Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok XI Nr 2 (37) 2013’

Koniczyna biała

Roman Roszkiewicz

Wszyscy ją znają. Dziko rosnąca. Wysiewana na użytki zielone. Jej białe kwiatostany od wczesnej wiosny do późnej jesieni dają pożytek pszczołom. Utrapienie miłośników zadbanych trawników. Cenna pasza dla producentów mleka. Czytaj dalej »

Doktor

Jan Okulicz

Są ludzie, których się lubi. Instynktownie. Są wpisani w pewien krajobraz i w nim funkcjonują. Nieliczne zawody WKKW bez Adama Wąsowskiego są jakieś niepełne. Podobnie jak wyścigi na Służewcu. Czytaj dalej »

Nowa jakość i szansa

Łukasz Jankowski

W polskich skokach powstała nowa jakość, która opiera się na nowatorskich dla nas ideach. Daje ona szansę na wymierny i przekonujący rezultat, a podparty rzetelną statystyką dobry PR może wpłynąć na pozyskiwanie energii dla wytrwałego pójścia nową w naszym kraju drogą i na mentalne otwarcie się na innowacyjność w pracy nad rozwojem jeździectwa. Czytaj dalej »

Skąd się biorą kłusaki francuskie w Polsce

Monika Słowik

Cheval Français – francuskie stowarzyszenie zajmujące się wspieraniem hodowli i wyścigów konia francuskiego – podpisując w 2004 roku umowę ze Stowarzyszeniem Hodowców i Użytkowników Kłusaków, zagwarantowało nie tylko czasowe pełne finansowanie gonitw dla koni tej rasy w Polsce, ale także dopłatę do każdego kupionego kłusaka francuskiego, przedstawionego przez SECF na miniaukcjach organizowanych dla Polaków we Francji. Czytaj dalej »

Polski angloarab – jaki jest?

Katarzyna Milbrat

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie refleksje na temat wyników sportowych koni małopolskich (polskich angloarabów). W opinii wielu osób konie małopolskie w porównaniu z końmi rasy polski koń szlachetny półkrwi, wielkopolskimi i importowanymi uważane są za te „drugiej lub nawet trzeciej kategorii”. Śledząc wyniki zawodów wyższej rangi w dyscyplinie skoków i ujeżdżenia, małopolaków rzeczywiście się tam nie znajdzie lub tylko sporadycznie. Zapoznając się jednak z wynikami Mistrzostw Polski Młodych Koni, można odnieść zupełnie inne wrażenie. Oto kilka przykładów. Czytaj dalej »

Nowy Program hodowli zachowawczej koników polskich

Zbigniew Jaworski, Patrycja Wojciechowska

Zmiany do Programu hodowli zachowawczej koników polskich, obowiązującego od 1999 roku, wprowadziła Komisja Księgi Stadnej poprzedniej kadencji, w składzie: Tadeusz Jezierski – przewodniczący, Zbigniew Jaworski, Marian Kaproń, Stanisław Łukomski i Jan Słomiany. Nowy Program został zaakceptowany przez Ministra Rolnictwa 29 lutego 2012 r. Czytaj dalej »

Przygotowanie konia zimnokrwistego do sezonu wystawowego

Tomasz Szultka

Prezentacja koni zimnokrwistych na pokazach hodowlanych jest w Polsce elementem nieco zaniedbanym. Słabe przedstawienie zwierzęcia przed komisją oceny skutkuje zmarnowaniem długoletniej pracy i wysiłku włożonego w hodowlę. Postaram się w skrócie opisać proces przygotowania i sposobu prezentacji, który wypracowałem wraz z rodziną, podpatrując najlepszych polskich i zagranicznych prezenterów koni zimno- i gorącokrwistych. Czytaj dalej »

Jesienne przeglądy cd.

Marek Wachel

Przeglądy w stadach i stadninach odbywają się od 60 lat, ich historię przypomniał artykuł w poprzednim numerze „Hodowcy i Jeźdźca”. Rola i zadania przeglądów się nie zmieniły, organizacja polskiej hodowli w ostatnich 20 latach zmieniła się bardzo. Czytaj dalej »

Zielono mi

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Kilka dni temu usłyszałem od osoby powszechnie uznawanej za rozsądną, że się na kogoś gniewa. Niby banał, ale… Niestety ta rozsądna osoba ugrzęzła na dobre w stanie głębokiego zacietrzewienia. I żadne argumenty mające ów niezdrowy poziom napięcia rozładować do niej nie przemawiały, nawet ten pozornie wyświechtany – że szkoda życia na głupoty. A chodziło ni mniej ni więcej tylko o poglądy na temat konsumpcji końskiego mięsa. Adwersarz – smakosz koniny – miał czelność reprezentować odmienne stanowisko. Co gorsza, był nieprzejednany. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage