Białka w nowej odsłonie

Agnieszka Szymańska

Narodowy Młodzieżowy Czempionat Koni Małopolskich otrzymał w tym roku nowy wymiar. Hodowcy mogli zaprezentować swój dorobek nie tylko na płycie, ale również w próbie użytkowej. W dodatkowych konkursach skoków i w ruchu luzem o tytuł Superczempiona rywalizowało łącznie 36 koni, czyli zdecydowana większość uczestników imprezy.

Jak co roku XVI Narodowy Czempionat Koni Małopolskich odbył się na terenie Stada Ogierów Białka. Konie tradycyjnie rywalizowały w klasach ogierków rocznych i dwuletnich oraz klaczy rocznych, dwuletnich i trzyletnich. Tradycją stał się już także deszcz, który od lat przechodzi przez Białkę w pierwszym dniu pokazu. Również w tym roku zjawił się punktualnie. Poza tymi stałymi elementami czempionatu wiele punktów programu uległo zmianie. Komisja Księgi Stadnej opracowała nowy regulamin obowiązujący na wszystkich wystawach koni rasy małopolskiej – zarówno na czempionacie ogólnopolskim, jak i na regionalnych. Po porozumieniu ze związkami okręgowymi w Łodzi, Krakowie, Rzeszowie i Kielcach wszystkie tegoroczne czempionaty regionalne (Bogusławice, Niepołomice, Opatowiec) odbyły się zgodnie z nowym regulaminem. Czempionat Narodowy, zorganizowany z udziałem Lubelskiego Związku Hodowców Koni w dniach 27-28 lipca, zamknął cykl pokazów rasowych jako największe wydarzenie podsumowujące tegoroczne osiągnięcia koni małopolskich i ich hodowców.
Najważniejszym punktem nowego regulaminu były konkursy dodatkowe. Konkurs ruchu luzem przeznaczony dla koni rocznych miał na celu ocenę swobodnego galopu i kłusa oraz dodatkową ocenę stępa w ręku. U roczniaków, zbyt młodych na trening skokowy, można sprawdzić fizyczne i psychiczne predyspozycje do sportu, oceniając m.in. swobodę ruchu, pracę stawów, energię i chęć do ruchu naprzód. W Białce w konkursie ruchu luzem wzięło udział 7 ogierków, spośród których najwyżej oceniony (41 pkt) został MARCEPAN (Huzar m – Mocca m po Baryt m), hod. i wł. Aleksandra Łoja, oraz 7 klaczek z bezkonkurencyjną JODŁĄ (44,3 pkt) na czele (Juniperus m – Jedlanka m po Jun Bej), hod. i wł. Bogusława Dąbrowskiego.
Konkurs skoków luzem miał na celu ocenę umiejętności i możliwości skokowych koni 2-letnich i starszych. W tym konkursie poza jakością galopu oceniany był sposób podejścia do przeszkody, technika skoku oraz siła dająca obraz możliwości konia. Próbie skoków luzem poddanych zostało 9 ogierów 2-letnich, 6 klaczy 2-letnich oraz 7 klaczy 3-letnich. W tych grupach zwyciężyły kolejno: APORT (Frazes m – Awelana m po Arcus xx), hod. i wł. Bogusława Dąbrowskiego (40,7 pkt), HEBE (Dionizos m – Holandia m po Campetot *AA*), hod. i wł. Jerzego Lodzińskiego (40,3 pkt) oraz ELISEE GREY (Grey m – Embera m – Berlin Bej m), hod. i wł. Teresy Idzik (41,3 pkt).

zdjęcie: Sędziowie Adam Jończyk, Jacek Kozik, Marek Gibała jak co roku w deszczu... fot. Katarzyna Milbrat
Sędziowie Adam Jończyk, Jacek Kozik, Marek Gibała jak co roku w deszczu…
fot. Katarzyna Milbrat

Do pracy w komisji oceniającej konkursy skoków i ruchu luzem zostali zaproszeni: Bogdan Kuchejda, Adam Jończyk i stały gość polskich czempionatów (nie tylko białeckich) Andreas Gygax ze Szwajcarii. Rola komisji nie ograniczała się jednak tylko do stawiania ocen. Po obejrzeniu każdego konia (zarówno 2-latka, jak i roczniaka) Bogdan Kuchejda wygłaszał krótki komentarz uzasadniający werdykt komisji. Grupą nie mniej ważną dla przebiegu konkursów dodatkowych była ekipa w składzie: Ryszard Wójcik z synem Przemysławem, Krzysztof Strąk i Krzysztof Gaś, którzy w ekspresowym tempie ustawiali przeszkody, podnosili drągi i w odpowiednich momentach poganiali bądź zatrzymywali konie.
W komisji oceniającej tzw. klasy w ręku byli: Marek Gibała, Andreas Gygax, Adam Jończyk i Jacek Kozik, którzy również dzielili się z publicznością swoimi opiniami na temat każdego konia. Ocena odbywała się jak w latach ubiegłych w skali 50-punktowej, jednak z uwzględnieniem kilku nowych cech. Na wynik końcowy składały się oceny za typ, pokrój, nogi i kopyta (łącznie), stęp, kłus. W katalogu, obok odmienionej tabeli punktowej, pojawiły się informacje na temat procentowego udziału krwi arabskiej każdego ocenianego konia.
Nowy regulamin wymagał również prezentacji koni rocznych w kantarach. Trenowanie i pokazywanie młodych koni w tzw. prezenterkach od dawna wzbudza mieszane uczucia zarówno wśród sędziów, jak i licznych obserwatorów pokazów hodowlanych. Poza aspektem etycznym (nieumiejętne posługiwanie się łańcuszkiem może wyrządzić koniowi krzywdę) istotny jest też aspekt praktyczny, należy bowiem pamiętać, iż prezentacja koni półkrwi diametralnie różni się od pokazów koni arabskich. Od koni półkrwi, w tym małopolskich, oczekuje się swobodnego, obszernego ruchu oraz ustawienia w naturalnej pozycji zootechnicznej. Sprawiające ból szarpanie łańcuszkiem powoduje ciągłe zadzieranie głowy, usztywnienie szyi i mięśni grzbietu, co przekłada się na brak swobody w ruchu, nerwowość konia i brak zaufania do prezentera. Należy jednak pogratulować uczestnikom pokazu w Białce, którzy przygotowali swych podopiecznych do prezentacji w kantarach, dzięki czemu konie pokazały się z najlepszej strony.
Potwierdza to fakt, że najważniejsze tytuły zostały zdobyte właśnie przez konie roczne. Czempionem Polski Ogierów Młodszych został ESPALION (Emetyt m – Eureka m po Plaster m), hod. i wł. Jana Zubera, samodzielnie prezentującego konie. Tytuł Czempionki Klaczy zdobyła wspomniana już JODŁA (Juniperus m – Jedlanka m po Jun Bej), hod. i wł. Bogusława Dąbrowskiego, która została najbardziej utytułowanym koniem pokazu. Uzyskując najwyższe noty za prezentację w ręku (43 pkt) oraz w konkursie ruchu luzem (44,3 pkt), Jodła wywalczyła tytuł Superczempiona, a w wyniku głosowania sędziów została wybrana najlepszym koniem pokazu! O tym, jak dobrze Jodła została przygotowana i zaprezentowana na płycie, świadczą przyznane przez sędziów oceny za kłus w ręku (9,5-9-9), które całkowicie pokrywają się z ocenami za kłus luzem.
Jako członek Komisji Ksiąg Stadnych Koni Rasy Małopolskiej pragnę pogratulować wszystkim hodowcom, właścicielom i prezenterom koni udziału w XVI Narodowym Czempionacie Koni Małopolskich i sprostania wymogom nowego regulaminu. Szczególnie miłym zaskoczeniem była popularność, jaką cieszyły się konkursy skoków i ruchu luzem oraz wyniki osiągnięte przez konie małopolskie. Dziękuję Lubelskiemu Związkowi Hodowców Koni za udźwignięcie ciężaru wielu spraw organizacyjnych, wszystkim osobom zaangażowanym w realizację pokazu oraz kolegom i koleżance z Komisji Księgi Stadnej za wspólną pracę na rzecz nowej odsłony czempionatu.

WYNIKI

CZEMPIONAT OGIERÓW MŁODSZYCH

  1. Espalion (Emetyt – Eureka po Plaster) hod. i wł. Jan Zuber
  2. Marcepan (Huzar – Mocca po Baryt) hod. i wł. Aleksander Łój
  3. Algraf (Emaks – Aszantka po Jurand) hod. i wł. Marlena Kordalska
  4. Presto (Jurand – Parada po Empik) hod. i wł. Paweł Wójtowicz
  5. Pozytyw (Efekt – Potencja po Divisor) hod. i wł. SK Janów Podlaski

CZEMPIONAT KLACZY MŁODSZYCH

  1. Jodła (Juniperus – Jedlanka po Jun Bej) hod. i wł. Bogusław Dąbrowski
  2. Elejn (Emetyt – Egzema po Przedświt XII-4 x) hod. i wł. Jan Zuber
  3. Nemezis (Sadam – Norka po Galeon oo) hod. i wł. Henryk Wójtowicz
  4. Elegra (Emetyt – Emi po Monsun) hod. i wł. Sławomir Supera
  5. Hekla (Huzar – Hrabianka po Emetyt) hod. i wł Jerzy Lodziński

Reklama

Monitoring stajni
Smarthorse