„Koń jaki jest, każdy widzi”, a „Lach bez konia to jak ciało bez duszy…” – konizmy nasze powszednie.
Już niedługo będzie można kupić książkę Uli Kowalczuk „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”. Debiutująca w tej roli autorka i wieloletnia miłośniczka koni, zafascynowała się przysłowiami, porzekadłami i określeniami związanymi z końmi (nazwanych przez nią konizmami, istniejącymi w języku polskim, których – jak się okazuje – nie sposób zliczyć.
W jednej interesującej publikacji autorka zebrała ponad 500 konizmów, a 300 z nich opatrzyła krótkimi felietonami łączącymi je z historią, tradycjami, obyczajami, wiedzą o koniach, ale też z refleksjami dotyczącymi wartości i zasad, które od wieków budowały polską tożsamość. Pomysł przedstawienia za pomocą przystępnej i ciekawej interpretacji tak wielu zagadnień związanych z końmi, a dotyczących najróżniejszych dziedzin sprawia, że historia łączy się z aktualnymi czasami, staje się mniej abstrakcyjna, a indywidualne pasje i doświadczenia odnajdują z nią bezpośredni związek.
Warto podkreślić, że książka będzie się wyróżniała oryginalną szatą graficzną i pięknymi ilustracjami. Są to reprodukcje obrazów o tematyce końskiej autorstwa polskiej malarki Magdy Braciszewskiej-Klimek, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych, tworzącej oryginalną techniką własną wykorzystującą piasek i glinę. Artystka jest również autorką projektu graficznego książki.
Książka uzyskała patronat Fundacji Języka Polskiego przy Uniwersytecie Warszawskim, która doceniła jej oryginalną i interesująca formułę oraz znaczenie dla popularyzacji wiedzy o języku polskim. Również Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie wraz z Oddziałem Łowiectwa i Jeździectwa, uznając wartość tej publikacji dla szerzenia wiedzy o kulturze, tradycjach i języku polskim objęło ją swoim patronatem, podobnie jak największe polskie instytucje i organizacje o charakterze hipicznym: Polski Związek Jeździecki, Polski Związek Hodowców Koni, Fundacja na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej oraz marka Cavaliada. W uznaniu dla wartości, które niesie książka jak również w ramach wsparcia artystki, Magdy Braciszewskiej-Klimek, która udostępniła do tej publikacji swoje obrazy oraz jest autorką projektu graficznego książki, swój patronat zadeklarowało również Muzeum Regionalne w Lęborku – tj. mieście, w którym artystka mieszka i pracuje.
Premiera książki przewidziana jest na 27 maja 2018, spotkanie o charakterze plenerowym zaplanowano w miejscu „Bez słowa”, ul. Fosa 3 w Warszawie, godzina 18:00.
W niedługim czasie również w Łazienkach Królewskich odbędzie się spotkanie autorskie z Ulą Kowalczuk, na które zapraszamy nie tylko miłośników koni, ale też wszystkich zainteresowanych historią, językiem polskim, tradycjami. W spotkaniu poza autorką wezmą udział również przedstawiciele Fundacji Języka Polskiego. O terminie poinformujemy na swojej stronie internetowej oraz na Facebooku.
Książka będzie wydana w dwóch tomach: I tom – A-K (236 stron) i II tom L-Z (ok. 230 stron), cena 55zł za każdy tom, format 215×215, okładka twarda, oprawa szyta.
Premiera 27 maja 2018 roku. Będzie dostępna przez stronę internetową autorki www.konizmy.pl. Już teraz więcej informacji można uzyskać na stronie poświęconej książce na Facebooku www.facebook.com/Konizmypl/. Tam też będą publikowane terminy kolejnych spotkań autorskich.