Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok XIII Nr 1 (44) 2015’

Precyzja w każdym calu

Aleksandra Jaworowska

Mocno bije kopytem, radośnie,
z mocą się rzuca na oręż,
nie boi się, drwi sobie z lęku,
on nie ucieka przed mieczem.
Gdy kołczan nad nim zadźwięczy,
ostrze oszczepu i dzidy,
pędzi wśród huku i dudnienia,
nie wstrzyma go sygnał trąby,
na głos trąbki rży: „Haaa”,
z dala już węszy wojnę,
wołanie dowódców i hałas.

(księga Hioba 39:21–25) Czytaj dalej »

Jak zdobyć zawód?

Maciej Kania

Zmiany w szkolnictwie zawodowym

Głos w dyskusji na temat poprawy jakości szkolnictwa zawodowego oraz wykorzystania środków unijnych przez szkoły, PZJ i PZHK w celu poprawy jakości kształcenia na kierunku technik hodowca koni. Czytaj dalej »

Tajemna moc akupunktury

Karolina Kącka

Leczenie ze znajomością zasady yin-yang, a także teorii pięciu przemian z uwzględnieniem energii życiowej qi… czy po prostu działanie igłami na punkty spustowe zgodnie z tradycyjną medycyną chińską…? Czytaj dalej »

Zasada 10-letnia

Grażyna Hucz

Żyjemy w czasach ciągłych doskonaleń i zmian w sporcie. Rekordy są nieustająco poprawiane, ponieważ dochodzimy do szczytu możliwości fizycznych sportowców, maksymalny nacisk kładzie się na rozwój techniki, talentu i rozwój mentalny. Aby był on optymalny, należy go jak najlepiej zaplanować a przede wszystkim stale monitorować. Zrozumienie tej kwestii w odniesieniu do ilości i jakości treningów umożliwi osiągnięcie najwyższego poziomu w startach. Czytaj dalej »

Stu wspaniałych z 33 krajów

Elżbieta Dużak

Sierpień 2014 to data, począwszy od której większości z nas – koniarzy – Normandia przestała się kojarzyć jedynie z operacją Overlord i lądowaniem alianckich wojsk w okupowanej Francji. Od tego momentu to przede wszystkim organizator WEG, czyli Jeździeckich Mistrzostw Świata! 10 dyscyplin na 8 obiektach sportowych usytuowanych w przepięknym krajobrazie regionów Calvados, Manche i Orne. Czytaj dalej »

Aktualna analiza rodów męskich w hodowli koni rasy śląskiej

Janusz Lawin

Do prowadzenia prawidłowego rozrodu koni śląskich w Polsce czynnych jest 235 ogierów. Cała męska populacja bazuje na siedmiu rodach męskich, których liczebność jest niestety nierównomierna. Oprócz rodów bardzo licznych mamy także takie, które są w zaniku, co przy stosunkowo małej populacji klaczy śląskich stwarza duże niebezpieczeństwo dla hodowli koni tej rasy. Czytaj dalej »

Jesienne kwalifikacje ogierów ras zimnokrwistych rocznika 2012 do ksiąg zarodowych

Andrzej Kopczyk, Jerzy Gawarecki, Wiesław Niewiński

Tak jak w ubiegłych latach w całym kraju odbyły się wystawy – sprzedaże młodych ogierów ras zimnokrwistych pretendujących do wpisania do księgi hodowlanej. Czytaj dalej »

Demona i inne… Wybitne konie pełnej krwi angielskiej na torze służewieckim

Jerzy Budny

Trzeciego czerwca 2014 roku minęło 75 lat od otwarcia jednego z ładniejszych i najbardziej funkcjonalnych torów wyścigowych Europy. Wprawdzie po zaledwie trzech miesiącach z powodu wybuchu wojny tor został zamknięty na sześć lat, a wyścigi odbywały się jedynie na torach w Lublinie i we Lwowie, ale od sezonu 1946 do chwili obecnej nieprzerwanie służy hodowcom koni wyścigowych do prowadzenia selekcji hodowlanej, polegającej na wyłonieniu najdzielniejszych osobników. Czytaj dalej »

Huculskie roszady

Paulina Peckiel

Niezmiennie od ośmiu już lat jesień jest czasem przeglądu i komisyjnej oceny porównawczej ogierów rasy huculskiej. Podczas tegorocznej kwalifikacji do hodowli (16–17 października) obejrzeliśmy łącznie 15 ogierów: 9 w Odrzechowej i 6 w Regietowie. Czytaj dalej »

365 dni z perspektywy kozła

Tadeusz Kodź

Sezon zaprzęgowy 2014 rozpoczął się w maju zawodami krajowymi w podstrzegomskiej Morawie, a zakończył w tym samym miejscu w październiku. Klub Stragona Strzegom, od kilku lat profesjonalnie organizujący zawody w WKKW, skokach i ujeżdżeniu, rozpoczął przygodę z powożeniem wiosną, by zakończyć sezon perfekcyjnie zorganizowanymi mistrzostwami Polski w parach. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage