Sezon wyścigowy 2007 w liczbach

Paweł Gocłowski

Organizatorem sportowych zmagań na warszawskim Służewcu przez kolejny rok będzie Stado Ogierów w Łącku Spółka z o.o., a operatorem przyjmującym zakłady wzajemne (zarówno na torze, jak i w ekspozyturach na terenie kraju) Totolotek Toto-Mix SA.

Stołeczny sezon wyścigów konnych 2007 ruszył 28 kwietnia i potrwa do 25 listopada. Konie pełnej krwi angielskiej podczas 54 dni (soboty i niedziele) rozegrają 285 gonitw, w tym 10 płotowych. Zaplanowana pula nagród w najszybszej końskiej rasie to 2 717 750 złotych, z czego na wyścigi skakane przypada kwota 110 250 złotych. Płatnych jest pierwszych pięć miejsc.

Liczba folblutów zameldowanych do biegania oscyluje w granicach 750 sztuk. Jak zwykle najliczniejszą grupę stanowią dwulatki – ponad 320, rocznik derbowy liczy około 250 koni, a starsze generacje nieco ponad 170. Pamiętać należy, że część koni zgłoszonych do tegorocznego sezonu leczy kontuzje, część już odeszła z treningu, jeszcze inne w ogóle do niego nie trafiły, a pewna grupa będzie startować wyłącznie poza granicami kraju.

Zima wyjątkowo sprzyjała systematycznej codziennej pracy, ale jak to zwykle bywa, niektóre wierzchowce mają jeszcze nieco zaległości treningowych. Z najwyższej kategorii (A) rozpoczęło sezon 11 koni starszych i 2 trzylatki. Poza grupami (B) klasyfikowanych było 7 reprezentantów „starej gwardii” i troje przedstawicieli rocznika 2004, natomiast w grupie I trzy konie 4-letnie i starsze oraz 5 trzylatków, a w grupie II: 13 „starszaków” i 31 koni trzyletnich.

Dwudziestu dwóch trenerów przygotowuje do startów folbluty na Służewcu, trzech we Wrocławiu, trzech dysponuje boksami zarówno w Warszawie, jak i poza nią, a dwunastu prowadzi swoje stajnie na terenie kraju.

W leciutko odchudzonym kalendarzu gonitw pozagrupowych nie ma specjalnych zmian. Uwagę zwraca jednak fakt, że odbędą się dwa duże mityngi. Derby Gala zaplanowana na pierwszą niedzielę lipca będzie dniem pełnym sportowych emocji. Oprócz batalii o Błękitną Wstęgę (pula nagród 105 000 zł), najlepsze konie starszych roczników przystąpią do rywalizacji o laur Prezesa Rady Ministrów, czołówka flyerów spotka się w milerskiej Nagrodzie Rzecznej, trzyletnie klacze staną na starcie pierwszogrupowego biegu nazwanego imieniem Novary, a specjaliści od płotów i przeszkód ruszą w dystans 3800 m (1. Dywizji Kawalerii Wojska Polskiego). W programie dnia znajdzie się też wyścig dla debiutujących dwulatków i dwie gonitwy handikapowe. Z kolei Wielka Jesienna Gala, która odbędzie się w niedzielę 30 września, z najpoważniejszym sprawdzianem porównawczym sezonu, czyli Wielką Warszawską (suma nagród 112 000 zł), pojedynkiem na milę o Nagrodę Mosznej, batalią o najcenniejsze trofeum dla dwulatków – Nagrodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pojedynkiem o szarfę Cardei (2-letnie klacze) i płotowym sprawdzianem o laur Tarana, a także trzema innymi wyścigami, stanowić będzie emocjonujące ukoronowanie letnio-jesiennej części sezonu 2007.

Nowością w programie jest również brak Nagród Próbnych dla koni dwuletnich, a powrotem do dobrego zwyczaju otwarcie gonitw kategorii A dla koni trenowanych poza granicami kraju. Status pojedynków międzynarodowych mają też wszystkie wyścigi płotowe. Ponownie mamy też biegi z wczesnymi meldunkami. Są to nagrody Derby i Wielka Warszawska, a dla publiczności ważna jest informacja, że wstęp na wyścigi jest bezpłatny – trybuna główna (z wyjątkiem loży honorowej). Miejscem rozgrywania gonitw dla koni pełnej krwi w sezonie 2007 będzie również: Hipodrom Sopot  – w nadbałtyckim kurorcie bomba pójdzie w górę 14 i 15 lipca.

Nie pozostaje zatem nic innego jak serdecznie zaprosić wszystkich sympatyków koni pełnej krwi na wciąż piękny i zatopiony w zieleni warszawski tor, a latem do wypoczynkowego Sopotu. Wyścigi konne, jak na sport królów przystało, gwarantują wyjątkowe emocje i niezapomniane wrażenia, niezmiennie pozostając podstawowym kryterium selekcyjnym przy wyborze koni do dalszej hodowli.

Reklama

Monitoring stajni
Smarthorse