Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok XI Nr 1 (36) 2013’

Spotkanie w Newmarket

Agnieszka Wróblewska-Tondera

W tym roku (2012 przyp. redakcja) uczestników dorocznego spotkania Światowej Federacji Hodowców Koni Sportowych (WBFSH) powitała kolebka wyścigów konnych – Newmarket w Anglii. Chociaż gospodarzem spotkania była brytyjska gałąź związku hanowerskiego – British Hanoverian Horse Society, to większość prezentacji dotyczyła koni pełnej krwi angielskiej. W takim miejscu nie mogło być inaczej. Czytaj dalej »

Zaprzęgowe résumé

Tadeusz Kodź

Miniony sezon zaprzęgowy (ten na wolnym powietrzu) charakteryzował się sporą w stosunku do lat poprzednich liczbą zawodów krajowych (nowa, obowiązująca od tego roku kategoria zawodów) – odbyło się ich 10, a także podobną liczbą imprez międzynarodowych, w których wzięli udział nasi reprezentanci. Czytaj dalej »

Wszystkie ręce na pokład

Rozmawiał: Michał Wierusz-Kowalski

Między innymi o honorze, tradycji i dumie narodowej związanej z postawą zwaną rycerską; o tęsknotach i pogoni za marzeniami w imię wartości, które winien reprezentować każdy polski jeździec – mówi senator Łukasz Abgarowicz, nowo wybrany prezes Polskiego Związku Jeździeckiego. Czytaj dalej »

Droga ku lepszemu

Paulina Peckiel

Podstawowym elementem określającym wartość użytkową konia rasy śląskiej, poza sportem jeździeckim, są próby dzielności klaczy i ogierów – zarówno polowe przeprowadzane w terenie, jak i stacjonarne w zakładach treningowych. Czytaj dalej »

Co nowego w hodowli koni zimnokrwistych

Wiesław Niewiński

Na przełomie września i października odbyło się 11 aukcji ogierów zimnokrwistych, na których zakwalifikowano do hodowli 247 sztuk. W artykule odstąpię od opisywania poszczególnych wystaw, podając na końcu zestawienie tabelaryczne podsumowujące wyniki, i skoncentruję się na omówieniu ogólnych spostrzeżeń i tendencji, jakie zarysowały się w bieżącym roku. Czytaj dalej »

Żeby nie zaszkodzić najlepszym

Roman Krzyżanowski

Zadaniem zakładów treningowych jest wstępny sprawdzian wartości użytkowej młodych ogierów i klaczy przed ich użyciem w hodowli. Stacjonarny trening pod okiem kompetentnego kierownika ZT daje możliwość porównania kandydatów do licencji hodowlanej między sobą i wybrania najlepszych. To z kolei zwiększa szanse na osiągnięcie postępu hodowlanego. Czytaj dalej »

Dobrze widzą polskie konie

Tomasz Mossakowski

Mistrzostwa Polski Młodych Koni w WKKW 2012

W dniach 6-9 września odbyły się w Strzegomiu Mistrzostwa Europy Juniorów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. W cieniu tej doskonale zorganizowanej imprezy miały miejsce Mistrzostwa Polski Młodych Koni. Czytaj dalej »

Kropla w morzu

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Kolejne 12 miesięcy za nami. Za nami także 4 numery kwartalnika „Hodowca i Jeździec”, a wraz z nim morze odnotowanych inicjatyw hodowlano-jeździeckich. Rozrasta się końska branża. Coraz trudniej wszystko zarejestrować, opisać, poddać obiektywnej analizie. Próbujemy gonić, stąd z wydania na wydanie stajemy się grubsi i bogatsi – w sensie objętości, jakości, oprawy, ale to ciągle mało – kropla w morzu – bo wokół ogromnie dużo się dzieje, co ciągle zmusza do niełatwych wyborów – dać czy odrzucić, zmieści się czy wypada… I tak zawsze kogoś mimo dobrej woli skrzywdzimy. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage