Connect with us

Wypromować wielkie widowisko

Sport i wyścigi

Wypromować wielkie widowisko

Marta Wójcik

HSBC FEI World Cup Eventing Final w Strzegomiu to najlepsi jeźdźcy i wspaniałe konie, niepowtarzalne widowisko sportowe. Puchar Świata we WKKW stał się jednym z największych sukcesów w kalendarzu sportowym Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej.

Te jedne z najbardziej prestiżowych zawodów na świecie odbędą się w dniach 21-23 sierpnia 2009 roku w Strzegomiu. Po raz pierwszy w historii Polska będzie gospodarzem zawodów jeździeckich w dyscyplinach olimpijskich rangi mistrzowskiej. Będzie to niewątpliwie najbardziej prestiżowe i znaczące międzynarodowe wydarzenie sportowe, które na trwałe wpisze się w historię światowego sportu.

W ramach zawodów rozegrane zostaną dwa konkursy:

  • CIC** – Konkurs dodatkowy, w którym wystartują zarówno zawodnicy startujący w Finale Pucharu Świata na swoich drugich koniach, reprezentanci Polski, jak i zaproszeni goście. Konkurs na poziomie 2* będzie rozgrywany każdego dnia jako pierwszy i z pewnością dostarczy Państwu wielu pozytywnych wrażeń sportowych przed rozpoczęciem konkursu Pucharu Świata.
  • CIC*** – FINAŁ PUCHARU ŚWIATA HSBC FEI World Cup™ Eventing Final. Konkurs kończący cykl Pucharu Świata w WKKW w sezonie 2009. Cykl składa sie z 9 imprez kwalifikacyjnych rozgrywanych na całym świecie w okresie od marca do sierpnia każdego roku. Kończy go finał, w którym udział bierze tylko 40 zawodników z największą ilością punktów uzyskanych w kolejnych zawodach pucharowych.

W tym roku jeźdźcy powalczą nie tylko o tytuł zwycięzcy finału Pucharu Świata, ale również o niespotykane dotychczas w zawodach pucharowych nagrody. Pula nagród przewidziana w konkursie Pucharu Świata wyniesie aż 290. tys. franków.
Finał Pucharu Świata w Strzegomiu to nie tylko niezapomniane emocje i wspaniałe widowisko sportowe, ale także ciekawa propozycja spędzenia wolnego czasu dla całych rodzin.

Programy towarzyszące

Program Wolontariatu Horse Trials Strzegom został uruchomiony w 2007 roku. Wolontariat to możliwość obserwowania całego wydarzenia od środka, bycia jego częścią. To bezpośredni kontakt w zawodnikami i znanymi osobistościami polskiego świata jeździeckiego.
Konik na Biegunach – to impreza towarzysząca zawodom finału Pucharu Świata w Strzegomiu. Jest to specjalny program edukacyjny dla dzieci realizowany w ramach międzynarodowych zawodów jeździeckich. Wydarzenie przygotowane jest dla setki dzieci w wieku 5-12 lat. W ramach programu dzieci odwiedzają miasteczko zawodów oraz wezmą udział w specjalne dla nich przygotowanych zabawach oraz konkursach – plastycznym i wiedzy o koniach. Zwycięzcy zdobędą atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz czeki finansowe dla swoich szkół i przedszkoli.
Aktorzy Dzieciom – to specjalny konkurs jeździecki dla aktorów, który będzie zorganizowany w ramach zawodów jeździeckich finał Pucharu Świata w WKKW w dniu 23.08.2009 na Hipodromie Ułanów Jazłowieckich w Morawie /k. Strzegomia. Wydarzenie przygotowane będzie i organizowane we współpracy z Teatrem Komedia we Wrocławiu. Swój udział w programie zapowiedzieli m.in.: Wojciech Dąbrowski, Paweł Okoński, Mariusz Krzemiński, Marek Frąckowiak, Emilia Krakowska oraz Iwona Guzowska.
Aktorzy będą rywalizować w dwóch konkursach – jeździeckim i motoryzacyjnym. Nagrody finansowe zdobyte przez aktorów zostaną przekazane laureatom konkursu plastycznego oraz konkursu wiedzy o koniach przeprowadzanych w ramach programu Konik na Biegunach.

Droga do finału

Strzegomska droga do finału zaczęła się ponad 10 lat temu. W 1998 roku Ludowy Klub Sportowy Stragona Strzegom organizował Ogólnopolskie Oficjalne Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Rok później klub po raz drugi był organizatorem zawodów krajowych. Obie imprezy udały się na tyle dobrze, że organizatorom zaczął rosnąć apetyt na organizację kolejnej. Tym razem postanowiono zorganizować zawody o Grand Prix Polski. Zawody odbyły się trzykrotnie, w 2000, 2001 i 2003 roku. Już przed trzecimi zawodami Grand Prix Marcin Konarski z Markiem Rozwadowskim zaczęli myśleć o czymś znacznie większym, a mianowicie o zawodach międzynarodowych.
Szansa pojawiła się już w 2002 roku. Międzynarodowa Federacja Jeździecka rozpoczęła wtedy przygotowania do pionierskiej serii Pucharu Świata w WKKW. W pierwszym roku pucharowym wśród organizatorów nie zabrakło Strzegomia. Cykl rozpoczął się w 2002 r., a kończył się w 2003 roku. W roku 2002 odbyły się tylko 2 imprezy z cyklu, pozostałe rozegrano już w 2003 roku. Tym sposobem Strzegom „załapał się” na pierwszy rok pucharowy.
Rok w pełni wystarczył organizatorom na techniczne, sportowe i organizacyjne przygotowanie imprezy. Problemem było pozyskanie sponsorów. Motorem napędowym całego przedsięwzięcia był Marek Rozwadowski, wielki miłośnik koni i WKKW oraz zawodnik i serdeczny przyjaciel Stragony. Dzięki jego zaangażowaniu i wsparciu udało się zapiąć budżet pozwalający na rozegranie zawodów z cyklu Pucharu Świata.
Największym wyzwaniem technicznym było natomiast wybudowanie toru krosowego spełniającego światowe standardy. Projektantem pierwszego pucharowego krosu w Strzegomiu był nieżyjący już Karol Rómmel. W tamtym czasie był to jedyny Polak posiadający uprawnienia budowniczego krosu na tym poziomie, a asystował mu Christian Zehe. Niestety, tuż przed samymi zawodami Karol Rómmel zginął w wypadku samochodowym. Role budowniczego krosu przejął Christian Zehe. I tak już zostało na następnych pięć edycji strzegomskich zawodów.
W 2003 rozegrano trzy konkursy, dwa międzynarodowe – CIC*** Worlc Cup i CIC**oraz regionalny klasy L. W sumie trzech konkursach wystartowało 69 koni. W CIC*** World Cup triumfowała Szwedka – Linda Algotsson na koniu Stand By Me. Algotsson została również zwyciężczynią generalnej klasyfikacji PŚ. W pierwszej edycji wystartował także Marcin Konarski. Start nie należał do udanych. Zakończył się upadkiem na jednej z ostatnich przeszkód na krosie. Był to pierwszy i zarazem ostatni start Marcina Konarskiego w zawodach z cyklu Pucharu Świata, na kolejne nie pozwoliła kontuzja.
Rok 2004 to już cztery konkursy międzynarodowe: CIC*** World Cup, CIC**, CIC*, CCI*** oraz Mistrzostwa Polski Młodych Jeźdźców i Juniorów. A liczba startujących koni przekracza 100. Zawody należą do Niemców. Reprezentanci tego kraju zajmują trzy czołowe miejsca, a wygrywa Andreas Dibowski na hanowerskim wałachu Little Lemon B.

W strugach deszczu

W ciągu trzech latach zawody w Strzegomiu z lokalnej imprezy przeobraziły się w znany i uznany turniej o europejskiej randze. W 2005 roku rośnie frekwencja zawodników. Na liście startowej pojawiło się przeszło 180 koni z 11 państw. Po raz pierwszy w Strzegomiu rozegrano Mistrzostwa Polski Seniorów, po tytuł po raz pierwszy sięgnął Paweł Spisak. W konkursie CIC*** World Cup najlepszy okazał się Magnus Gallerdal ze Szwecji na koniu Keymaster. W 2005 strzegomskie zawody pozwalały zawodnikom nie tylko zdobyć punkty w klasyfikacji pucharowej, ale również są kwalifikacjami do Mistrzostw Europy.
W tym roku całkowicie zmieniono koncepcję przejazdu przez przeszkody wodne. Widzom umożliwiono obserwowanie wielu przeszkód z jednego miejsca, a także podejście bliżej do trasy krosu i obejrzenie przeszkody z bliska.
Edycja ta jednak przede wszystkim kojarzy się z wyjątkowo niesprzyjającą pogodą. Deszcz padał nieustannie przez cały tydzień przed zawodami. Efekt był taki, że woda stała dosłownie wszędzie. Podmókł cały hipodrom oraz łąki, na których stanęły stajnie dla koni. Żeby zawody mogły zostać rozegrane, konieczne było przynajmniej częściowe osuszenie terenu. Teren przy stajniach osuszano słomą, bo jakikolwiek wyjazd i wjazd był możliwy tylko i wyłącznie na holu traktora. Przed próbą terenową na hipodrom wysypano 500 ton piachu i żwiru. Prace trwały nieustannie przez cały piątek oraz w nocy z piątku na sobotę. Wszystko to pozwoliło na rozegranie zawodów zgodnie z planem. Pogoda nie dała jednak za wygraną i ponownie przypomniała o sobie w niedzielę. Tuż przed rywalizacją pucharową nad Morawę nadciąga burza. Główny konkurs jest rozgrywany w strugach deszczu. Zawody udało się jednak doprowadzić do końca.

Tym razem wichura

W 2006 ponownie pojawiły się zawirowania pogodowe. Tym razem problemów przysporzył wiatr. Silny podmuch poderwał stajnie dla koni. Szczęśliwie nic nikomu się nie stało, nie ucierpieli ani ludzie, ani zwierzęta. Wszystko wydarzyło się na dzień przed rozpoczęciem zawodów i nie wpłynęło na późniejszy ich przebieg, choć do dzisiaj krążą na ten temat po Europie różne anegdoty.
Rozegrano pięć konkursów międzynarodowych: CIC***World Cup, CCI***, CCI**, CIC**, CIC* oraz Mistrzostwa Polski Seniorów. W CIC***World Cup triumfowała Finka – Pia Pantsu na koniu Ypaja Karuso, a po tytuł Mistrza Polski po raz drugi z rzędu sięgnął Paweł Spisak. Uzyskał również bardzo dobry wynik w konkursie Pucharu Świata – zajął trzecie miejsce.

Dobry rok

Piąta edycja zawodów w Strzegomiu była bardzo udana. W pełni dopisała pogoda, a zainteresowanie imprezą przerosło oczekiwania organizatorów. Zgłoszonych zostało ponad 200 koni reprezentujących przeszło 20 państw z całego świata. Konieczne okazało się odwołanie jednego konkursu i ostatecznie rozegrano cztery konkursy międzynarodowe: CIC*** World Cup, CIC**, CIC*, CCI*** oraz Mistrzostwa Polski Seniorów. W konkursie Pucharu Świata najlepszy wynik uzyskał utytułowany Niemiec – Frank Ostholt na koniu Mr. Medicott. Paweł Spisak natomiast sięgnął po trzeci tytuł mistrzowski.
W 2007 roku zawody w Strzegomiu odwiedziła Katrin Norinder, szefowa wydziału WKKW w Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Organizatorzy otrzymali wysokie noty za poziom organizacyjny i sportowy imprezy. Po raz pierwszy poruszona została również kwestia organizacji finału Pucharu Świata w Strzegomiu. Mowa była o roku 2010 lub 2011.

Finał

Organizacja finału nigdy tak naprawdę nie była dla organizatorów celem samym w sobie. Jak wielokrotnie podkreślał Marcin Konarski, zawsze chodziło przede wszystkim o to, żeby organizować wielkie widowiska sportowe na światowym poziomie. Dobrze przygotowane organizacyjnie i technicznie. Sztuką nie było samo zorganizowanie finału, ale zorganizowanie go dobrze. Nie przypuszczano jednak, że szansa na organizację finału kończącego cykl pojawi się tak szybko i Strzegom będzie mógł stanąć w szranki z najważniejszymi na świecie ośrodkami jeździeckimi.
Z rywalizacji o organizację finału w 2008 Polska odpadła w ostatnim etapie, a zadecydowały o tym jedynie względy finansowe. Przegraliśmy z francuskim Deauville, gdzie imprezy tego typu są niemal w całości finansowane ze środków publicznych. Na organizację finału w 2009 Strzegom nie miał już godnych kontrkandydatów.

Więcej w Sport i wyścigi

W ostatnim numerze

HiJ nr 79 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXI Nr 4 (79) Jesień 2023

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę