Connect with us

Holenderska kolekcja sezonu 2012

Hodowla

Holenderska kolekcja sezonu 2012

Anna Cuber

Odkąd KWPN stała się najlepszą księgą stadną koni sportowych na świecie, podczas selekcji ogierów hala w ’s-Hertogenbosch gości tysiące widzów, nie tylko z Holandii.

W tym roku polska komisja oceny ogierów miała możliwość obserwowania zmagań młodych ogierów holenderskich, podobnie jak przedstawiciele np. związku hanowerskiego, duńskiej księgi stadnej czy BWP. Wszyscy przybywali do Brabanthallen, aby przyjrzeć się nowej kolekcji młodzieży konkurencyjnej księgi stadnej… Warto przypomnieć, że komisja KWPN ogląda młode ogiery kilkakrotnie, a przed ostateczną kwalifikacją do ZT w Ermelo na 70-dniowy test ma także możliwość korzystania z nagrań wideo przedstawiających te ogiery np. podczas skoków w korytarzu.
Po raz pierwszy holenderska komisja oceny ogląda młode ogiery pod koniec każdego roku w Ermelo, dokąd przybywa ich kilkaset, by – jeszcze nie w blasku reflektorów, jak w ’s-Hertogenbosch – przejść pierwszy etap selekcji. Jest to prawdziwy przegląd hodowlany, długi, dla wielu monotonny, ale dający możliwość obejrzenia dużej liczby osobników w podobnym wieku i stawek potomstwa po danym ojcu. W Holandii każdy młody ogier musi się legitymować minimum 16 źrebiętami prezentowanymi podczas przeglądu źrebiąt. Taka ocena ogiera nie jest najbardziej wiarygodna z racji wieku potomstwa, ale jednak pozwala zauważyć pewne wspólne ich cechy. Ważne też, że każda stawka źrebiąt po danym ogierze jest charakteryzowana, a jej opis zamieszczany na stronie internetowej KWPN. Co istotne, opis ten dotyczy zarówno pozytywów, jak i negatywów. Hodowcy holenderscy dawno się przekonali, że licencja ogiera to jednak za mało, aby móc powiedzieć o nim, że jest dobry. Dopiero jakość potomstwa jest prawdziwym sprawdzianem każdego reproduktora.

Selekcja do kolekcji

Wracając do selekcji młodych ogierów 2012 – w Den Bosch ogiery skokowe pokonują korytarz w wolnych skokach, przy okazji komisja ogląda je także w swobodnym kłusie i galopie, a te sklasyfikowane jako dresażowe są prezentowane w ruchu luzem wokół ułożonych rombów, tak aby komisja mogła zaobserwować nie tylko jakość chodów podstawowych, ale także wrodzoną zdolność do zmiany nóg w galopie, co jest bardzo ważne dla przyszłych koni ujeżdżeniowych. Ogiery skokowe z reguły pokonują korytarz siedem razy, po krótkiej rozgrzewce w ruchu luzem. Od kilku lat z tej selekcji wyrzucane są ogiery skaczące „pod niebo”, ponieważ wiadomo, że rzadko są to naturalne skoki… Wszystkie ogiery – zarówno te podlegające selekcji do ZT, jak i starsze, prezentowane pod siodłem i uczestniczące w zawodach dla młodych ogierów – mają prawo startować tylko w ochraniaczach na przednich nogach.
W tym roku do Ermelo zakwalifikowano 40 ogierów skokowych oraz 30 ujeżdżeniowych. Najwięcej potomków zanotowały na swoim koncie ogiery: Ustinov, Diarado, Johnson (po 3 sztuki), a po dwóch synów zakwalifikowanych miały: Vigaro, Numero Uno, Casall, Calvaro Z i Namelus R. Vivaldi to ogier popularny w Holandii, a także promowany przez związek. Mimo że rodowodowo sięga koni holsztyńskich, to zarówno jego ojciec – Krack C, matka – klacz Renata-Utopia ster, jak i ojciec matki – ogier Jazz to konie już z paszportem holenderskim, ponadto każdy z tych ogierów startował w wysokich rangą ujeżdżeniowych zawodach sportowych.

Czempiony 2012

Jak co roku komisja wybierała czempionów kwalifikacji. Najlepszym ogierem skokowym został Elion V (Applaus-m po Goodtimes). Applaus to wnuk hanowerskiego Voltaire, jego matka – klacz Matilde – startowała w konkursach 130 cm i z racji osiągnięć hodowlano-sportowych została nagrodzona przez KWPN tutułem preferent. Jego babka, klacz Rebecca, to również druga matka słynnej klaczy Finesse, na której sukcesy odnosił Emilie Hendrix, jest też matką uznanego Kigali – najlepszego konia 5-letniego z Zangersheide, który zakończył jako koń ujeżdzeniowy dosiadany przez Coby van Baalen. Applaus okazał się najlepszym ogierem w ZT 2008, gdzie dostał po 9 pkt za technikę skoku i talent, a 9,5 za możliwości. Jest on także przykładem prawidłowych mechanizmów w hodowli holenderskiej. Applaus uzyskał zgodę na krycie wiosną 2008, rok później urodziły się pierwsze źrebięta, a w 2012 jego potomstwo już pokazało się na kwalifikacji ogierów.
Wśród ogierów ujeżdżeniowych tym najlepszym okazał się syn og. Vivaldi – Etoine (od klaczy Janette pref po Balzflug). Wywodzi się z wielce utytułowanej holenderskiej linii, z której zarówno babka, jak i prababka za wyniki sportowe potomstwa zostały odpowiednio uhonorowane tytułami nadawanym przez KWPN.
Selekcja ogierów w Den Bosch to nie tylko prezentacja przyszłych ogierów starających się o bilet do ZT, to też zawody dla młodych ogierów skokowych, dresażowycvh, gelders (holenderskie konie rodzime) oraz zaprzęgowych, tzw. tiupaarden. Dla tych ostatnich charakterystyczna jest bardzo wysoka akcja przednich kończyn, stąd nazywane są „końmi paradnymi”. Są różne rodowodowo od KWPN RP (wierzchowych), których się nie „dolewa” do holenderskich koni sportowych. Podczas imprezy zostali nagrodzeni hodowcy najlepszych koni sportowych, zaprezentowano zwyciężczynie prób dzielności dla klaczy. Łza zakręciła się w oku, gdy na arenę zostały wprowadzone ogier Hamlet oraz klacz Jomara – ojciec i matka ogiera Hickstead, który tragicznie zakończył bogatą karierę sportową (atak serca podczas zawodów w Weronie).
KWPN, która cały czas stara się promować swoje konie, zorganizowała także odpłatną jednodniową wycieczkę do czołowych hodowców i stajni sportowej w Holandii. W tym roku goście zwiedzali między innymi stajnię Anky van Grunsven.

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 79 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXI Nr 4 (79) Jesień 2023

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę