Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok XIII Nr 4 (47) 2015’

„Puszysty” czempionat po nowemu

Marzena Woźbińska

W dniach 18-19 lipca w Kętrzynie po raz XIV odbył się Młodzieżowy Czempionat Koni rasy polski koń zimnokrwisty oraz II Specjalistyczna wystawa koni rasy arden polski, koni sokólskich oraz sztumskich. Czytaj dalej »

Arie Hamoen ponownie w Polsce

Anna Cuber

Organizując szkolenia czy zapraszając sędziów zagranicznych na MPMK, Polski Związek Hodowców Koni stara się, aby to byli jak najlepsi fachowcy w tej wybranej dziedzinie. Do takich wielkich postaci współczesnej hodowli koni sportowych należy Arie Hamoen. Czytaj dalej »

Europejska Federacja Zootechniczna EAAP

Dorota Lewczuk, IGHZ PAN Jastrzębiec

Tegoroczny 66. Zjazd EAAP odbył się w dniach 31.08-4.09 na terenie kampusu SGGW w Warszawie. Poprzednio mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli tej federacji w 1998 r. Jedną z części EAAP jest Komisja Produkcji Koni, a jej odpowiednikiem w Polsce – Polskie Towarzystwo Zootechniczne z Komisją Chowu i Hodowli Koni. Czytaj dalej »

Oblężenie śląskiej mekki

Paulina Peckiel

Krajowa Wystawa Młodzieży rasy śląskiej 12 lipca miała swoją jedenastą odsłonę. Po kilku ubiegłych latach z frekwencją na poziomie około 35 koni teraz mieliśmy swoisty rekord. Organizator – OZHK we Wrocławiu – otrzymał tyle zgłoszeń, że ze względu na limit miejsc w Książu należało odmówić części osób zainteresowanych wystawą. Czytaj dalej »

Derby – najważniejsza gonitwa na świecie

Jarosław Koch

Derby w Epsom to najważniejsza gonitwa na świecie. Historia tego wyścigu jest nierozerwalnie związana z rasą koni pełnej krwi angielskiej. Czytaj dalej »

Jak cię widzą tak cię piszą

Jan Skoczylas

Jeździectwo to sztuka wizualna. Czemu zaprzeczy większość jeźdźców. Bo jak to? Przecież wszystko polega na wyczuciu, zmyśle dotyku, równowagi i kinestezji. Z punktu widzenia wykonawcy to prawda. Ale z punktu widzenia odbiorcy? Czytaj dalej »

Sztuka Jarockich

Urszula Sikorska

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie już niebawem zaprezentuje wystawę czasową sztuki współczesnej, której przedmiotem będą dwie tradycyjne dziedziny sztuk plastycznych – malarstwo i rzeźba. Cóż zatem wyjątkowego w kolejnym pokazie prac, na pozór nieróżniącym się zbytnio od obowiązujących kanonów współczesnych galerii malarstwa polskiego? Czytaj dalej »

III Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia w Książu

Andrzej Novák-Zempliński

Po trzecim, również udanym konkursie w Książu, myślę, że można już mówić o utrwaleniu tradycji corocznych spotkań pasjonatów tradycyjnego powożenia w Polsce. Myślę też, że sama idea uzyskała już pewien stopień dojrzałości w rozumieniu istoty tego zjawiska i jest na dobrej drodze do tego, by polskie konkursy były na porównywalnym poziomie z tymi organizowanymi w Europie Zachodniej. Czytaj dalej »

120 lat Polskiego Związku Hodowców Koni

Zbigniew Jaworski

Kończący się rok 2015 jest dla hodowców koni rokiem wyjątkowym, bo świętujemy jubileusz – 120 lat Polskiego Związku Hodowców Koni. Czytaj dalej »

Wrażenia ogólne… Dni Konia Arabskiego 2015

Anna Stojanowska

Jak często tzw. pierwsze wrażenie determinuje nasze późniejsze życiowe poczynania? Pewnie często. Bywa zbawienne, bo przy braku podstawowych informacji pozwala oprzeć się na intuicji. Bywa też mylące, bo na jego podstawie kształtujemy nasze poglądy na sprawy, bez zadawania sobie trudu ich poznania. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage