Najsilniejsza wydaje się być ekipa Włoch. W jej składzie zobaczymy, między innymi, dwójkę bardzo doświadczonych jeźdźców: drużynowego wicemistrza Europy z 2009 Piergiorgia Bucci oraz Giulię Martinengo Marquet. Oboje mają na swoim koncie wiele zwycięstw w konkursach Grand Prix, ale co ważniejsze, wiele sukcesów w Pucharach Narodów. Bucci w ostatnich latach zerowymi przejazdami przyczyniał się do wygranych Włochów w Rzymie, Dublinie i Falsterbo. Martinengo Marquet była członkinią zwycięskiej ekipy w Piazza di Siena w 2018.
W ekipie Irlandii najmocniejszym punktem będzie Alexander Butler, który w 2019 wygrał Grand Prix na CSI3* w Villamourze, a niespełna miesiąc temu zajął pierwsze miejsce ex aequo z Jarosławem Skrzyczyńskim w konkursie zaliczanym do LR na CSIO5* w Sopocie. Podczas CSIO w Kronenbergu podwójnym zerowym przejazdem na Athene przyczynił się do awansu Irlandii do finału EEF Series.
Liderką Brytyjczyków wydaje się być Georgia Tame – drużynowa srebrna medalistka mistrzostw Europy młodych jeźdźców z 2018, która w ostatnich trzech latach wygrywała konkursy zaliczane do światowego rankingu na pięciogwiazdkowych zawodach w Dubaju i Abu Dhabi. Swoim doświadczeniem ten zespół może wesprzeć uczestnik Mistrzostw Świata w Tryon – William Whitaker.
Jedną z większych gwiazd warszawskich zawodów będzie reprezentujący Szwajcarię drużynowy brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie – Niklaus Schurtenberger. Miesiąc temu zawodnik zaprezentował świetną formę, wygrywając Grand Prix CSI w Lier.
W ekipie Hiszpanii wystartuje, między innymi, uczestnik ostatnich Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata Manuel Fernandez Saro. On dwa tygodnie temu zajął drugie miejsce w czterogwiazdkowym Grand Prix zawodów w St Tropez.
Niemcy, zgodnie z wcześniejszą deklaracją, wystawiają młody zespół, który w Budapeszcie wygrał półfinał EEF Series. Przypomnijmy, że w skład tej drużyny wchodzą: aktualny indywidualny mistrz Europy młodych jeźdźców Philipp Schulze Topphoff, Cedric Wolf – podwójny złoty medalista mistrzostw Europy juniorów z 2018 i brązowy medalista tej imprezy w kategorii młodych jeźdźców z 2019, Jana Wargers oraz Sophie Hinners.
Swój pierwszy skład wystawiają Austriacy, spośród których najlepsze rezultaty osiąga ostatnio Christoph Obernauer – on w czerwcu na koniu Kleons Cocario zajął drugie miejsce w Grand Prix czterogwiazdkowych zawodów 4Foulee w Poznaniu.
W ekipie Danii z najlepszych brakuje tylko Andreasa Schou, który przygotowuje się do startu w IO w Tokio.
Z racji tego, że jesteśmy gospodarzami, Polska oprócz drużyny może wystawić większą grupę zawodników indywidualnych. O prawo startu w drugim co do ważności konkursie zawodów – Grand Prix – powalczą, między innymi, zawodnicy z Top Ten polskiego rankingu: Kamil Grzelczyk, Michał Kaźmierczak, Dawid Kubiak i Maksymilian Wechta.
Z niecierpliwością czekaliśmy na to, jaki skład na te najważniejsze zmagania wybierze nowy trener polskiej reprezentacji Jan Vinckier. Ostatecznie będą w nim bardzo doświadczeni mistrzowie Polski ostatnich kilku lat, zawodnicy, którzy jako jedyni z Polaków mają na swoim koncie zwycięstwa w czterogwiazdkowych Grand Prix – Wojciech Wojcianiec i Jarosław Skrzyczyński. U ich boku doświadczenie w rywalizacji drużynowej będą mogli zdobyć Przemysław Konopacki i Natalia Czernik. Dla nich będzie to odpowiednio dopiero trzeci i drugi start w Pucharze Narodów w karierze. Ponieważ regulamin rozgrywek EEF zakłada, że piąty w ekipie może być tylko zawodnik U25, miejsce to dla biało-czerwonych zajmie Aleksandra Kierznowska, która wygrała już sześć konkursów zaliczanych do światowego rankingu. Czy ta młoda i zdolna amazonka znajdzie się w czwórce w niedzielnym Pucharze Narodów? Przekonamy się dopiero w trakcie trwania zawodów.