Janów Podlaski 2019

tekst: Jerzy Dudała
zdjęcia: Wiesława Bałut

41. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, nad którym objął patronat honorowy prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda już za nami. W tym roku odbyła się jubileuszowa, pięćdziesiąta aukcja koni arabskich z polskich stadnin. Święto Konia Arabskiego rozpoczęło się już w piątkowe popołudnie, 9 sierpnia, od rozgrywania klas dla męskich przedstawicieli tej rasy. W całym pokazie oceniano 104 konie po 49 reproduktorach. Najwięcej potomków było po ogierze Ekstern – 9, i po ogierach Pogrom i Ascot DD – 8. Cały pokaz sędziowało 3 spośród 4 sędziów, a byli to:

  • Eiad Safady – Holandia
  • Deirdre Hyde – Zjednoczone Emiraty Arabskie
  • Francesco Santoro – Włochy
  • Koenraad Detailleur – Belgia

Pokaz rozpoczęła klasa IVa ogierków rocznych, gdzie swoje wejście wyraźnie zaznaczył gniady Star Farid (RFI Farid – Star of Africa / Marwan al. Shaqab) Wojciecha Parczewskiego, który uzyskał 92,17 pkt. i wygrał klasę przed swoim stajennym kolegą, gniadym Wolare (RFI Farid – Wieża Mariii / El Omari).
Rzadko któremu hodowcy udaje się „ustrzelić” takiego dubla. Star Farid dobrze pokazał się na wiosennym pokazie w Białce, gdzie wygrał klasę z notą 90,67 i został wiceczepionem ogierów rocznych. Powtórzył swój sukces na pokazie w Radomiu, gdzie wygrał klasę z notą 90,17 pkt. W czempionacie był drugi, ulegając jedynie janowskiemu Erantisowi. Ojciec Star Farida i Wolare jest między innymi brązowym czempionem świata z 2010 roku i jest drugim po ogierze Vittorio To, ogierem z linii Mirage, która powinna bardziej zaistnieć w naszej hodowli, gdzie zbyt dużą przewagę uzyskuje ród Saklavi I.

Wolare i Star Farid

W klasie IVb zwycięstwo dla Michałowskiego stada wywalczył siwy Pointer (Sahm El Arab – Palanga / Ekstern) uzyskując 91,50 pkt. W Białce był mało widoczny i uplasował się dopiero na piątym miejscu z notą 90,33.
Jego ojciec to syn legendarnego WH Justice, który dał wielu utytułowanych potomków m.in. znanego w Polsce ogiera Shanghai EA. W sprawie użycia w naszej hodowli ogiera Sahm El Arab było wiele sprzecznych opinii. Czas pokaże na ile trafiona była decyzja użycia go na polskich klaczach. Za jego pół siostrę Om El Eroditę na aukcji w Scottsdale – Patricia Dempsey zapłaciła 1,55 mln $.

Nabiera rozpędu kariera janowskiego kasztanowatego ogiera Erantis (Ascot DD – Edgara / Om El Bellissimo), który dopisuje do swojego konta kolejny sukces zwyciężając klasę piątą – ogierów dwuletnich z notą 90,67 pkt. Na wiosennym pokazie w Białce w 2018 roku został wybrany wiceczempionem ogierów rocznych. I taki sam tytuł uzyskał w Warszawie. W 2019 było już lepiej, albowiem tak w Białce jak i w Radomiu został czempionem ogierów młodszych.

W klasie VI – ogierów trzyletnich rywalizują ze sobą tylko 34 konie, a poziom nie jest wysoki. Wyróżnia się tylko gniady Ames JR (Psytadel – Altara / Gazal Al Shaqab), hod./wł. Janusza Ryszkowskiego, zdobywając 92 pkt. W 2017 roku tutaj w Janowie został wiceczempionem ogierów młodszych, a w 2018 roku było gorzej, był „tylko” trzeci w klasie ogierów dwuletnich. Psytadel to potomek legendarnego rodu Patrona, który wydał wiele gwiazd ringu.

Klasa X, to ogiery 4 –6 letnie. Mocna stawka, albowiem wszystkie konie przekroczyły próg 90 pkt. Zwycięzcą zostaje z notą 91,83 gniady wychowanek gospodarzy Pitawal (Kahil Al Shaqab – Pepita / Ekstern). Jak widzimy, w rodowodzie same sławy, ale uwagę przyciąga Pepita, którą w 2015 roku sprzedano za 1400 000 euro. Pitawal w 2015 był piąty janowskim czempionacie.

Popołudniowe emocje kończy klasa XI dla ogierów siedmioletnich i starszych. Tutaj oceny wszystkich uczestników przekraczają 90 pkt. Ale ktoś musi wygrać. Zasłużone zwycięstwo przypada z notą 92,83 siwemu janowskiemu og. Pomian (Gazal Al Shaqab – Pilar / Fawor). Jest on najmłodszym synem swego wielkiego ojca. Jego matka Pilar to czempionka Polski z 1997 roku. Jest ona córką Pipi, a wnuczką zjawiskowej Pilarki. W 2012 roku w Białce Pomian został czempionem ogierów młodszych. W 2013 zaliczył 7 startów w gonitwach. Nie zaszkodziło to jego urodzie. Na Narodowym Pokazie w 2017 roku w Janowie wygrał klasę z utytułowanym ogierem Pogrom, który uzyskał 91,17 pkt, a Pomian 91,33. W 2018 roku był drugim wiceczempionem ogierów starszych.

Pomian i Pitawal
Pomian i Pitawal

Następnego dnia, w pogodny poranek pokaz rozpoczęła żeńska młodzież tj. klaczki roczne. A tak się ciekawie złożyło, że wygrała ją z notą 91,17 siwa białecka Aplia (Pomian – Anima / Ekstern). Ojciec powinien być dumny z córki, tym bardziej, że na wiosennym pokazie w Białce została czempionką klaczy rocznych.

W klasie Ib sukces na swoim koncie zapisuje z notą 92 pkt siwa, michałowska Florssima (Sahm El Arab – Forgissima / Vittorio To). To lepiej niż w Białce, gdzie była trzecia w klasie z notą 91 pkt.
Czas pokaże czy potomstwo jej ojca na trwałe zapisze się w historii koni tej rasy. Były takie ogiery, które stworzyły swoją epokę jak Monogramm, Gazal czy jego wnuk Kahil Al. Shaqab. Były też takie, których się już nie pamięta jak np. Galba. W koniach nie ma mądrych.

Florissima

W klasach IIa i IIb dla klaczy dwuletnich ponownie, jak na wcześniejszych pokazach, doskonale wypada potomstwo ogiera Ascot DD. W tej pierwszej klasie wygrywa z notą 92,17 kasztanowata janowska Encarina (Ascot DD – Eneria / QR Marc). W tegorocznej Białce uzyskała notę 93,17 i została czempionką klaczy młodszych. W klasie Ib też kasztanowata, Michałowska, El Bellisima (Ascot DD – Ekliptyka / Ekstern) uzyskuje 93,33 pkt, co daje jej zwycięstwo. Jej ojciec przekazuje nie tylko arabski bukiet, też krótką rzeźbioną głowę, ciemne oko, poprawną kłodę, dobre kończyny i poprawny ruch, ale także kasztanowatą maść. Ogiera tego sprowadził były dyrektor Janowa, hodowca i wizjoner Marek Trela.

Encarina
Encarina
El Bellisima
El Bellisima

W klasie III, dla klaczek trzyletnich, sukces odnosi Piotr Podgórny, którego siwa Espaja (AJA Justified – Espanera / Kabsztad) wygrywa uzyskując 92 pkt. W 2017 była trzecia w czempionacie klaczy młodszych w Janowie, a jej ojciec, syn epokowego WH Justice w 2015 na pokazie w Al Kalediah był trzeci.
W 2010 AJA Justified został czempionem świata ogierów młodszych.

W klasie VIIa dla klaczy 4 –6 letnich zwycięstwo dla Michałowa wywalczyła Zigi Zara (Shanghai EA – Zigi Zana / QR Marc) z notą 92 pkt. Jest ona wnuczką znanej Zagrobli.

Janowska gniada Prometida (KahilAl Shaqab – Panonia / Eukaliptus) wygrywa klasę VIIb zdobywając 92,33 pkt. W 2014 w Białce była wiceczempionką klaczy rocznych. Jej utytowany ojciec pozostawił stawkę doskonałych córek takich jak Adelina, Al Jazeera, Bambina, Pustynia Kahila czy ogiery Paris czy Pitawal. W 2011 roku w Paryżu został czempionem świata wygrywając z wielkim ogierem Shanghai EA. 

Z kolei Michałowska Emandorissa (Abha Qatar – Emanda / Ecaho) wygrywa w klasie VIIIa klaczy 7 –10 letnich. Jej matka Emanda jest też matką naszej multiczempionki Emandorii.

W klasie VIII b wygrywa z notą 92,83 (3×20 za ruch) ku zadowoleniu tak hodowców, jak i publiczności, gniada, michałowska Wieża Mocy (QR Marc – Wieża Marzeń / Ekstern). W 2011 roku była czempionka Polski klaczy młodszych, w 2012 czempionką świata klaczy młodszych. W Stanach Zjednoczonych została potrójnie koronowana. W czasie dzierżawy nabawiła się kontuzji i nie umiała się pokazać. Teraz, otoczona należytą opieką, pielęgnacją i treningiem, odzyskała swój dawny czar. Zapada w pamięć jej piękna, rzeźbiona głowa, znakomita sucha, o pięknym rysunku szyja, dobra górna linia i świetny ruch.

Wieża Mocy
Wieża Mocy

Pokaz zamyka ostatnia klasa, klaczy 11 letnich i starszych. Tutaj na swoim koncie sukces zapisuje SK Falborek Arabians, albowiem to jego wychowanka, siwa Eksterna (Ekstern – Emanta / Pamir) zdobywa 93 pkt. W 2008 roku była wiceczempionką Polski klaczy młodszych, a jej ojciec, żyjąca legenda, którego mogliśmy oglądać na Michałowskim pokazie.

Wyniki czempionatów

Czempionat Polski klaczy rocznych:

  1. Florissima – SK Michałów
  2. Brasilia – SK Janów
  3. Amirata – SK Janów
  4. Aplia – SK Janów
  5. Esserita – Sk Michałów

Czempionat Polski ogierów rocznych:

  1. Star FaridW. Parczewski
  2. Pointer – SK Michałów
  3. WolareW. Parczewski
  4. Estorius F – SK Falborek Arabians
  5. FreysonA. Wojtowicz

Czempionat Polski klaczy młodszych:

  1. Encarina – SK Janów
  2. El Bellisima – SK Michałów
  3. PaprotniaL. Błaszczyk
  4. Protekcja – SK Michałów
  5. EspajaP. Podgórny

Czempionat Polski ogierów młodszych:

  1. Ames JRJ. Ryżkowski
  2. Belmari – SO Białka
  3. Erantis – SK Janów
  4. Chaos Uriel – SK Chrcynno Pałac

Czempionat Polski klaczy starszych:

  1. Wieża Mocy – SK Michałów
  2. Eksterna – SK Falborek Arabians
  3. Zigi Zara – SK Michałów
  4. Emandorissa – SK Michałów
  5. Paterna – SK Janów

Czempionat Polski ogierów starszych:

  1. Pomian – SK Janów
  2. Pitawal – SK Janów
  3. Empower – Falborek Arabians

Werdyktem sędziów Najlepszym Koniem Pokazu została janowska Encarina.

Organizacja pokazu wypadła dobrze. Niezrozumiałe było natomiast ścisłe izolowanie poszczególnych sektorów. Posegregowanie gości na trzy strefy VIP trudno zrozumieć, podobnie oddzielenie dziennikarzy od hodowców. Ale Polak jest bystry i odważny – goście znaleźli zapomnianą przez organizatorów „dziurę” obok stołu i oba środowiska się zintegrowały. Wielu z nas przyjeżdża tutaj z całej Polski i świata, aby się ze sobą spotkać i porozmawiać. Czasami widzimy się tylko tutaj. Jak mówiono – dawniej Janów to było miejsce, gdzie miejscowy rolnik mógł porozmawiać z amerykańskim milionerem. Wiadomo, że czasy te minęły, ale dlaczego nie wpuszczano VIPów do stajni, do prasy, czy hodowców. Zrozumiałe, że do strefy VIP mogą wchodzić tylko osoby uprawnione, ale sam VIP mógł wchodzić wszędzie. Takie było niepisane prawo. Jest taka zasada w korporacji, że pracownik ma klucz do swego pokoju, kierownik oddziału ma klucz do pokoju swoich pracowników, a szef ma klucz do wszystkich pokoi. Takim „szefem” był VIP i mógł do tej pory odwiedzać stajnie, jak i inne strefy, aby spotkać się z przyjaciółmi nie tylko na terenie WC. Moim zdaniem należy wrócić do tej tradycji.

Po czempionatach przyznano nagrody dodatkowe.

  • Nagrodę przechodnią, trofeum WAHO dla wybitnego przedstawiciela rasy arabskiej hodowli polskiej przypadło janowskiej Pętli.
  • Nagrodę przechodnią im. Izabeli Pawelec-Zawadzkiej dla Młodzieżowego Czempiona Polski przyznano ogierowi Ames JR Janusza Ryżkowskiego.
  • Nagrodę dla najlepszego konia wyścigowego „odebrała” janowska klacz Bigamia.
  • Nagrodę dla najpiękniejszej klaczy pokazu i za najlepszy ruch zawiozła do Michałowa El Bellisima.
  • Nagrodę za najpiękniejszą głowę pokazu „zabrała” michałowska Protekcja.
  • Najlepszym trenerem wybrano Kamila Biernata, a najlepszym prezenterem został Gerard Kurtz.
  • Najlepszym koniem pokazu hodowli prywatnej została klacz Eksterna z SK Falborek. Najwyżej sklasyfikowany koń własności prywatnej w każdej klasie otrzymał premię 2000 zł od MriRW.
  • Konie, które otrzymały najwyższą punktacje w grupach wiekowych, otrzymały premię od ECAHO w wysokości 200 euro.
  • Nagroda dla najlepszego hodowcy trafiła do SK Michałów. W czasie odbierania tej nagrody w sektorze VIP był były dyrektor tej stadniny Jerzy Białobok z żoną Urszulą. Wprawdzie organizatorzy zdawali się tego nie dostrzegać, uhonorował go pracownik stadniny, który nie wahał się przyprowadzić Wieży Mocy do jego stolika. To była wzruszająca i zmuszająca do przemyśleń chwila. To konie wyhodowane przez byłych dyrektorów zdobywały najwyższe na świecie laury.

Wiele było głosów krytycznych co do sporządzonej listy oferowanych koni.
Na pewno tworzenie takiej listy jest trudnym zadaniem. Aby aukcja miała prestiż i znaczenie w świecie muszą być wystawione konie wybitne i dobre, ale bez straty dla polskich stadnin. Odwołani dyrektorzy umieli pogodzić te sprzeczności ze sobą. Jak mówił Marek Grzybowski, aby do naszego kraju zaprosić ludzi z najbogatszych kręgów tego świata, trzeba było ich przekonać, że oferowany produkt nie ma sobie równych, a co więcej mógł powstać tylko w Polsce dzięki olbrzymim nakładom oraz nieprzerwanej pracy wielu pokoleń polskich hodowców.

Organizatorzy aukcji, z Tomaszem Chalimoniukiem nie próbowali na szczęście wzorem lat ubiegłych silić się na oryginalność. Postawił na stary, sprawdzony wzorzec aukcji. W ubiegłym roku odseparowanie widowni, robienie teatralnej scenografii, okazało się klęską. Publiczność zawsze robiła szczególną atmosferę, której nie można z niczym porównać. Tym razem oszczędna scenografia nie była nachalna i dodrze wpisała się w atmosferę panującą na hali. Aukcję prowadził Frederic De Backer imponując znajomością europejskich języków.

Podczas głównej aukcji sprzedano 13 koni i jeden embrion. Najwyższą cenę otrzymała Galeria od kupca z Kataru, która uzyskała 400 tys. euro. Za janowską, w kwiecie wieku, Potentilę uzyskano 215 tys. euro. Michałowskie Emanolla uzyskała 135 tys. euro i Karola 122 tys. euro.
Za embrion od Emandorii kupiec z Arabii Saudyjskiej zapłacił 100 tys. euro.
Dziwne, że córka epokowej Pianissimy nie wzbudziła dużego, jak się spodziewano zainteresowania i została sprzedana za zaledwie 52 tys euro. Jak pamiętamy za zarodek Pianissimy janowska stadnina zainkasowała w 2009 roku 175 tys. euro. Wygląda na to, jakby „piwo było droższe od browaru”. Potomstwo tej legendarnej klaczy jest sprzedawane bez dania jej szansy w polskiej hodowli. Dobrze, że została u nas Adelina, klacz piękna i dzielna, która potrafiła wygrać gonitwę o Nagrodę Sasanki, konkurując z końmi o typowo wyścigowych rodowodach i zostając czempionką Europy klaczek rocznych w Weronie.

Na poniedziałkowej aukcji Summer Arabia Horse Sale najwyższą cenę uzyskała Michałowska Wieża Marzeń 65 tys. euro. Z aukcji głównej uzyskano 1 mln 396 tys. euro, a z poniedziałkowej 328 tys. euro, co dało w sumie 1 mln 724 tys. euro. Nic nie sprzedała stadnina Białecka. Z tej puli Janów uzyskał 634 tys. euro, a Michałów 1.035 tys. euro. Na pewno stosunku do ubiegłych lat, gdzie w 2016 uzyskano 1.271 tys. euro sprzedając 16 z 21 koni, a w roku 2017 sprzedano 5 koni za 300 tys. euro, do klęski w roku 2018, gdzie sprzedano 3 konie za 254 tys. euro, obecny wynik należy uznać za sukces. Tym razem się udało.

Lista sprzedanych koni :

Pride of Poland

  1. Galerida – 400 tys. – Katar
  2. Potentilla – 215 tys. – Szwajcaria
  3. Emanolla – 135 tys. – Belgia
  4. Karola – 122 tys. – Belgia
  5. Primera – 90 tys. – Szwajcaria
  6. Cheronea – 65 tys. – Hiszpania
  7. El Gotta – 60 tys.  – Francja
  8. Anawera – 57 tys. – Hiszpania
  9. Pianowa – 52 tys. – Polska
  10. Atanda – 30 tys. – Polska
  11. Shanson F – 30 tys. – Polska
  12. Escotia – 25 tys. – Polska
  13. Graciosa – 15 tys. – Polska
  14. embrion od Emandorii – 100 tys. – Arabia Saudyjska

Summer Sale

  1. Wieża Marzeń – 65 tys. – Szwecja
  2. Włodawa – 45 tys. – Katar
  3. Emeryka – 39 tys. – Arabia Saudyjska
  4. El Dorra – 35 tys. – Belgia
  5. Praga – 30 tys. – Polska
  6. Estonia – 26 – tys. – ZEA
  7. Editha – 22 tys. – Libia
  8.  El Gora – 17 tys. – Libia
  9. Patty – 15 tys. – Polska
  10. Wizawa – 14 tys. – Polska
  11. El Safija – 10 tys. – Niemcy
  12. Pistolero – 10 tys. – Wielka Brytania

Reklama

Monitoring stajni
Smarthorse