Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok XIII Nr 2 (45) 2015’

Pod lupą… Aukcja polskich koni wierzchowych

Anna Stojanowska

Zadziwiające, jak z perspektywy czasu sprawy nabierają ostrości. Na wszystko można spojrzeć z dystansu. Bo kiedy mija gorączka przygotowań, opadają emocje i życie zaczyna wracać do względnej normalności, przychodzi czas refleksji. Powoli odlatuje zmęczenie, a przed oczami zostają sceny i obrazy przeżytych chwil. Wprawdzie znając od kuchni etapy powstawania przedsięwzięcia, trudno pozostać obiektywnym, a na efekt patrzy się przez różowe okulary własnych wyobrażeń, jednak z drugiej strony właśnie od kuchni wiele spraw wygląda jaśniej i pełniej. Czytaj dalej »

Koń wart królestwa

Aleksandra Jaworowska

Konia! Konia! Królestwo za konia! Tak, według Szekspira, miał zawołać Ryszard III na polu bitwy pod Bosworth 22 sierpnia 1485 roku, kiedy ubito pod nim wierzchowca. To desperackie wezwanie nie mogło zostać potraktowane poważnie, co nie zmienia faktu, iż konie bojowe miały swoją niemałą wartość. Jeszcze wartościowsze były konie królewskie. Czytaj dalej »

Stać nas na więcej

Szymon Tarant

Czy sezon 2014 był dla polskich skoczków udany? Przed jakimi celami stają u progu 2015 roku? Czy realny jest awans do finału Pucharu Narodów? Czy któryś z Polaków wystartuje w igrzyskach olimpijskich w Rio? Na te i kilka innych pytań dotyczących bieżącej sytuacji polskich skoków postaramy się odpowiedzieć, korzystając z zaproszenia na łamy „Hodowcy j Jeźdźca”. Czytaj dalej »

Próba dzielności w ZT Bielice

Tomasz Bagniewski

Ostatnia w ubiegłym roku próba dzielności w ZT Bielice przy Zespole Szkół Rolniczych, Technikum Hodowli Koni w Bielicach k. Mogilna odbyła się 9 grudnia. Komisja – w składzie: przewodniczący Andrzej Matławski (SO Gniezno) oraz Jarosław Szymoniak (ZHKWlkp) i Jarosław Lewandowski (Kujawsko-Pomorski ZHK) – oceniła 12 klaczy. Czytaj dalej »

Polskie we Francji 2014

Anna Cuber

W kalendarzu są określone zawody jeździeckie na tyle ważne, że trzeba w nich wystartować. Do takich zawodów należą jeździeckie mistrzostwa świata. Ostatnie odbyły się w roku ubiegłym i z pewnością niektórzy wciąż chcą o nich pamiętać, a inni zapomnieć. Zawody odbyły się w Normandii – krainie zielonych traw, a więc pastwisk idealnych do hodowli koni pełnej krwi angielskiej i tych sportowych, czyli selle français. Czytaj dalej »

ESSA w Sierakowie

Paweł Wójtowicz

W dniach 22-24 kwietnia Stado Ogierów Sieraków, wchodzące w skład spółki strategicznej skarbu państwa Gałopol, będzie gospodarzem Konferencji i Walnego Zjazdu Europejskiego Stowarzyszenia Stadnin Państwowych (ESSA – European State Studs Association), skupiającego państwowe stada i stadniny koni w Europie – od Rumunii i Bułgarii, przez kraje Europy Środkowej, po Portugalię na południu oraz Szwecję i Finlandię na północy. Czytaj dalej »

Cztery edycje Ogólnopolskiego Czempionatu Ogierów Hodowlanych Rasy Polski Koń Zimnokrwisty

Adam Jończyk

Minęły cztery lata czempionatu rozgrywanego w okresie 2010-2014 pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Organizatorami imprezy były: Stadnina Koni Nowe Jankowice, Polski Związek Hodowców Koni, Związek Hodowców Koni Ras Zimnokrwistych oraz wojewódzkie i okręgowe Związki Hodowców Koni. Czytaj dalej »

Wyrwidąb – nieznane losy polskiego araba

Janusz Lawin

Jest wrzesień 1939 roku. Ze względu na zbliżający się front dyrektor Stanisław Pohoski zarządza ewakuację stada i stadniny w Janowie Podlaskim. Odbywa się ona marszem pieszym. Koni jest dużo, a ludzi mało. Jeden pracownik musi prowadzić po kilka koni, jak w wypadku czterech synów ogiera Ofir: Witeź II, Witraż, Wielki Szlem i Wyrwidąb. Na skutki tego marszu nie trzeba długo czekać. W rejonie Chotyłowa ogiery wyrywają się prowadzącemu i… ślad po nich zanika. Czytaj dalej »

Wartość hodowlana koni

Dorota Lewczuk

Organizacjami bezpośrednio związanymi z hodowlą koni są Polski Związek Hodowców Koni, Polski Klub Wyścigów Konnych, Związek Trakeński w Polsce. Czytaj dalej »

Inicjatywa po naszej stronie

Rozmawiał: Michał Wierusz-Kowalski

Do wyborów co prawda rok. Ale to w naszych rękach decyzja, kto będzie mądrze rządził i godnie reprezentował środowisko hodowców. Zatem już warto zacząć kulturalnie, acz rzeczowo rozmawiać – sugeruje Zenon Podstawski, prezes Małopolskiego Związku Hodowców Koni w Krakowie. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage