Connect with us

Siwek górą czyli ślązaki w ZT

Hodowla

Siwek górą czyli ślązaki w ZT

Paulina Peckiel

Do tegorocznej kwalifikacji ogierów rasy śląskiej zostało zgłoszonych 39 koni w wieku 2-5 lat, wyselekcjonowanych wcześniej przez inspektorów okręgowych związków hodowców koni.

Podobnie jak w zeszłym roku ogiery były oceniane przez komisję na płycie w pozycji stój oraz w ruchu w stępie i kłusie na trójkącie. Ostatecznie 9 sierpnia 2011 r. komisji w składzie: Janusz Lawin, Dorota Müller oraz Piotr Helon, zostało przedstawionych 36 ogierów, z których 11 nie uzyskało wymaganych 78 punktów bonitacyjnych, a jeden był przygotowany do pracy w zaprzęgu w niewystarczającym stopniu. Do 60-dniowego treningu w ZT Książ pod okiem czujnego i świetnie zorganizowanego Czesława Koniecznego pozostały więc 24 ogiery, w tym 6 w nowym typie (Fantazjer po Basior, Evir po Iner, Eureko po Jordan, Luksus po Santiago, Algier po Bajarz i Ramzes po Bulwar). Trzeba dodać, że już piąty rok z rzędu 70% kosztów takiego treningu w ZT jest dofinansowane przez PZHK, zgodnie z programem dotowania oceny wartości użytkowej ogierów poddawanych stacjonarnemu treningowi, zaakceptowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Nabór pozytywnie przeszło 7 spośród 13 ogierów z rodu Gambo, 4 z 8 z rodu Edelman, 3 z 5 z rodu Condor, 3 z 5 z rodu Gido, 2 z 3 z rodu Roland, wszystkie trzy zaprezentowane ogiery po przodkach pełnej krwi angielskiej oraz oba pokazane Rutery. Trzy ogiery były reprezentowane przez 3 synów (Bulwar, Hutor i Lokan), a kolejny miał 2 synów (Santiago). Zdecydowana większość przyjętych ogierów miała 2,5 roku, zakwalifikowano też trzy 3-latki (Evir po Iner, Ramzes po Nokturn i Ramzey po Bulwar) i przedstawianego już trzeci rok z rzędu 5-letniego og. LIBAN (Arsenał – Latria po Lansjer) hod. Władysława Salwy, wł. Ryszarda Kraciuka. Naboru nie przeszedł ogier pochodzący bezpośrednio po Evento rasy schweres warmblut ani żaden z 3 ogierów z matek po ojcach pełnej krwi angielskiej.
Na płycie najwyżej ocenione zostały: ARLO (Lokan – Ara po Nefryt) Leszka Tyki, DENAR (Bulwar – Dina po Lapis) Andrzeja Pasternaka i RAMZEY (Bulwar – Rostala po Szwadron) Dariusza Śmichury, które uzyskały po 82 pkt. bonitacyjne. Trzy ogiery: FANTAZJER (Basior – Furora po Jogurt), RAMZES (Nokturn – Rolosa po Literat) – oba hodowli i własności Tadeusza Pazia – oraz Ramzey uzyskały maksymalna notę w ocenie głowy z szyją (po 5 pkt.), zaś w chodach wyróżniały się wspomniany już Denar (9 pkt. w stępie) i LA PAZ (Santiago – Łupawa po Palant), hodowli i własności Beaty Kapicy, oceniony na 9 pkt. w kłusie. Fantazjer i Ramzes były już prezentowane w tym roku podczas Ogólnopolskiej Wystawy Koni Rasy Śląskiej w Pajęcznie, gdzie (w nielicznej co prawda stawce) uzyskały odpowiednio tytuły czempiona i wiceczempiona.
Tydzień przed ostatecznym egzaminem odbył się test obcego powożącego, którym w tym roku ponownie był Krzysztof Rembowski. Najwyższymi ocenami nagrodził ogiery La Paz, BAZYLI (Lokan – Bazylia po Palant) hod. SO Książ, wł. Doroty Szorc i LUKSUS (Santiago – Łubnica po Harcer) hod. i wł. Szczęsnego Szymańskiego, docenił też og. BARD (Nefryt – Barbórka po Liton) hod. Grzegorza Konarskiego, wł. Pawła Konarskiego oraz wymienionego wcześniej ogier Ramzey.
W ocenie kierownika ZT Czesława Koniecznego bezkonkurencyjny okazał się og. La Paz, uzyskując maksymalną możliwą do zdobycia liczbę 50 pkt. (charakter i zachowanie, przydatność zaprzęgowa, zdrowie i wykorzystanie paszy, stęp oraz kłus w zaprzęgu)! Nieznacznie ustępowały mu: Luksus, TOLEK (Hutor – Tratwa po Endemit) hod. i wł. Doroty Szorc, Fantazjer, LAKIER (Nomen – Lina po Port) hod. i wł. Piotra Szymczyka i Bazyli. Najniżej zostały ocenione RUBIN (Hutor – Ramira po Rapos) Bolesława Barskiego, Denar oraz Liban.
Po dwóch miesiącach treningu, 7 października, rozpoczęła się dwudniowa próba dzielności. W próbie ujeżdżenia jakością i elastycznością chodów, a także przydatnością zaprzęgową i chęcią współpracy z powożącym zdecydowanie wyróżniały się ogiery Bazyli i La Paz, nieco gorzej wypadły RAMZES (Bulwar – Ramona po Deport) Stanisława Kasprzyckiego i Bard. Ku zaskoczeniu niektórych najniższy wynik w tym elemencie próby uzyskały najstarszy w grupie Liban oraz BRYTAN (Jarsen – Beti po Zorro) hod. i wł. Waldemara Wloki – wiceczempion Krajowego Czempionatu Młodzieżowego 2010 i Czempionatu Źrebiąt Rocznych i Dwuletnich w Porębie 2011. W drugiej tego dnia próbie – szybkości w kłusie – znów najlepiej wypadły wspomniane już La Paz i Bazyli, nieźle też poradził sobie og. AGAT (Lokan – Aria po Palant) hod. i wł. SO Książ. Niespodziewanie dwa ogiery: PEDRO (Balton – Perła po Lucky) – zdobywca III miejsca w Krajowym Czempionacie Młodzieżowym 2010 oraz RUBIN (Amigo – Reba po Rozmaryn) przekroczyły regulaminową normę czasu, przez co zostały zdyskwalifikowane i niedopuszczone do dalszych elementów próby.
Drugiego dnia próby niestety nie dopisała pogoda, od samego rana mżawka co rusz przeradzała się w intensywniejsze opady. Dysponując odpowiednimi zapisami programu hodowli, komisja oceny postanowiła więc uwzględnić złe warunki podłoża i złagodzić normy czasowe w 3-kilometrowej próbie wytrzymałości w kłusie. Próba ta nie sprawiła jednak większych trudności ogierom. Przez ostatni element – 500-metrowy odcinek stępa – z najlepszym rezultatem przebrnęły wspomniane już ogiery La Paz, Bard, Ramzey, Ramzes (po Bulwar) oraz EUREKO (Jordan – Elea po Locarno), hod. i wł. Sławomira Królika.
Wyniki końcowe, liczone już czwarty rok metodą indeksową, potwierdziły widoczną prawie w każdym elemencie przewagę dwóch koni. Ocenę wybitną przy indeksie równym 140 pkt. uzyskał energiczny i chwytający za oko siwy LA PAZ, nieznacznie wyprzedzając karego, niesamowicie ruszającego się og. BAZYLI (ocena bardzo dobra, IWU 137 pkt.). Trzeba tu podkreślić, że LA PAZ nie przyniósł wstydu swemu ojcu i powtórzył jego sukces, bowiem przed 4 laty siwy SANTIAGO (Aron -Sankcja po Eliot old) hod. BWS Technika Budowlana, wł. Doroty Szorc również okazał się bezkonkurencyjny w zakładzie treningowym. Wysokie miejsce og. BAZYLI też nie powinno być zaskoczeniem, bowiem jego ojciec – og. LOKAN (Largis – Lokana po Glöckner old) hod. i wł. SO Książ – jest z kolei zwycięzcą rankingu PZHK na najlepszego konia polskiej hodowli w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi w latach 2009-2010, współtwórcą sukcesów Bartłomieja Kwiatka – pięciokrotnego zwycięzcy rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi (2007-2011), zdobywcą tytułu wicemistrza świata w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi w Pratoni del Vivaro 2010, mistrzem Polski młodych koni w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi w 2007 r. w kategorii 6-latków, a wszystkich jego sukcesów nie sposób wymienić. Także og. BULWAR (Bank – Buczka po Bojkot) hod. i wł. SO Książ – ojciec czwartego w klasyfikacji końcowej og. Ramzey oraz ósmego og. Ramzes – wyróżniał się w ZT 2005, uzyskując wtedy III miejsce w grupie 28 ogierów. Natomiast szósty w tegorocznej próbie og. Eureko oraz jego pełny brat Elegant (VII m. w ZT 2009) poprawiły wynik ojca – ośmioletniego obecnie og. JORDAN (Szach – Jedyna po Palant) hod. Waldemara Wloki, wł. Sławomira Królika – który w ZT 2005 był dopiero 22.
Ostatecznie z wynikiem pozytywnym próbę dzielności ukończyło 20 ogierów (w tym 1 z oceną wybitną i 3 z bardzo dobrą), dwa uzyskały ocenę niedostateczną, a dwa pozostałe nie zostały uwzględnione w wynikach końcowych z powodu dyskwalifikacji w pierwszym dniu próby. Zainteresowanych szczegółowymi wynikami próby zapraszamy na stronę www.pzhk.pl lub do działu WYNIKI tego numeru „Hodowcy i Jeźdźca”.

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę