Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok XIV Nr 2 (49) 2016’

Księżna Daisy von Pless i konkursy tradycyjnego powożenia w Książu

Andrzej Novák-Zempliński

W tym roku Polskie Towarzystwo Powozowe organizuje czwarty już Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia na zamku Książ.

Czytaj dalej »

Koniu krzywy, koniu siwy

Hanna Łysakowska
Dział Hipologii Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

Koń, konie – to słowa, których każdy redaktor branżowego pisma unika jak ognia. Zwłaszcza w tytułach. Bo koni jest tu pełno. Koni pięknych, koni szlachetnych, koni szybkich, koni skocznych, koni pracujących, koni towarzyszących nam w pracy i w zabawie. Rzadziej pojawiają się konie stare, a jeżeli, to w dramatycznych apelach o pomoc.

Czytaj dalej »

Prawdziwa zmiana

Wojciech Jachymek

W gremiach Związku wielokrotnie powtarzaliśmy i odmienialiśmy hasło „zmiana”. W ciągu ostatnich kilku miesięcy miałem okazję uczestniczyć w wielu dyskusjach i konsultacjach na temat dalszego biegu spraw Związku czy regulacji potrzebnych dla jego sprawnego funkcjonowania i rozwoju.

Czytaj dalej »

Brzytwa czy klawiatura?

*Redakcja przeprasza, za błąd w wersji drukowanej podpisu pod zdjęciem. Prawidłowy podpis znajduje się na stronie.


Jan Skoczylas

Jeździec i koń nawiązują relację. Im większe wyzwania, tym bardziej oczywiste, że relacja może bywać burzliwa. Dotyczy to wszystkich długotrwałych związków między żywymi istotami. Co sprawia, co daje największe szanse, że relacja nie będzie toksyczna? Trzy rzeczy: dojrzałość osobników (przynajmniej jednej ze stron), asertywność i komunikacja.

Czytaj dalej »

Multinarodowa premiera w Kętrzynie

dr inż. Ewa Jastrzębska
Katedra Hodowli Koni i Jeździectwa, UWM Olsztyn

Czas płynie nieubłaganie, a każde działanie, jakiego się podejmujemy, zbliża się do nas wielkimi krokami. Tak właśnie jest z Międzynarodowym Czempionatem Koni Ardeńskich, który odbędzie się w Stadzie Ogierów w Kętrzynie w dniach 10–12 czerwca.

Czytaj dalej »

Buchalteria pod lupą

Paulina Peckiel

Numery „Hodowcy i Jeźdźca” z wiosny 2014 i lata 2015 r. zawierały pulę informacji o działaniach Polskiego Związku Hodowców Koni – o finansach oraz rozdysponowaniu corocznego budżetu Związku, współzależnościach między PZHK a związkami okręgowymi, wydarzeniach i planach na przyszłe lata. Nie podejrzewałam, iż niechcący, za sprawą sporego zainteresowania czytelników, powstanie z tego seria. Czytaj dalej »

Demokracja zwycięży

Rozmawiał: Michał Wierusz-Kowalski

Jeszcze tylko kilka tygodni dzieli nas od Walnego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Polskiego Związku Hodowców Koni. W drugiej połowie maja delegaci namaszczeni przez środowisko wybiorą władze Związku. Temperatura dyskusji rośnie. Wśród faworytów do stanowiska przyszłego prezesa wymienia się m.in. Jacka Saborskiego, z którym rozmawiamy na temat kondycji i wizji rodzimej branży. Czytaj dalej »

Apolityczne wzloty i upadki?

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Nigdy jeszcze aż tyle nie mówiło się o koniach. Pierwszy kwartał bieżącego roku był dla „końskiej sprawy” rekordowy. Media wszelkiego autoramentu zasypały nas tematyką hipologiczną. Nic tylko się cieszyć, prawda? Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage