Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok XI Nr 4 (39) 2013’

Czas na zmiany

Łukasz Jankowski

Po wielu latach zachodzą zasadnicze zmiany w sposobie zarządzania polskim sportem. Wymusza je dynamicznie rozwijające się otoczenie gospodarczo-społeczne, od którego sport uzależnia się coraz bardziej. Czytaj dalej »

Stosowanie substancji semiochemicznych w celu poprawy dobrostanu i modulowania behawioru u koni

prof. Patrick Pageat IRSEA, tłumaczenie: Aleksandra Żuraw

Na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat ludzie żyjący w krajach uprzemysłowionych zaczęli wykazywać większą troskę o dobrostan zwierząt. Ewolucja doprowadziła do dramatycznych społecznych, etycznych, politycznych i regulacyjnych modyfikacji. Europa odgrywa istotną rolę w rozwoju i propagowaniu dobrostanu zwierząt hodowlanych i koni. Czytaj dalej »

Nowe pokolenie polo

Katarzyna Zalasińska

Po 10 latach od powrotu polo do rodziny sportów jeździeckich w Polsce nadzieją na rozwój tej wyjątkowej dyscypliny jest młode pokolenie, które zaczyna być coraz bardziej widoczne na polskich boiskach. Czytaj dalej »

O konkursach tradycyjnego powożenia, część 3

Andrzej Novák-Zempliński

Jak wspominałem w pierwszej części artykułów o tradycyjnym powożeniu, idea zorganizowania pierwszego konkursu tradycyjnego powożenia w Polsce zrodziła się w czasie jesiennej sesji Stowarzyszenia Miłośników Powozów i Zaprzęgów w Jagodnem i Budziskach, w ubiegłym roku, niezależnie od wcześniejszych pomysłów zainicjowania tego ruchu w naszym kraju. Tym razem idea przerodziła się w czyn. Czytaj dalej »

Jeźdźca promuje koń

Jan Skoczylas

Trenujemy po to, żeby zdobyć potrzebne umiejętności. Trenujemy po to, żeby organizm bez trudu radził sobie z wysiłkiem. Pilnie i wytrwale rozwijamy sprawności psychomotoryczne, doskonalimy technikę, uczymy się strategii i taktyki… Trenujemy po to, żeby wygrywać, żeby być najlepszym. Czytaj dalej »

Ardeńskie tournée 2013

Andrzej Stasiowski

W 2012 r. Polski Związek Hodowców Koni podpisał porozumienie z Francuskim Związkiem Hodowców Koni Rasy Ardeńskiej (UECRA), które otworzyło nam drogę do współpracy ze związkami hodowców koni tej rasy w innych krajach europejskich. W październiku 2012 r., po raz pierwszy w Polsce, odbyło się międzynarodowe uznawanie ogierów do księgi ardena polskiego, otwartej w listopadzie 2012 r. na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Czytaj dalej »

Białka w nowej odsłonie

Agnieszka Szymańska

Narodowy Młodzieżowy Czempionat Koni Małopolskich otrzymał w tym roku nowy wymiar. Hodowcy mogli zaprezentować swój dorobek nie tylko na płycie, ale również w próbie użytkowej. W dodatkowych konkursach skoków i w ruchu luzem o tytuł Superczempiona rywalizowało łącznie 36 koni, czyli zdecydowana większość uczestników imprezy. Czytaj dalej »

Dni Konia Arabskiego 2013 – Po kilku dniach…

Anna Stojanowska

Kiedy mija gorączka przygotowań, kiedy opadają emocje i życie zaczyna wracać do względnej normalności, przychodzi czas refleksji i podsumowań. Znając od kuchni organizację Dni Konia Arabskiego, trudno pozostać obiektywnym, bo każda historia ma swoje wytłumaczenie, a na efekt patrzy się przez różowe okulary własnych wyobrażeń. Z drugiej jednak strony właśnie od kuchni wiele spraw widzi się jaśniej i pełniej. Czytaj dalej »

Kryzys trwa

Jarosław Lewandowski

Tak w dwóch słowach można skwitować kwalifikacje do treningu 100-dniowego w zakładzie treningowym A.D. 2013. Czytaj dalej »

Uznanie dla Polski

Rozmawiał: Michał Wierusz-Kowalski

Do Gładyszowa, Wołosatego i Odrzechowej przyjechali w tym roku wszyscy sympatycy hucułów. Magnesem było zebranie Komisji Hodowlanej, posiedzenie Zarządu i Walny Zjazd Hucul International Federation, połączone z przeglądem hodowlanym w trzech ww. wiodących państwowych stadninach koni rasy huculskiej w Polsce oraz Krajowym Czempionatem Młodzieżowym. O tym wszystkim opowiada wiceprezes HIF Marek Gibała. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage