Anna Cuber
Organizując szkolenia czy zapraszając sędziów zagranicznych na MPMK, Polski Związek Hodowców Koni stara się, aby to byli jak najlepsi fachowcy w tej wybranej dziedzinie. Do takich wielkich postaci współczesnej hodowli koni sportowych należy Arie Hamoen.
Przez niemal dekadę był przewodniczącym Komisji Kwalifikującej i Oceniającej Ogiery KWPN. Ma opinię bardzo rzetelnego fachowca, który spełnia wymagania nie tylko merytoryczne, ale także jest uczciwy w ocenach, starając się nie poddać presji właścicieli czy hodowców. Arie Hamoen to nie tylko specjalista od oceny koni KWPN na Holandię, jest także „towarem eksportowym” tego związku. Obecnie, gdy ma już więcej czasu, jest wykorzystywany jako ekspert do oceny koni KWPN w USA i Kanadzie. A nie od dziś wiadomo, że koński rynek w USA jest najlepszy (pod względem finansowym) i wiele związków europejskich walczy tam o prymat. Arie jest także hodowcą koni ujeżdżeniowych. W jego stajni, którą prowadzi wraz z żoną Adą oraz synami, co roku rodzi się kilka źrebiąt. Ogierki są szybko sprzedawane (zbyt kosztowne jest ich przygotowanie do licencji oraz dalsze promowanie), natomiast klaczki są odchowywane, a następnie sprawdzane w próbach dzielności, w sporcie i dopiero wtedy zapada decyzja, co dalej. Często startują, ale już reprezentując barwy innych stajni.
Filarem jego hodowli jest kl. KWPN OROLA STB keur, preferent, sport (DR) 1996 (Jazz pref – Barola keur, preferent, prestatie, sport (DR)/Rinaldo). Trzeba dodać, że jak przystało na eksperta KWPN, działacza tego związku oraz sędziego, jego klacze przechodzą wszystkie szczeble oceny, tak aby sprawdzać się w grupie i walczyć o kolejne tytuły przysługujące klaczom w KWPN. Orola posiada wpisane do księgi 5 sztuk potomstwa, w tym og. VAGANT (po Negro) uznanego w AES i stacjonującego w Belgii. W stajni została jej córka – FIAROLA STB keur IBOP (DR) po Ampere, która w ubiegłym roku urodziła klaczkę J’AROLA (po Ferdeaux). Inną klaczą hodowli Ariego startującą w konkursach ujeżdżenia jest kasztanowata, malowana ZWEED 2004 (Scandic-m. po Metall), która od tego roku rozpoczyna starty w konkursach Grand Prix. Warto zwrócić uwagę jak nazywane są konie z jego stajni: Barola dała klacz Orola, a ta jest matką klaczy Tarola i Fiarola. Ta ostatnia zostawiła córkę o nazwie J’Arola. Każda księga półkrwi w Europie inaczej nazywa swoje konie: w Holandii (KWPN) oraz Francji (ANSF) nazwy koni danego rocznika rozpoczynają się na kolejną literę alfabetu, w Niemczech od nazwy ojca. W księgach koni półkrwi w Polsce potomstwo nazywane jest od pierwszej litery imienia matki. Natomiast nazwy klaczy Ariego, mimo że rozpoczynają się na różne litery, brzmią jak muzyka, szybko można skojarzyć i przypomnieć, z jakiej rodziny się wywodzą.
W tym roku po raz kolejny gościliśmy Ariego Hamoena w Polsce. Prowadził szkolenie z oceny liniowej (1-3 czerwca), które odbywało się na terenie bardzo gościnnej Stadniny Koni Racot. Głównym tematem szkolenia była ocena koni w wieku 2-3 lat, sklasyfikowanych jako przyszłe konie ujeżdzeniowe. Przez pierwsze dwa dni oceniali konie i sami byli oceniani pracownicy OZHK/WZHK. Wielu z nich zdobyło uznanie w oczach Ariego, który stwierdził, że „widzą konia”, ale na pewno muszą pracować nad powiązaniem eksterieru z użytkowością oraz uzasadnieniem swojej opinii i przekazaniem jej hodowcy.
Trzeciego dnia Polski Związek Hodowców Koni zorganizował szkolenie dla dwóch grup hodowców. Pierwsze spotkanie polskich hodowców i właścicieli koni z Ariem zorganizowaliśmy w roku ubiegłym i cieszyło się dużym powodzeniem. Dlatego w tym roku hodowcom poświęcony był cały dzień. Zajęcia rozpoczęła część teoretyczna, a po dwóch godzinach hodowcy udali się do stajni, by już praktycznie zweryfikować swoją wiedzę. Większość uczestników była żywo zainteresowana poznaniem zasad funkcjonowania systemu liniowego oraz sposobu oceny koni w Holandii. Każda z grup zadawała pytania i „chciała wiedzieć”, pierwsza prowokowała prowadzącego do dużej aktywności i wysiłku. Pod koniec dnia prowadzący stwierdził, że to prawdziwa przyjemność móc przekazywać wiedzę i wymieniać poglądy z hodowcami czy właścicielami koni sportowych w Polsce, którzy są żywo zainteresowani tematem oceny koni wierzchowych.