Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok XIV Nr 1 (48) 2016’

Łza się w oku kręci

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Jak uczcić 12 dekad polskiej hodowli? Wszyscy zadawaliśmy sobie to pytanie w jubileuszowym dla PZHK roku. I trema rosła wraz z upływem dni przybliżających nas do grudniowej Cavaliady, kiedy zaplanowano szereg atrakcji mających uświetnić finał obchodów. Gwoździem programu był jednak bardzo trudny projekt – autorski spektakl 120 lat biało-czerwonych koni… – z uwagi na udział w nim 120 koni i po wielekroć więcej ludzi. Czy stanęliśmy na wysokości zadania? Czytaj dalej »

Bez precedensu… Kadryl w Laponii

Jerzy Milczarek

Zima 1975/76 roku w Helsinkach była wyjątkowo mroźna. Ciepły budynek, architekturą przypominający willę, notabene w willowej dzielnicy Helsinek – Kulosaari, gdzie mieści się (do dziś) Biuro Radcy Handlowego polskiej ambasady, stwarzał poczucie komfortu i nastrajał optymistycznie, mimo bardzo krótkiego dnia o tej porze roku i śniegu po pas. Czytaj dalej »

Mistrzostwa Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu

Wacław Pruchniewicz

W dyscyplinie ujeżdżenia w dwa tygodnie po mistrzostwach Polski seniorów rozgrywane są zwykle Mistrzostwa Polski Młodych Koni. Ten odstęp czasowy wymuszony jest przyczynami organizacyjnymi – w MP i MPMK bardzo często biorą udział te same osoby, występujące w charakterze jeźdźców bądź trenerów. Udział w MP zakłóca nieco tryb przygotowań młodych koni, często dochodzi do tego dość długi transport na miejsce zawodów i z powrotem. Czytaj dalej »

Jaki będzie następny krok?

Marek Szewczyk

Podsumowanie sportowej części poznańskiej Cavaliady wypada zacząć od najważniejszej konkurencji, czyli od skoków. Na 13 konkursów zawodów 3-gwiazdkowych Polacy wygrali siedem samodzielnie, a ten ósmy, czyli potęgę skoku, ex aequo. Czytaj dalej »

Nowe Programy ochrony zasobów genetycznych koni sztumskich i sokólskich

Grażyna Polak

27 sierpnia 2015 r. weszły w życie nowe Programy ochrony zasobów genetycznych koni sztumskich i sokólskich. Jest to już trzecia wersja tych programów. Pierwsza powstała w 2008 r., a jej nowelizacja w 2010. Obecne programy powstały po wielomiesięcznych konsultacjach między Polskim Związkiem Hodowców Koni a koordynatorem – Instytutem Zootechniki PIB. Czytaj dalej »

Rekordzistka z Pomorza

Marzena Woźbińska

Zaraz po wojnie, w 1946 r., ojciec Andrzeja Stefańskiego otrzymał od polskiego wojska pierwszą klacz o imieniu Sekutnica. Następnie kupił kolejną klacz – Waltornię, która z kolei dała klacz Gomorę. 18 maja 1992 r. Gomora urodziła bohaterkę artykułu – Massinę (po Możny) i tu rozpoczyna się ta historia. Czytaj dalej »

Nie unikniemy wiwisekcji

Rozmawiał: Michał Wierusz-Kowalski

Zbliżają się wybory. W maju podczas Walnego Zjazdu trzeba będzie podjąć szereg ważkich decyzji dotyczących struktury i standardów funkcjonowania dużej organizacji, jaką jest Polski Związek Hodowców Koni. To ostatni moment na pogłębione merytorycznie, odpowiedzialne refleksje, a następnie metodyczne działanie, o czym rozmawiam z Tomaszem Siergiejem, członkiem Prezydium PZHK. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage