Janusz Lawin
Do hodowli koni rasy śląskiej trafiła dość liczna grupa ogierów, która właśnie zdała próbę dzielności w Stadzie ogierów Książ. Zainteresowanie tą rasą w Polsce wzrasta, co jest związane z programem ochronnym, który wspomaga hodowców finansowo. Poza tym informacje zebrane od ludzi hodujących i sprzedających konie szlachetne, potwierdzają opinie, że ogiery śląskie w połączeniu z klaczami innych ras szlachetnych dają urodziwe i bardzo dobre użytkowo potomstwo, szczególnie do sportu zaprzęgowego.
Po próbie dzielności w Książu prawo wpisu do księgi stadnej tej rasy uzyskały 33 ogiery. Jest to bezsprzecznie liczba duża, ale komisja wyłoniła je z grupy 50 ogierów, które starały się o kwalifikacje do zakładu treningowego.
W przyszłości komisja księgi stadnej chce zmienić system oceny ogierów w próbie dzielności i przejść z systemu punktowego, na system indeksowy, jak ma to miejsce w próbach ogierów ras wierzchowych. Wiąże się to z określeniem minimum wartości użytkowej, której osiągnięcie będzie skutkować prawem wpisu ogiera do księgi, co w potocznym określeniu nosi nazwę uzyskania licencji. Komisja księgi stadnej koni rasy śląskiej współpracuje z PAN w Jastrzębcu oraz innymi ośrodkami naukowymi, które zajmują się tymi zagadnieniami. Najważniejsze w tych poczynaniach jest dobro hodowli i nie dopuszczenie do hodowli ogierów najsłabszych w stawce, które kończą próbę dzielności.
W najbliższym czasie zostaną określone warunki i termin naboru do zakładu treningowego na 2008 rok. Na pewno ulęgną zmianie warunki finansowe, ale także zmienia się warunki przeprowadzania treningu, którym musi podporządkować się organizator.
W tym roku liczba powożących trenujących młode ogiery była zbyt mała w stosunku do ilości ogierów. Chcemy, aby jeden powożący trenował nie więcej niż 6 ogierów dziennie. Konieczne jest tez zadbanie o stan kopyt ogierów. Ponieważ trening trwa obecnie 60 dni konieczne jest przekucie lub korekta kopyt, aby w przyszłym roku nie było ogierów z nieprawidłowymi i wyrośniętymi kopytami.
Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok V nr 4 (15) 2007 / Rok VI nr 1 (16) 2008.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.