Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok XII Nr 2 (41) 2014’

Kosmetyczka w zagrodzie

Tekst i zdjęcia: Martyna Wolska i Ewa Jastrzębska

W celu propagowania koni zimnokrwistych organizowane są różnego rodzaju pokazy i czempionaty. Duża liczba koni biorących w nich udział jest najlepszym miernikiem powodzenia tych imprez wśród hodowców. Wciąż jednak istnieją rozbieżności na temat przygotowania konia do wystawy. Nie wszyscy hodowcy zdają sobie sprawę, że czas poświęcony na jego przygotowanie i pielęgnację ma odbicie w liczbie punktów przyznawanych przez komisję oceny. Dlatego w tym artykule dajemy wskazówki dotyczące przygotowania zwierzęcia do pokazu. Czytaj dalej »

Mariaż Książa z Kamieńcem Ząbkowickim

Monika Słowik

Stado Ogierów Książ do 3 października 2013 r. było samodzielną spółką skarbu państwa. Na początku października doszło do połączenia dwóch spółek Agencji Nieruchomości Rolnych: Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim i Stada Ogierów Książ. Na mocy podpisanego aktu notarialnego Stado zostało włączone w struktury OHZ i jest obecnie Zakładem Ośrodka. Czytaj dalej »

I znów księżniczka Anna spadła z konia…

Jan Okulicz

Był piękny sierpień 1975. W naszym najweselszym baraku Paktu Warszawskiego wakacyjne życie kipiało na całego. W Sopocie na Monte Cassino przewalały się tłumy, plaże pękały w szwach, w Non Stopie do rana grały Niebieskie Gitary, rock and rolle śpiewał polski Presley Wyrobek, starał się ile sił Michaj Burano i w ogóle było fajnie. Czytaj dalej »

Z perspektywy Rio

Łukasz Jankowski

W czterech polskich jeździeckich dyscyplinach tkwi realna perspektywa olimpijska. Dla jej otwarcia niezbędne są nowe rozwiązania i wsparcie, które w swojej istocie sprowadza się do pozyskania ogromnych środków finansowych. Czytaj dalej »

WKKP alternatywną próbą użytkowości dla koników polskich

Zbigniew Jaworski, Marta Niedbalska

Jednym z etapów pracy hodowlanej jest ocena wartości użytkowej koni. Jak wiemy, zależy ona od wielu cech, m.in. eksterieru (prawidłowości budowy), prób użytkowości określonych w programie hodowlanym danej rasy, ewentualnie wykorzystania wyników uzyskanych przez konie w zawodach sportowych czy wyścigach. Czytaj dalej »

Co może, a czego nie może Rada PKWK?

Marek Szewczyk

Polski Klub Wyścigów Konnych to nasz rodzimy odpowiednik Jockey Clubu. Takie Jockey Cluby istnieją we wszystkich krajach, w których organizowane są wyścigi konne, i to one nadzorują ten sport i hazardową grę, jaka jest z nim nierozerwalnie związana. W Polsce też takie kluby istniały, choć nie miały słowa „klub” w nazwie. Czytaj dalej »

Gdy cel godziwy, godziwe i środki

Paulina Peckiel

Dla większości z nas czasem podsumowań jest koniec roku. Pracownikom znacznej części firm zazwyczaj kojarzy się on z pilnym przygotowaniem wszelkiego rodzaju bilansów, rozliczeń i raportów. Nudne zestawienia, przez które co roku trzeba przebrnąć. Skąd więc powrót do tej kwestii w kwietniowym numerze „Hodowcy i Jeźdźca”? Otóż okazuje się, że to temat z życia wzięty, gorąco dyskutowany przez naszych hodowców, wart więc kilku słów na łamach kwartalnika. Dlaczego? O tym po kolei. Czytaj dalej »

Badania markerów genetycznych

Kamila Żuchowska

Badania markerów genetycznych stanowią gwarancję tożsamości osobnika oraz są wymagane w wielu przypadkach określonych w przepisach i programach hodowlanych koni poszczególnych ras. Postaramy się przybliżyć, w jakim celu badania te są wykonywane, jakich formalności należy dopełnić oraz – na wstępie – czym tak właściwie są markery genetyczne. Czytaj dalej »

Młodzieżowy czempionat koni rasy polski koń zimnokrwisty w Kętrzynie – zmiany w 2014

Andrzej Stasiowski

Na posiedzeniu Komisji Księgi Stadnej polskiego konia zimnokrwistego w dniu 14 stycznia br. zatwierdzono zmiany w regulaminie rozgrywania czempionatu młodzieżowego w Kętrzynie. Czytaj dalej »

Nie robię w konia, robię w koniach

Rozmawiał: Michał Wierusz-Kowalski

Czy Partynice będą służyły tylko wyścigom czy może również hodowli, jeździectwu, szeroko pojętej rekreacji i miastu? O tym oraz wielu innych ważnych dla wrocławskiego toru sprawach rozmawiamy z nowym dyrektorem Jerzym Sawką. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage