Get Adobe Flash player

Wystawa w Trencinie

Marcin Goraus

W dniach od 1 do 3 września w słowackim Trencinie odbyła się międzynarodowa wystawa koni KOŃ 2006. Impreza ta to trzecia z rzędu, jednak pierwszy raz uczestniczyła w niej ekipa z Polski.

Podczas wystawy można było podziwiać konie wielu ras, zarówno rodzimych, czyli furioso, lipiańskie, morawskie oraz małopolskie typu furioso-przedświt, jak i innych: zimnokrwiste, kuce szetlandzkie, shagya araby, konie fryzyjskie. Rywalizacja toczyła się w paru kategoriach wiekowych: źrebięta i konie do 2. roku, klacze 3-letnie, klacze 4-7-letnie, klacze powyżej 7 lat, ogiery 3-4-letnie, ogiery starsze. W sumie stawka przekroczyła 100 koni. Ocena koni prowadzona była przez 3-osobową komisję. Oceniano typ, głowę, kłodę, kończyny oraz stęp i kłus. Maksymalnie koń mógł uzyskać ocenę 10 pkt., przy czym była to średnia z oceny wymienionych elementów.

Polskie konie startowały w kategorii ras rodzimych. W klasie koni do 2. roku życia najlepiej z naszych koni wypadła klacz Janwarija (Jarka m – Dalet xx), hod. i wł. Jagodzińskich, która zajęła 4. miejsce. Zaraz za nią uplasował się ogier Banita (Biona m – Harun I x), hod. i wł. Andrzeja Wody. W tej samej klasie 7. miejsce zajęła klacz Iwlada (Iwla m – Dalet xx), hod. SK Kalników, a wł. Włodzimierza Szweca. W klasie klaczy 4-7-letnich 4. miejsce zajęła klacz Batuni (Baladana m – Dresk m), hod. i wł. SK Kalników. Także 4. miejsce zajął ogier Dresk (Drina m – Przedświt XII-4 x), który okazał się lepszy od swojego syna ogiera Jung (od Juta m), zajmującego 5. miejsce. Oba ogiery wyhodowane zostały w SK Kalników, a właścicielem ich jest SO Klikowa.

Należy podkreślić, że konie polskie były bardzo dobrze przygotowane i pokazane, szczególnie w kłusie, czym wzbudziły aplauz licznie zgromadzonej publiczności. Warto wspomnieć, że polskie ogiery dostały propozycję krycia w stadninach na Słowacji.

Pomiędzy oceną w poszczególnych klasach odbywały się pokazy użytkowania koni we wszelakich dyscyplinach jeździeckich. Pierwszego dnia odbył się konkurs skoków, w którym polska amazonka Magdalena Pekaniec po rozgrywce uplasowała się na wysokim 3. miejscu na doświadczonym ogierze Dresk. Polskie ogiery miały także szansę zaprezentować się 3. dnia, kiedy rozegrano konkurs potęgi skoku. Wygrał ogier Dresk, tym razem pod Maciejem Pekańcem, który jako jedyny pokonał wysokość 170 cm, przed swoim synem Jungiem, który zaliczył wys. 155 cm.

Oprócz skoków publiczność mogła podziwiać kadryl ujeżdżeniowy oraz pokazy hiszpańskiej szkoły jazdy w wykonaniu jeźdźców i amazonek z SK Topolczanki. Atmosferę podgrzewały popisy kowbojów w konkurencji barrel racing oraz slalomie między tyczkami. Mieliśmy okazję zobaczyć także całą gamę zaprzęgów z końmi różnych ras.

Organizacja imprezy była bardzo dobra, zarówno konie jak i cała ekipa byli zadowoleni. Gospodarze okazywali nam wiele życzliwości, zapraszając nas także na kolejną, już czwartą, wystawę koni ras rodzimych.Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage