Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok XII Nr 4 (43) 2014’

Krajowy czempionat młodzieży śląskiej

Janusz Lawin

Już po raz dziesiąty hodowcy, właściciele i miłośnicy koni rasy śląskiej spotkali się w Książu. Okazją ku temu był jubileuszowy X czempionat młodzieży koni tej rasy. Trzeba przyznać, że stawki młodych koni w poszczególnych grupach wiekowych były bardzo dobre i wyrównane. Na wysokości zadania stanęło też Stado Ogierów w Książu, które we właściwy sposób przygotowało obiekt na przyjęcie gości. Czytaj dalej »

Koń wysokooktanowy

Jan Skoczylas

Sporo lat temu w Białym Borze odbywał się kurs FEI osób oficjalnych WKKW. Sędziów, gospodarzy toru, delegatów technicznych. Kurs delegatów technicznych prowadził Giuseppe Della Chiesa, tegoroczny twórca krosu w Badminton, który „udowodnił, że nie wszystko rozgrywa się na czworoboku”, jeśli wierzyć opiniom. Równocześnie rozgrywały się zawody ***, MP. FEI wdrażało procedurę raportowania wypadków i upadków. Czytaj dalej »

Niebiańskie wierzchowce

Aleksandra Jaworowska

Rżący koń, w dumnej postawie z zadartą głową i wysoko uniesionym ogonem, frunący w powietrzu. Jedno kopyto spoczywa na ciele szybującej jaskółki, która symbolizuje szybkość pędzącego zwierzęcia, a jednocześnie swoją delikatnością podkreśla jego siłę. Najprawdopodobniej jest to jeden z niebiańskich wierzchowców pojawiających się w chińskich legendach. Wśród licznych arcydzieł chińskiego rzemiosła „Galopujący koń z brązu” ma wyjątkową formę. Czytaj dalej »

Jak zdobyć pieniądze?

Katarzyna Kotewicz

Nowe możliwości finansowania inwestycji na obszarach wiejskich w latach 2015-2020

na podstawie projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2014-2020 z 7.04.2014 r.

Wsparcie finansowe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, na jakie mogą liczyć hodowcy koni i podmioty prowadzące działalność związaną z rekreacją i sportem konnym. Czytaj dalej »

Opowiadania z końmi w roli głównej

inż. Martyna Wolska, dr inż. Ewa Jastrzębska
Katedra Hodowli Koni i Jeździectwa UWM Olsztyn

Warto się zastanowić, czy użytkowanie koni roboczych to przeżytek i zacofanie, czy może jednak wspaniała tradycja, dbałość o środowisko oraz jakość żywności. Pierwszym powodem użycia koni może być kwestia ekonomiczna. W małych, rodzinnych gospodarstwach wykorzystanie koni roboczych jest dużą oszczędnością w porównaniu z pracą traktorów. Międzynarodowe badania potwierdzają także, iż pracę z koniem wykonuje się dokładniej, lepiej i z korzyścią dla zdrowia. Czytaj dalej »

Jeden produkt wiele zwycięstw

Rafał Wawrzyniak

Jeździeckie Grand Prix Wolnej Polski Totalizatora Sportowego już za nami. Cykl został podzielony na pięć etapów, rozegranych we wspaniałych, „dobranych pod produkt” ośrodkach jeździeckich w Polsce. Piotr Morsztyn i Osadkowski van Halen sięgnęli po złoto. Jednak zwycięstw w JGPWPTS jest znacznie więcej. Czytaj dalej »

Siedem lat programów ochrony

Grażyna Polak

Stan ochrony zasobów genetycznych koni sztumskich i sokólskich

W roku 2014 do programów ochrony zasobów genetycznych koni sztumskich i sokólskich zostało zakwalifikowanych prawie dwa tysiące klaczy, których stada znajdują się we wszystkich 16 województwach Polski. Ogółem mamy 459 stad. Czytaj dalej »

W trosce o dobrostan naszych koni cz. 2

Jacek Łojek

W numerze 42 HiJ ukazał się artykuł nt. dobrostanu koni, w którym podano informacje o szkoleniu w zakresie dobrostanu pt. Improving animal welfare – a practical approach, jakie odbyło się na wiosnę na SGGW w Warszawie. Było ono częścią serii podobnych warsztatów, które odbyły się na Węgrzech, Hiszpanii, Łotwie, Rumunii, we Włoszech i Holandii. Warszawskie warsztaty adresowane były głównie do lekarzy weterynarii z Polski, Austrii, krajów bałtyckich, Czech, Niemiec, Węgier i Słowacji. Uczestniczyli w nich też hodowcy i studenci. Celem szkolenia było pogłębienie zrozumienia zagadnień dobrostanu zwierząt przez lekarzy weterynarii oraz zapoznanie ich ze schematami jego oceny. Stan zdrowia jest bowiem ściśle powiązany z dobrostanem zwierzęcia. Obniżony status zdrowotny zwierzęcia będzie wpływał na jego dobrostan, a z drugiej strony niedobory dobrostanu będą sprawiały, że zwierzę będzie bardziej podatne na infekcje i choroby.
W artykule zaprezentuję tematykę wykładów wygłoszonych w czasie zajęć teoretycznych z dobrostanu koni, a także opiszę narzędzie, jakie wykorzystano do oceny dobrostanu w czasie zajęć praktycznych. Czytaj dalej »

Nowość na MPMK w Gajewnikach…

Jarosław Szymoniak

Podczas tegorocznych Mistrzostw Polski Młodych Koni, które odbyły się w dniach 28-30 sierpnia w Gajewnikach, w pierwszych dwóch dniach Polski Związek Hodowców Koni zorganizował po raz pierwszy na tego typu imprezie Ogólnopolski Czempionat Koni Rasy Wielkopolskiej i Polski Koń Szlachetny Półkrwi w skokach luzem. Czytaj dalej »

Duma i prestiż gospodarza

rozmawiał: Michał Wierusz-Kowalski

Za jego rządów Stado Ogierów w Sierakowie rozkwita. Nie tylko budynki, ale i pogłowie koni doczekały się remontu. Dba o rozwój swoich ludzi, inwestuje w infrastrukturę, nie szczędzi środków na promocję. Nic więc dziwnego, że SO Sieraków będzie w 2015 roku organizatorem międzynarodowego kongresu państwowych stadnin koni i stad ogierów. O okolicznościach towarzyszących temu prestiżowemu przedsięwzięciu, ale i szerzej – o dotychczasowej, bieżącej oraz przyszłej aktywności rozmawiamy z Marianem Pankowskim, prezesem spółki Gałopol. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage