Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok X Nr 4 (35) 2012’

XXVII Walny Zjazd Delegatów Polskiego Związku Hodowców Koni

Andrzej Stasiowski

Za nami kolejny Walny Zjazd PZHK. Zjazd nietypowy, bo jednodniowy, a przecież można by powiedzieć, że dwudniowe zjazdy wyborcze to już tradycja. Oczywiście były obawy, że nie będziemy w stanie tak bogatego programu – a przede wszystkim wyborów nowych władz – przeprowadzić w tak krótkim czasie, ale udało się. Czytaj dalej »

Prace Zarządu i Prezydium Zarządu PZHK w pierwszym półroczu 2012 r.

Andrzej Stasiowski

24 stycznia odbyło się posiedzenie Prezydium w Warszawie

W czasie obrad dyskutowano nad projektem strategii rozwoju PZHK. Podkreślano, że do tego dokumentu muszą zostać załączone strategie rozwoju i promocji poszczególnych ras koni, dla których prowadzimy księgi. Do tworzenia takich strategii należy zaprosić związki rasowe oraz odbiorców – użytkowników koni. Ważne jest również, aby w strategii podkreślić konieczność zmian w strukturze Związku i większe otwarcie na współpracę z innymi organizacjami hodowców i użytkowników koni oraz konieczność działań na rzecz integracji środowiska hodowlanego i jeździeckiego w kraju. Czytaj dalej »

Reformy w PZJ, dokonania i oczekiwania

Krzysztof Tomaszewski

Reformować czy nie? Co jest zaczęte, co zrobione, a co przed nami? W zasadzie same retoryczne pytania – jednak, wobec wyzwań sportu, niezwykle istotne i przyszłościowe. Igrzyska olimpijskie w Londynie pokazały światu, że można albo bawić się w sport i nie być na olimpiadzie, albo stworzyć solidny mechanizm organizacyjno-finansowy i wygrywać, a przynajmniej uczestniczyć na olimpijskim poziomie. Czytaj dalej »

Po drugiej stronie barykady

Wiesław Niewiński

W poprzednim numerze naszego pisma ukazał się artykuł dr Grażyny Polak pod znamiennym tytułem „Dla kogo programy ochrony koni zimnokrwistych”. Tak postawione pytanie w połączeniu ze zdjęciami brudnych i zaniedbanych koni od razu nasuwa odpowiedź, że nie dla wszystkich, a szczególnie nie dla tych, którzy w ten sposób utrzymują konie. Czytaj dalej »

Odchów źrebiąt w pierwszym miesiącu życia

Anna Chrząszczyk

Warunki wychowu źrebiąt, ich znaczenie oraz cel obejmują szereg procesów i zabiegów. Jednym z nich jest prawidłowy wzrost oraz rozwój źrebiąt i młodzieży, który w tzw. hodowli kulturalnej można osiągnąć jedynie przez racjonalny wychów, który da się prowadzić tylko dzięki znajomości reguł rządzących wzrostem i rozwojem młodego organizmu. Czytaj dalej »

Regres czy przypadek

Krzysztof Lik

W ostatni weekend sierpnia na terenie stajni Gajewniki w terminie, w którym od lat rozgrywany jest festiwal jeździecki, odbyły się Mistrzostwa Polski Młodych Koni w dwóch dyscyplinach: Powożenie Zaprzęgami Jednokonnymi i Skoki przez Przeszkody, i to właśnie MPMK-B będzie tematem niniejszego artykułu. Czytaj dalej »

Skok z parforsów na konkursy

Aleksandra Jaworowska

W XIX, ale również na początku XX wieku konne polowania cieszyły się ogromną popularnością. Uważano je za sport pożyteczny, który rozwija w człowieku najcenniejsze zalety dobrego jeźdźca terenowego, zwłaszcza zmysł orientacji, ale także umacnia dosiad, zmusza do szukania najlepszych sposobów szybkiego przebycia trudnego terenu, usianego przeszkodami i zasadzkami, dbając jednocześnie o jak najmniejsze zmęczenie wierzchowca. Czytaj dalej »

Husaria w Kętrzynie

Ewa Jastrzębska

Rokrocznie podczas Ogólnopolskiego Czempionatu Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty widzowie mogą podziwiać konie różnych ras na wielu ciekawych pokazach. W tym roku organizatorzy zadbali, by licznie zgromadzona publiczność poznała polską historię podczas pokazu husarii. Czytaj dalej »

Radość

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Clint Eastwood twierdzi, że jest zaprzeczeniem teorii, iż talent aktorski gaśnie z wiekiem, ponieważ jego kunszt z roku na rok staje się coraz lepszy. Świadczą o tym choćby kolejne kreacje. Lata płyną, a on jak wino – im starszy, tym lepszy, i zapewne droższy…
Upływa 10 lat od chwili, gdy wydano pierwszy numer „Hodowcy i Jeźdźca”. Tak, to już 10. urodziny naszego kwartalnika, okrągła rocznica skłaniająca do refleksji nad minionym okresem oraz dokonaniami. Nie żebym nadawał jakieś specjalne znaczenie liczbom, ale jednak… Ktoś się cieszy z 20-lecia istnienia restauracji McDonald’s w Polsce, a inny z 20-lecia rozgrywania Mistrzostw Polski Młodych Koni, prawda? Wolny kraj… Czytaj dalej »

Rośnie poziom

Paweł Mazurek

Po raz pierwszy w historii w tym samym czasie i miejscu zorganizowano dwie ważne imprezy hodowlano-sportowe: MPMK w skokach i powożeniu. Tego trudu podjęli się właściciele stowarzyszenia Agro-Aves Gajewniki. Zespół zgromadzony wokół Andrzeja Kubika dołożył wszelkich starań, by impreza przyciągnęła rzesze sportowców, hodowców i kibiców. Takie połączenie dyscyplin pozwoliło nie tylko na stworzenie imprezy na najwyższym poziomie, ale także umożliwiło szersze spojrzenie na hodowlę koni w Polsce. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage