Lubuskie sukcesy

Piotr Helon

Związek Hodowców Koni Ziemi Lubuskiej od kilku lat kalendarz imprez danego roku otwiera w lutym – spotkaniami hodowców. Odbywają się one tradycyjnie w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla młodzieży szkolnej. Nie mogło być inaczej także w tym roku.

Spotkania odbyły się 17 lutego (wtorek) w Drzonkowie i 19 lutego (czwartek) w Gorzowie Wlkp. Spotkanie w Drzonkowie, jako że odbywa się zawsze w gościnnym Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji, było już po raz czwarty rozszerzone o Polową Próbę Wierzchową Klaczy i prezentację ogierów dostępnych dla klaczy hodowców woj. lubuskiego w sezonie 2009.
Do IV Polowej Próby hodowcy zgłosili 8 klaczy. Niestety, atak zimy na lubuskie drogi spowodował, że tylko 4 z nich hodowcy zdołali dowieźć na miejsce próby. Tegoroczną próbę oceniała komisja w składzie: przewodniczący – Zbigniew Chrzanowski, dyrektor SO Sieraków oraz Tadeusz Kodź prezes ZHKZL – wiceprezes PZHK i Tomasz Kowala – trener WOSiR Drzonków. Jeźdźcem testowym był już po raz trzeci w krótkiej historii tych prób Mściwój Kiecoń, obecnie najlepszy lubuski jeździec w dyscyplinie skoków przez przeszkody.

Klacze dobrze przygotowane

Najlepszą klaczą próby okazała się CZARA ur. 2005 po Magnat od Czata 23 po Wieland, hodowli Mieczysława Wieczorka z powiatu Wschowa. Klacz tę wystawiał właściciel Jacek Kosow z Gołaszyna w powiecie Nowa Sól. Wywarła bardzo dobre wrażenie na komisji, a także licznie zgromadzonej publiczności świetnym przygotowaniem do próby.
Drugie miejsce zajęła klacz CHIQUITA ur. 2005 po Vulcano xx od klaczy urodzonej w Niemczech Cyklada po Donjour, hodowli znanej zawodniczki ujeżdżenia Katarzyny Milczarek, a własności Moniki Kramer z Berlina. Klacz ta jest w bardzo dobrym typie w dużych ramach. Niestety, presja zupełnie nowego otoczenia bya powodem zbyt małego skupienia tego konia podczas próby, co skutkowało najniższą oceną od jeźdźca testowego.
III miejsce zajęła najstarsza klacz próby CANADA ur. 2003, córka jednego z najbardziej znanych ogierów woj. lubuskiego – Lugdera mającego ok. 100 potomków wpisanych do Centralnej Bazy Koni PZHK oraz matki Czejenki po Lombardo, hodowli i własności Sylwestra Kosińskiego z Siedlnicy w powiecie Wschowa. Klacz ta uzyskała najwyższą ocenę jeźdźca testowego.
W próbie brała udział jedna przedstawicielka hodowli państwowej urodzona w SK Walewice klacz Histamina po Corde od Hipnoza po Lais. Nieduża, wręcz filigranowa klaczka uzyskała dobrą notę u jeźdźca testowego, ale pozostałe oceny nie pozwoliły jej zająć wysokiego miejsca.

Derby dla nas

W przerwie próby klaczy prezentowały się ogiery z katalogu na sezon 2009. Po raz pierwszy w historii Związku Lubuskiego wydano kolorowy katalog ze zdjęciami niektórych ogierów oraz z reklamami firm. Bezsprzecznie gwiazdą pokazu był ogier CONTENDOR, który oprócz stanowienia klaczy woj. lubuskiego dwa ostatnie sezony był czołowym w SK Racot, a w roku 2008 był Mistrzem Polski Młodych Koni w kategorii koni zagranicznych – 5 lat w ujeżdżeniu.
Łącznie w pokazie wystąpiło 15 ogierów z całego okręgu, jak co roku najgłośniej oklaskiwane były ogiery z kategorii kuców skaczące w korytarzu. Sprawne przeprowadzenie próby i pokazu tak jak co roku było możliwe tylko dzięki młodzieży jeździeckiej zgromadzonej w tym czasie na zgrupowaniu w WOSiR Drzonków prowadzonym przez Tomasza Kowalę.
Po zakończeniu próby i pokazu ogierów hodowcy zgromadzili się na zebraniu zielonogórskiego koła Związku Hodowców Koni.
Podsumowując rok 2008, prezes Związku Pan Tadeusz Kodź podkreślił sukcesy hodowców okręgu lubuskiego:

  • zwycięstwo w Derbach Półkrwi Wrocław Partynice – og. Levis hodowli państwa Stodołów.
  • udany występ lubuskich koni na XXIII Wystawie Zwierząt Hodowlanych Poznań 2008.

W dalszej części zebrania omawiano czekające Związek zadania, m.in. identyfikację elektroniczną koni. Hodowcy zwracali uwagę na coraz większe trudności w hodowli koni spowodowane brakiem zbytu na lubuskie konie. Omówiono też wstępny kalendarz imprez na rok 2009.
W Gorzowie Wlkp. spotkania hodowców odbywają się od wielu lat w siedzibie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego dzięki współpracy Związku z wydziałem rolnictwa tego urzędu.
Niestety, nie ma tam warunków, żeby można było spotkanie połączyć z pokazem koni, więc wykorzystuje się je głównie do omówienia spraw przy udziale przedstawicieli władz regionu. W tym roku byli to: dyrektor Wydziału Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego oraz wicedyrektor Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Hodowcy byli głównie zainteresowani możliwościami współpracy przy organizacji imprez. Uzyskano wstępną akceptację patronatu marszałka województwa lubuskiego nad Regionalną Wystawą Koni Hodowlanych, która odbędzie się 9 maja w Skansenie w Ochli.

Reklama

Monitoring stajni
Smarthorse