Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok IV Nr 2 (9) 2006’

Sprawozdanie z działalności Polskiego Związku Hodowców Koni w latach 2004-2005

Dwa ostatnie lata w działalności Polskiego Związku Hodowców Koni i okręgowych/wojewódzkich związków hodowców to okres ciężkiej pracy, związanej z identyfikacją koni. Czytaj dalej »

Zmiany w regulaminie Mistrzostw Polski Młodych Koni 2006

W związku ze skróceniem okresu eliminacji z 28 na 21 dni przed MPMK konie zgłoszone do tych zawodów nie posiadające paszportów hodowlanych oraz uzupełnionych paszportów PZJ nie będą dopuszczone do przeglądu weterynaryjnego oraz prezentacji na trójkącie (w przypadku koni 4-letnich) we wszystkich dyscyplinach. Czytaj dalej »

Rola klaczy matki w hodowli. Matka ogiera

Anna Nowicka-Posłuszna, Andrzej Sarnowski

Czym matka – gleba w przyrodzie
Tym klacz w konia rodowodzie Czytaj dalej »

Ciąża i poród u klaczy

Anna Nowicka-Posłuszna

Wyniki rozrodu określają możliwości remontu stada, a więc prowadzenie selekcji na odpowiednim poziomie. Liczba uzyskiwanych źrebiąt wpływa na końcowy efekt ekonomiczny ośrodka hodowlanego, który ponosi koszty związane z utrzymaniem matki, a otrzymany przychówek jest często jedyną rekompensatą tych nakładów. Czytaj dalej »

Wystawy sprzedaże ogierów zimnokrwistych w roku 2005, cz. 2

Marian Budzyński, Wiesław Niewiński, Wojciech Ganowicz

Hodowcy ze Związku Lubelskiego spotkali się już kolejny raz na wystawie ogierów zimnokrwistych na terenie Stada Ogierów w Białce, zapewniając tym samym doskonałe warunki do przeprowadzenia takiej imprezy. Czytaj dalej »

Zwiastuny wiosny w rezerwacie koników polskich w Popielnie

Zbigniew Jaworski

Pierwsze oznaki wiosny kojarzą się nam zazwyczaj ze śpiewem ptaków, zielenią traw i drzew, a przede wszystkim z takim ogólnym poruszeniem, jakie można zaobserwować wśród różnych przedstawicieli fauny, głównie tej, która żyje na swobodzie. Czytaj dalej »

Tarpaniady

Anna Nowicka-Posłuszna, Katarzyna Balińska, Agnieszka Ganowicz

Hodowla koni rasy konik polski związana jest z rejonem Wielkopolski przede wszystkim poprzez działalność prof. Tadeusza Vetulaniego, kierownika Katedry Szczegółowej Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Poznańskiego, który po raz pierwszy użył w literaturze naukowej określenia „konik polski” i któremu wielu hipologów przypisuje znaczne zasługi w uratowaniu tej rodzimej prymitywnej rasy przed zagładą. Czytaj dalej »

Koński targ

Barbara Mazur

Koń, jaki jest – każdy widzi… inaczej. Punkt widzenia zmienia się w zależności od tego, kto patrzy: hodowca, jeździec, trener, właściciel lub inny użytkownik. Czytaj dalej »

Wspomnienia o Ludwiku Pietrzyku

Zbigniew Witkowski

21 kwietnia 2006 roku rodzina, grono przyjaciół, współpracowników, hodowców, a wśród nich przedstawiciele stad ogierów i stadnin koni, Agencji Nieruchomości Rolnych, PZHK i okręgowych związków hodowców koni pożegnali na pięknym pasłęckim cmentarzu jednego z najwybitniejszych hodowców koni w powojennej historii – Ludwika Pietrzyka. Czytaj dalej »

Użycie pomocy – rzecz oczywista? cz. 1

Jan Skoczylas

Wszyscy wiedzą, jak używać pomocy. Gdy próbuję cokolwiek wytłumaczyć, słyszę: „Ja wiem, jak używać łydki, ja chcę wiedzieć, jak wykonać trawers”. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage