Andrzej Stasiowski
W 2012 r. Polski Związek Hodowców Koni podpisał porozumienie z Francuskim Związkiem Hodowców Koni Rasy Ardeńskiej (UECRA), które otworzyło nam drogę do współpracy ze związkami hodowców koni tej rasy w innych krajach europejskich. W październiku 2012 r., po raz pierwszy w Polsce, odbyło się międzynarodowe uznawanie ogierów do księgi ardena polskiego, otwartej w listopadzie 2012 r. na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W czasie tej wizyty polscy sędziowie zajmujący się oceną koni zimnokrwistych zostali zaproszeni do odbycia szkoleń z zakresu oceny typu i pokroju koni ardeńskich w czasie największych wystaw w Belgii i Francji w 2013 r. Komisja Księgi Stadnej koni zimnokrwistych, widząc potrzebę takich szkoleń ze względu na różnice w ocenie koni ardeńskich i polskich koni zimnokrwistych, wytypowała grupę sędziów spośród pracowników Związku i hodowców koni.
Dodatkowo, podczas międzynarodowego uznawania ardenów szwedzkich do księgi ardena polskiego w marcu 2013 r. w Kwidzynie, otrzymaliśmy zaproszenie na obchody 140-lecia hodowli koni ardeńskich w Szwecji.
Pierwsza z wystaw – Belgijski Czempionat Koni Ardeńskich, odbyła się w Libramont w Belgii w dniach 28-29 lipca w ramach największej w tym kraju wystawy rolniczej. Zgromadziła ponad 250 koni w kategoriach: klaczki roczne oraz 2-letnie, ogierki roczne oraz 2-letnie, klacze 3-letnie (ze źrebiętami lub bez), klacze 4-letnie i starsze (ze źrebiętami lub bez), ogiery 3-letnie, 4-letnie oraz 5-letnie i starsze. Jedynie ogiery miały do dyspozycji boksy, klacze i młodzież zgrupowano pod wielkimi namiotami, na zaimprowizowanych stanowiskach, bez jakichkolwiek przegród.
Ocena została przeprowadzona jednego dnia, równolegle na 3-4 ringach. Dwuosobowe komisje nie przyznawały not za poszczególne cechy. Sędziowie na podstawie wszystkich elementów uwzględnianych w arkuszu oceny koni ardeńskich, po krótkiej dyskusji, szeregowali konie według przyznanej ogólnej liczby punktów. Następnie spośród zwycięzców na poszczególnych ringach 3-osobowe komisje wybierały czempiona danej kategorii (w wypadku ogierów starszych – jednego ze wszystkich ocenianych kategorii). Na podstawie prezentowanego na wystawie potomstwa wybrano dodatkowo najbardziej zasłużone w rasie ardeńskiej ogiera i klacz. Zakończeniem tego dnia wystawy było uroczyste wręczenie nagród honorowych wystawcom najlepszych koni. Polska delegacja nagrodziła hodowców najlepszego ogiera i klaczy starszej.
Drugi dzień stał pod znakiem oceny użytkowości koni ardeńskich – najpierw w konkursach siły uciągu, a następnie w konkursach zręczności powożenia.
To, co zwracało uwagę w czasie oceny na płycie, to przede wszystkim wyrównany typ prezentowanych koni oraz… nierzadko słaba pielęgnacja kopyt. Ten element będzie karany ujemnymi punktami w testowanym obecnie nowym arkuszu oceny koni ardeńskich. W ocenie nie przywiązuje się tak dużej jak w Polsce wagi do wadliwego skątowania tylnych kończyn (szablastość) oraz cofniętego nadgarstka, który jest dosyć poważną wadą z punktu użytkowania koni, natomiast zwraca się uwagę na podsiebną postawę przednich kończyn.
W czasie tego wyjazdu polska delegacja złożyła deklarację organizacji Międzynarodowego Czempionatu Koni Ardeńskich. Nasz wniosek spotkał się z życzliwym przyjęciem przedstawicieli innych ksiąg i jest szansa, że taki czempionat odbędzie się w Polsce za 2-3 lata.