Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny
Nie o zbiorach ziemniaków i optymizmie producentów, zmuszonych stać w długich kolejkach do punktów skupu, chcę pisać. Nie o bólu głowy naszego selekcjonera kadry narodowej w piłce nożnej z powodu aż trzech równorzędnych bramkarzy do wyboru tutaj myślę. Także nie o inwestycjach drogowych, ergo setkach kilometrów nowych autostrad uznanych za skok cywilizacyjny Polski zamierzam mówić.
Na przekór malkontentom, mimo kryzysu przepowiadanego końskiej branży, gróźb rychłego upadku hodowli i regresu sportu jeździeckiego, szczęśliwie wokół kwitnie ludzka inicjatywa. Jakby – im mniej, tym więcej, im trudniej, tym łatwiej, im ciemniej, tym jaśniej… Wystarczy spojrzeć na rzeczywistość przez kolorowe okulary! Wszak chyba lepiej, gdy brytyjscy naukowcy badają zjawisko śmiechu niż polscy depresję. Pamiętając zatem, że śmiech to zdrowie, skoncentrujmy się na sukcesach.
Z ogromną satysfakcją przyjąłem informację o czerwcowym zwycięstwie naszej drużyny skoczków w Pucharze Narodów podczas CSIO3* rozgrywanego w Rydze. Chłopaki w składzie: Piotr Morsztyn, Piotr Sawicki, Łukasz Wasilewski, Antoni Tomaszewski (ten ostatni na klaczy Trojka polskiej hodowli) pokazali zęba i wysoką formę przed CSIO3* Sopot.
Dalej – od kilkunastu tygodni z dumą kontestuję awans naszego zespołu dresażystów na igrzyska olimpijskie w Londynie. Dokonali tego wyczynu Katarzyna Milczarek, Michał Rapcewicz i Beata Stremler (wszyscy dosiadają koni polskiej hodowli – Ekwadora, Randona, Martiniego).
Innym przejawem pozytywnego zbiorowego działania są wnioski ostatniego Walnego Zjazdu PZHK. Cieszy jednomyślna zgoda co do pozyskania dla środowiska hodowlanego Stada Ogierów Łąck czy dotacji na utrzymanie koni roboczych jako alternatywnego źródła energii.
Wierzę w Polaków. Wierzę w ich talent, zaradność, pracowitość, determinację, poczucie humoru. I choć podobno nie ilość, lecz jakość ma znaczenie, niech dobrze zaświadczy o polskich koniarzach objętość niniejszego wydania naszego kwartalnika. Bogactwo poruszonych tematów warte wakacyjnej lektury.