Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok XIII Nr 3 (46) 2015’

Na jakim koniu jeździł Święty Jerzy?

Aleksandra Jaworowska

Świętego Jerzego za swego patrona uważają nie tylko Anglicy, którzy jego wizerunek umieścili na Orderze Podwiązki – trzecim co do ważności odznaczeniu brytyjskim. W różnych okresach był lub jest patronem wielu krajów, m.in. Francji, Rosji, Litwy, Gruzji, Szwecji, Holandii, Bośni, a także rycerzy i żołnierzy oraz rzemieślników wytwarzających broń. Czytaj dalej »

Bez precedensu… pod każdym względem

Jerzy Milczarek

Był początek grudnia 1971 roku. Statek m/s „Sandomierz” odcumowywał od kei portu towarowego w Gdańsku. Po długim załadunku stało na pokładzie jedna przy drugiej 25 boksów-klatek zadaszonych przez gdańskich dokerów. Odetchnąłem z ulgą, choć w głowie kłębiły mi się jeszcze wspomnienia ostatnich tygodni… Czytaj dalej »

Polskie akcenty w Cuts

Krzysztof Szuster

Konkursy w tradycyjnym powożeniu to młoda dyscyplina, która znajduje coraz więcej amatorów na świecie. Przed 20 laty w Europie powstała inicjatywa powrotu do tradycji rozgrywania konkursów według historycznych zasad. Uznano, że śrubowanie norm czasowych, eskalowanie trudności przeszkód (które według przepisów muszą być „przyjazne” dla koni, a doskonale wiemy, że nie są) stoi w sprzeczności z tradycją powożenia i jak w każdym sporcie wyczynowym może prowadzić do wynaturzeń. Czytaj dalej »

Czar dotyku – relacja z kursu masażu koni

Karolina Kącka

Chęć rozwoju oraz pragnienie lepszego zrozumienia moich czterokopytnych podopiecznych skłoniły mnie do zapisania się na kurs masażu sportowego koni I stopnia prowadzonego przez dr Marię Soroko. Czytaj dalej »

Etapy szkolenia w jeździectwie metodą LTAD

Grażyna Hucz

Wiele kursów dla instruktorów w Polsce coraz lepiej przygotowuje do pracy pod względem merytorycznym. Mamy spory dostęp do informacji, wiemy, czego uczyć i jak to powinno wyglądać. Problem pojawia się na ujeżdżalni, często po skończonym kursie instruktorzy zostają pozostawieni sami sobie. Dobrze jeśli mają w klubie instruktora, na którym mogą się wzorować, niestety często pracują samodzielnie, bez nadzoru. Czytaj dalej »

Dokąd zmierzamy?

Tomasz Mossakowski

W poniedziałek 18 maja odbył się zjazd sprawozdawczy PZJ. Nietypowy dzień tygodnia był skutkiem uchwały poprzedniego, jesiennego zjazdu, który zdecydował, że jeśli ma omawiać i zatwierdzać sprawozdanie finansowe za poprzedni rok, to powinien to robić tak szybko jak się da. Ta decyzja spowodowała, że zjazdy będą się odbywały w trakcie sezonu, gdy wielu delegatów może mieć zajęty weekend. Czytaj dalej »

Jeździeckie inicjatywy regionalne na Mazowszu

Krzysztof Tomaszewski

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i w pierwszej dekadzie obecnego na Mazowszu wyraźnie wzrosła liczba klubów jeździeckich, powstały nowe, dobrze wyposażone ośrodki, spełniające warunki do organizacji zawodów na wysokim poziomie. Czytaj dalej »

Magia Derby

Paweł Gocłowski

Pierwsza niedziela lipca niczym zegar wyznacza rytm wyścigowego życia. To niezmiennie dzień Derby na warszawskim Służewcu, dzień, w którym przed jedyną i niepowtarzalną szansą stają najlepsze trzyletnie ogiery i klacze rywalizujące o Błękitną Wstęgę. Tylko jeden koń w roczniku będzie nosić zaszczytne miano zwycięzcy Derby i przejdzie do historii krajowego turfu. Czytaj dalej »

Dlaczego decydenci zapomnieli o koniach w Polsce?

Andrzej Stasiowski, dyrektor biura PZHK

Po kryzysie zapoczątkowanym w 2008 r. dopiero po 6 latach pojawiły się pierwsze symptomy ożywienia w hodowli koni – szczególnie w rasach szlachetnych – ale również wyhamował gwałtowny spadek liczby urodzonych źrebiąt koni zimnokrwistych. Czytaj dalej »

Wiosenne przeglądy

Marek Wachel

Wiosna każdego roku już ponad 60 lat jest okresem przeglądów koni w stadninach, wcześniej państwowych, a obecnie wchodzących w skład spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, nadzorowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage