Get Adobe Flash player

Powozy i pojazdy konne, cz. 4. „Królowa” Victoria

Andrzej Jankowiak

Do tej pory koncentrowaliśmy się prawie wyłącznie na sprawach wszelakich rozwiązań technicznych, mających zastosowanie w pojazdach konnych. Od zagadnień technicznych wprawdzie do końca uciec nam się nie uda, lecz oddalimy się od nich nieco, albowiem zaczniemy mówić już o pojazdach jako takich, a nie o ich podzespołach.

Cały wachlarz rozwiązań natury technicznej, mający zapewnić optymalną sprawność trakcyjną pojazdu, kończy się , patrząc od ziemi, na wysokości resorów i mechanizmu skrętu. Powyżej zaczyna się to, co najbardziej rzuca się w oczy i co potrafi nas często urzec, czyli skrzynia lub, jak kto woli, pudło, a z francuska, co dużo ładniej brzmi, karoseria.
Kształt, forma i rozmiary skrzyni podporządkowane były przede wszystkim funkcji użytkowej, jaką dany pojazd miał spełnić. Tak więc zupełnie inna skrzynię będzie miał sportowy Phaeton (faeton), a zupełnie inną dajmy na to podróżna Dormeza. Inną rzeczą narzucającą formę skrzyni jest to, iluosobowy jest dany typ pojazdu oraz czy pojazd jest zakryty, otwarty, czy też jest kabrioletem, czyli pojazdem ze składaną budą? W grę wchodzi również sposób wykorzystywania pojazdu, a zatem czy pojazd ma służyć celom reprezentacyjnym, spacerowym, sportowym, czy podróżnym i praktycznym?. Mnogość pytań czyni istny galimatias, a mógłby być on o wiele większy, albowiem te pytania można by jeszcze długo mnożyć, tak wielkie jest bogactwo form i kształtów pojazdów konnych. Może właśnie ta wielka mozaika tychże różnorodności sprawia, iż samo zainteresowanie się hipomobilami (pojazdami konnymi) dostarcza tak wielu zadziwień i estetycznych wzruszeń oraz emocji.
Spróbujmy zatem uporządkować tę stajnię Augiasza i usystematyzujmy cały ten obszar wiedzy, dotyczącej typów i rodzajów pojazdów konnych.
Pierwszym szczeblem naszego podziału będzie rozróżnienie pojazdu konnego od osobowego pojazdu konnego, a tego – od powozu.

Andrzej Jankowiak
właściciel warsztatu powoźniczego

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok IV nr 2 (9) 2006.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage