Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok XI Nr 3 (38) 2013’

Skąd się wzięła podkowa

inż. Konrad Michalski, dr inż. Ewa Jastrzębska

Sprawność konia w bardzo dużym stopniu uzależniona była – i jest – od stanu jego kopyt. Już w starożytności właściciele koni głowili się nad stworzeniem ochraniaczy na końskie nogi, dzięki którym trwałość kopyt byłaby większa. Czytaj dalej »

O konkursach tradycyjnego powożenia, część 2

Andrzej Novák-Zempliński

Kontynuując myśli zawarte w artykule wprowadzającym do tematu tradycyjnego powożenia, a opublikowanym w poprzednim numerze HiJ, czas przejść do spraw bardziej szczegółowych, określających podstawowe zasady właściwego przygotowania zaprzęgu do startów w tej konkurencji. Czytaj dalej »

Konsekwencja drogą do sukcesu

Adam Jończyk

Założycielami Stadniny Koni Zimnokrwistych w Sadłukach są państwo Renata i Klaus Rojewscy. Stadnina powstała w roku 1965, kiedy Klaus Rojewski poślubił Renatę Majewską, która wraz ze swoją matką Marią gospodarowała w Sadłukach w powiecie sztumskim na 24-hektarowej posiadłości. Obie panie wzorowo prowadziły hodowlę bydła mlecznego, która już od 1946 r. była objęta kontrolą wydajności mleka. Czytaj dalej »

Czemu służą MPMK-B

Szczepan Chrzanowski

Znaczenie hodowlane wyników uzyskanych przez konie 4- i 5-letnie w Mistrzostwach Polski Młodych Koni w skokach przez przeszkody w latach 2008-2012. Czytaj dalej »

Aktywnie zabiegać o konie

Rozmawiał: Michał Wierusz-Kowalski

Program przygotowań olimpijskich Rio Plus ogłoszony. w PZJ jest w gronie związków sportowych bezsprzecznym liderem planowania. Są deklaracje dobrej woli i jasno wytyczone cele. Jednak na szczęśliwą realizację scenariusza pod tytułem „medal olimpijski” składa się ogrom czynników, zarówno mozolnej pracy codziennej, jak i skutecznego wdrażania wizji strategicznej. Ponad wybitne konie, utalentowanych zawodników oraz kompetentnych szkoleniowców – co brzmi banalnie – potrzebni są nam życzliwi, silni partnerzy, wśród których znalazła się pani Joanna Mucha, Minister Sportu i Turystyki. Czytaj dalej »

Honory gospodarza

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

W nadchodzących miesiącach Polski Związek Hodowców Koni będzie współorganizatorem co najmniej dwóch prestiżowych międzynarodowych wydarzeń. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage