcie treningu do pokazów hodowlanych” został opracowany przez dr. Jacka Łojka i mgr inż. Alicję Poszepczyńską. Autorzy zaobserwowali, iż na wzrost tętna u koni czystej krwi arabskiej mogą wpływać obecność pracującego z nimi człowieka oraz używanie „grzechotki” podczas pokazu w kłusie. Dlatego z jednej strony należy minimalizować sytuacje mogące powodować stres, zmęczenie, znudzenie, w wyniku których koń pokaże się „niezadowolony”, z drugiej strony należy tak zdyscyplinować konia, aby wykonywał polecenia prezentera oraz podobał się sędziom.

Ostatni referat również dotyczył dobrostanu koni („Dobrostan koni na zawodach sportowych”). Dr Anna Nowicka-Posłuszna po przeprowadzeniu badań stwierdziła, iż na większości zawodów w Polsce (w skokach, WKKW i ujeżdżeniu w roku 2005) dobrostan koni był przestrzegany. Niewielkie nieprawidłowości wynikały jedynie ze zbyt intensywnego ich eksploatowania, częstego używania bata czy obecności ciał obcych w ochraniaczach.

Po każdym z wymienionych wystąpień odbywały się merytoryczne dyskusje. Ostatnim elementem programu obrad Sekcji Chowu i Hodowli Koni było zebranie sprawozdawczo-wyborcze Sekcji. (PM)

Reklama

Monitoring stajni
Smarthorse