Szanowni Państwo
Teraz Polskie Konie – to hasło akcji, w ramach której zorganizowaliśmy w tym roku aukcje młodych ogierów ras szlachetnych, a w przyszłości mamy zamiar podjąć jeszcze inne działania, których celem jest pokazanie Polakom wielu zalet polskich ras koni i przekonanie ich, że nie muszą konia do jazdy konnej kupować za granicą; że porównywalnej jakości i za niższą cenę konia znajdą w kraju. Z pewnością naszą akcję wsparli polscy jeźdźcy – olimpijczycy, którzy wystartowali w Hongkongu na koniach polskiej hodowli.
Ci, którzy pamiętają sukcesy polskich jeźdźców odnoszone wiele lat temu na koniach polskiej hodowli, mogą powiedzieć dzisiaj, że żaden to sukces, bo kiedyś na olimpiadach rywalizowaliśmy i to ze znacznie lepszymi rezultatami, zarówno drużynowo, jak i indywidualnie, ale trzeba jednocześnie pamiętać, że od początku lat 90. rozpoczął się w Polsce proces stopniowego wycofywania się państwa ze wsparcia finansowego dla stadnin koni i stad ogierów, czyli przenoszenia ciężaru tej hodowli oraz sportu jeździeckiego na hodowców i właścicieli prywatnych. Dlaczego o tym piszę? Z prostej przyczyny. Otóż trzy polskie olimpijskie konie zostały wyhodowane w państwowych stadninach koni – Nowielice i Moszna (sprywatyzowana zaledwie kilka lat temu). Są znakomitym świadectwem na to – wbrew niektórym opiniom – że hodowla państwowa potrafiła wyhodować bardzo dobre konie. Mówię potrafiła, gdyż obawiam się, że w krótkim czasie większość stad ogierów i kolejna grupa stadnin koni ANR trafi pod tzw. młotek. Niestety, przekazanie tych jednostek w 1992 r. z MRiRW do AWRSP (obecnie ANR) było początkiem ich końca. ANR nie ma po prostu pomysłu na dalsze ich funkcjonowanie, szczególnie stad ogierów, bez których krajowa hodowla koni będzie miała duże problemy, a to prawdopodobnie oznacza, że po raz kolejny PZHK i hodowcy prywatni będą musieli stawić czoła wielkiemu wyzwaniu.
Andrzej Stasiowski
W numerze:
- Reprint – „Jeździec i Hodowca”
WYWIAD
- Ocalić grubasy dla potomnych – Michał Wierusz-Kowalski
HODOWLA
- Święto koni zimnokrwistych – Ewa Jastrzębska
- Elita zimnej krwi – Ewelina Cześnik
- Hodowcy zimnokrwistej czołówki – Ewelina Cześnik
- Gwiazdy Podlasia w Szepietowie – Ewa Jastrzębska
- Urok dobrej Fabuły – Janusz Lawin
- Hodowcy najlepszych ślązaków – Paulina Peckiel
- Teraz Polskie konie
- Czempionatowy test skoczków – Michał Wierusz-Kowalski
- Powiedzieli po mistrzostwach – Michał Wierusz-Kowalski
- Stado Ogierów w Kętrzynie „The best of…”, cz.1 Rastenburg – Ewa Jastrzębska
- Geny a umaszczenie koni, cz. 4 – Andrzej Grzybowski, Michał Wierusz-Kowalski
SPORT I WYŚCIGI
- Jarantów – mistrzowski potencjał – Michał Wierusz-Kowalski
- Selekcja koni sportowych – Dorota Lewczuk
- Błękitnej Wstęgi czar – Paweł Gocłowski
KRONIKA
- Profesor uhonorowany
- Hucuły pożegnały lato – Ewelina Cześnik
- One są ze snów – Katarzyna Błesznowska
TRENING
- Konia z rzędem… – Jan Skoczylas
ZDROWIE I WETERYNARIA
- Wolne rodniki w wysiłku koni – Agnieszka Kowalska
- Podstawy badania echokardiograficznego koni – Blanka Wysocka
HISTORIA
- Z dziejów związków hodowców koni w Polsce – Lesław Kukawski
KOŃ W SZTUCE
- Wielkie konie wielkiej urody – Aleksandra Jaworowska
WYNIKI
PRENUMERATA
Hodowca i Jeździec Rok VI, nr 4 (19) 2008
ISSN 1731-5387 • Nakład 2000 egz. • Cena 10 zł (w tym 0% VAT)
www.pzhk.pl
WYDAWCA: Polski Związek Hodowców Koni • ul. Koszykowa 60/62 lok. 16 • 00-673 Warszawa • tel. (022) 629 95 31 • faks (022) 628 68 79 • Nr konta: 68 1240 6175 1111 0000 4571 0410
REDAKCJA: redaktor naczelny: Michał Wierusz-Kowalski • sekretarz redakcji: Katarzyna Błesznowska • zespół: Katarzyna Błesznowska, Anna Cuber, Ewelina Cześnik, Janusz Lawin, Paulina Peckiel, Andrzej Stasiowski
OPRACOWANIE GRAFICZNE: Anna Skowrońska • DRUK: Matrix
Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych, zastrzega sobie prawo skrótów i opracowania redakcyjnego tekstów przyjętych do druku oraz nieodpłatnego publikowania listów. Wydawca nie odpowiada za treść reklam, ogłoszeń i tekstów sponsorowanych.