Get Adobe Flash player

Techniki wspomaganego rozrodu u koni

Monika Kraszewska, Jarosław Sosnowski

Techniki wspomaganego rozrodu, które z powodzeniem wykorzystuje się u zwierząt hodowlanych takich jak bydło i świnie, coraz częściej wzbudzają zainteresowanie wśród hodowców koni.

Uzyskanie zdrowszych, osiągających wyższe wartości hodowlane oraz lepsze wyniki sportowe koni, jest związane z olbrzymimi kosztami procedur, doświadczeniem zespołu wykonującego zabieg i nie zawsze są zgodne ze strategią związków hodowlanych dotyczącą określonej rasy.

Inseminacja

Inseminacja, ze względu na swoją prostotę, jest techniką budzącą największe nadzieje hodowców. Umożliwia ona zwiększenie zysków z hodowli przez stosunkowo proste uzyskanie wartościowego potomstwa. Możliwość konserwacji nasienia eliminuje koszy transportu cennych ogierów, co jest też związane z formalnościami podczas przekraczania granic. Inną ważną zaletą sztucznego unasieniania klaczy jest ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową.

Tak jak u innych gatunków zwierząt, do przeprowadzenia zabiegu sztucznego unasieniania klaczy stosuje się trzy rodzaje nasienia: nasienie świeżo pobrane; nasienie chłodzone do temp. 5° C i przechowywane maksymalnie kilkadziesiąt godzin; nasienie mrożone, które może być przechowywane długoterminowo. Najkorzystniejsze jest używanie nasienia chłodzonego i mrożonego ze względu na możliwość jego transportu. Niestety, nasienie końskie jest bardzo wrażliwe na chłodzenie i mrożenie.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok IV nr 1 (8) 2006.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage