Connect with us

Wystawy – sprzedaże ogierów zimnokrwistych w 2007 roku

Hodowla

Wystawy – sprzedaże ogierów zimnokrwistych w 2007 roku

Wiesław Niewiński, Wojciech Ganowicz ,Andrzej Stasiowski

Aukcje ogierów zimnokrwistych odbyły się w dniach od 22 września do 26 października 2007 roku.
Był to pierwszy rok zakupu ogierów na punkty kopulacyjne bez istniejącej przez ostatnie kilkadziesiąt lat dotacji państwowej, a więc wyłącznie za własne środki hodowcy. Na aukcjach przedstawiono znacznie większą liczbę ogierów niż w poprzednich latach, co spowodowało pewne obniżenie ich jakości wyrażone mniejszą średnią oceną całych stawek. Ponadto w 2007 roku wpisano do ksiąg i wprowadzono na punkty kopulacyjne rekordowo dużą liczbę ogierów tej rasy. Sprowadzono także kilkadziesiąt ogierów hodowli zagranicznej, które zostały wpisane do polskich ksiąg i również trafiły na punkty kopulacyjne.

To wszystko spowodowało, że nastąpiły znaczne trudności, niespotykane w poprzednich latach, ze sprzedażą tych ogierów. Jeszcze w tej chwili jest do dyspozycji nabywców ok.100 ogierów, które należałoby zagospodarować w hodowli.
Na dwóch największych aukcjach w Mońkach i Starogardzie Gdańskim zaprezentowano stawki liczące powyżej 70 ogierów. Wcześniej, bo 9 października odbyła się 51-pierwsza wystawa-sprzedaż w Mońkach zorganizowana przez Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku. W katalogu zamieszczono 73 ogiery polskiej hodowli oraz 4 sprowadzone z zagranicy. Komisji do oceny przedstawiono 70 ogierów polskich i 3 importy. Wszystkie ogiery polskiej hodowli otrzymały wymagane minimum bonitacyjne i tym samym spełniły warunki wpisu do ksiąg. Spośród ogierów zagranicznych wymagane minimum 81 punktów uzyskał tylko 1 ogier. Średnia ocena całej stawki ogierów polskich to 81,5 punktu, wymiary: 160,6 – 220 – 27,1. Dziesiątka najlepszych, otrzymała bardzo wysoką ocenę 83,9 pkt..
Najlepszym ogierem monieckiej wystawy z oceną 86 pkt. został kasztanowaty WILING po 1667 GBł Troj od 3232GBł Wilina po Rolltan. Ogier ten zajął trzecie miejsce w klasie ogierów dwuletnich na czempionacie w Kętrzynie, otrzymując maksymalną ocenę za typ i dziewiątkę za pokrój. Na aukcji Komisja to potwierdziła przyznając ocenę wybitną za typ, głowę i szyję, a także dobre oceny za kończyny i kopyta oraz zadowalającą za ruch. Ogiera prezentował zasłużony hodowca, który sprzedał już na aukcjach 61 ogierów, Pan Henryk Kurzyna z Augustowa. WILING urodził się w stajni Pana Stanisława Sadowskiego z Nowin Bargłowskich, a następnie został zakupiony odsadkiem i odchowany przez Pana Henryka Kurzynę.
Wiceczempionem z bonitacją 85 pkt. został jasnogniady GRANIT hodowli Pana Henryka Strzeleckiego z Łomży. Jest to syn og.376 GŁd Szatyn, czempiona Krajowej Wystawy w Poznaniu i klaczy 3564GBł Gracja po Wołkusz. Ten ogier, z kolei, wyżej był oceniony na czempionacie w Kętrzynie, gdzie został wiceczempionem w klasie ogierów 2-letnich i wiceczempionem Polski w klasie ogierów. W Mońkach o tytule wiceczempiona zdecydowała mniejsza uroda tego ogiera oraz mniejsza dokładność budowy, chociaż był lepszy w ruchu od ogiera Wiling.
Kolejne cztery ogiery zostały ocenione na 84 punkty. Są to: APRYLIS hodowli Ignacego Senczyno z Drohiczyna, TABS Zdzisława Osmólskiego z Łubina Kościelnego, FAKIR Bogusława Ciupińskiego ze Smorczewa oraz WALET również Henryka Strzeleckiego z Łomży. Wszystkie te ogiery są w bardzo dobrym typie ocenionym na 14 i 15 pkt., poprawne na spodzie i dobrze ruszające się. Są to konie rosłe, 160 – 166 cm wysokie w kłębie i kalibrowe o obwodzie nadpęcia 26-28 cm.      Aukcja w Mońkach miała jak co roku bardzo uroczystą oprawę. Zgromadzono licznych sponsorów z nagrodami dla hodowców. Na uroczystość wręczania nagród stawiło się bardzo liczne grono władz rządowych i samorządowych wszystkich szczebli z terenu województwa podlaskiego.
Bardzo liczny był także udział hodowców poza tymi, którzy przybyli sprzedać lub zakupić ogiera. Niestety, ogiery sprzedawały się znacznie gorzej niż w poprzednich latach. Do domu bez nabywcy powróciło około połowy prezentowanych koni, czego dotychczas nie było w całej 50-letniej historii aukcji na Podlasiu.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok V nr 4 (15) 2007 / Rok VI nr 1 (16) 2008.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę