W dniach 9, 10 sierpnia Fundacja Galen prowadząca Muzeum Powozów Galowice wraz z partnerami: Polską Grupą Tradycji Powożenia oraz Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” organizują w Koszęcinie Rekonstrukcję historycznego pokazu i wystawę zabytkowych zaprzęgów konnych. Jest to projekt realizowany i dofinansowany w ramach Wieloletniego Programu Niepodległa na lata 2017-2022.
Podczas tego wydarzenia zobaczyć będzie można w pełnej krasie oryginalne historyczne pojazdy konne, zarówno podczas Prezentacji przy Pałacu koszęcińskim, jak i na wystawie stacjonarnej.
W piątek 9 sierpnia od godziny 14:00 zapraszamy do Sali widowiskowej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” na 2 prelekcje.
Temat pierwszej, prowadzonej przez Krzysztofa Olczaka brzmi: Konie i zaprzęgi w niepodległościowej tradycji Polski. Dowiemy się jak artyści i politycy przez 123 lata zaborów demonstrowali polskość i walczyli o zachowanie tożsamości kulturowej.
Drugą prezentację poprowadzi Tadeusz Kołacz, który opowie o wielkich postaciach polskiej polityki okresu międzywojennego podróżujących, polujących, uczestniczących w uroczystościach w pojazdach konnych.
O godzinie 16:00 rozpoczną się warsztaty renowacji powozów, podczas których na bazie zgromadzonych na wystawie historycznych pojazdów omówimy podstawowe kwestie związane z konserwowaniem oraz renowacją konnych zabytków.
W sobotę 10 sierpnia od godz. 10:00 rozpocznie się w Parku pałacowym prezentacja zabytkowych zaprzęgów, kunsztu renowacji powozów oraz sztuki powożenia. Koło godz. 13 zapraszamy na corso – barwny korowód zaprzęgów na ulicach Koszęcina.
Miłośnicy zaprzęgów o godzinie 17 będą mieli nie lada gratkę. Po raz pierwszy w Polsce w Starym Parku oraz Alei Kasztanowej w Koszęcinie zobaczymy pokaz sprzęgnięcia 10 koni w klin. Powozić będzie końmi własnej hodowli, własnym powozem Krzysztof Szuster.
ZAPRASZAMY!