Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok XII Nr 3 (42) 2014’

Konie łódzkie w latach I wojny światowej

Aneta Stawiszyńska

Dramatyczne dla Łodzi lata I wojny światowej dotyczyły nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Szczególną rolę w tym czasie odgrywały konie, które były nie tylko niezbędne z punktu widzenia funkcjonowania miasta, ale też niezwykle cenne z punktu widzenia władz okupacyjnych. Czytaj dalej »

Złe siodło = zły koń, cz. 2. Dopasowanie siodła

Karolina Kącka

Pokryte cielęcą skórą z ozdobnym motywem, lekkie, eleganckie…
Takimi priorytetami w wyborze siodła kieruje się większość jeźdźców. A czym kierowałby się Twój koń, gdyby również miał sposobność wyboru? Czytaj dalej »

Potyczki praktyków z magisterkami

Jan Zabieglik

W roku 2014 przypadają na wyścigach konnych w Warszawie dwa jubileusze. Pierwszy jest związany z 75-leciem otwarcia toru na Służewcu (3 czerwca 1939), a drugi z 70. sezonem gonitw. Z tej okazji przypominamy osiągnięcia najlepszych trenerów w historii Służewca. Czytaj dalej »

Projekt Piotr Morsztyn i Osadkowski van Halen

Kamila Tworkowska

Droga do sukcesu często wiedzie przez niezliczoną ilość prób, kolejnych nieosiągniętych sportowych celów i pokonywanie barier organizacyjno-finansowych. Najczęstszą praprzyczyną tych niepowodzeń jest brak planowej pracy, tym samym warunków do analiz trenerskich, co w rezultacie przynosi brak konsekwencji w dążeniu do celu. Czytaj dalej »

I do tańca, i do… różańca, czyli klacze śląskie w ZT

Paulina Peckiel

Za nami pierwsza z tegorocznych stacjonarnych prób dzielności klaczy śląskich, przeprowadzona jak co roku w ZT Książ. Czytaj dalej »

W trosce o dobrostan naszych koni, cz. 1

Jacek Łojek

Każdemu z nas, koniarzy, szanujących zwierzęta wydaje się, że doskonale znamy potrzeby naszych ulubieńców i doskonale potrafimy zapewnić im możliwie najlepsze warunki życia i pracy. To normalne, gdy traktuje się zwierzę jak przyjaciela i ma się do niego przede wszystkim podejście emocjonalne, a nie np. wyłącznie handlowe. To zwierzę wzbogaca nasze życie, więc mamy dla niego szacunek. Jednak obok strony etycznej dbanie o dobrostan koni ma także wymiar ekonomiczny. Czytaj dalej »

Małopolska Majówka

Adam Jończyk

W Bogusławicach 1 i 3 maja odbyła się pierwsza ogólnopolska wystawa koni małopolskich, czempionat w skokach luzem i ogólnopolska wystawa koni zimnokrwistych. Czytaj dalej »

Między populizmem a konkretami

Rozmawiał: Michał Wierusz-Kowalski

Polski Związek Hodowców Koni zbliża się ku obchodom 125 lat swego istnienia.
Dla jednych to powód do dumy, dowód doświadczenia, stabilizacji branżowej i asumpt do dalszej wzmożonej pracy na rzecz rozwoju hodowli koni, dla innych pretekst do kontestowania rzeczywistości i udowadniania, że tkwimy w zacofanej, skostniałej strukturze. Czy i kto ma rację – te i inne tematy poruszamy w rozmowie z prezesem PZHK prof. Zbigniewem Jaworskim. Czytaj dalej »

Partner karmiczny

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Doprawdy nie wiem, od czego zacząć. Nawet w telegraficznym skrócie trudno zrelacjonować mnogość rzeczy, które wokół nas, koniarzy, się dzieją. Edito tego nie pomieści, więc zaledwie na kilka wątków zwrócę uwagę, a resztę może dopowie niniejsze wydanie gazety. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage