Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok X Nr 3 (34) 2012’

Uczyła ich Wanda Wąsowska

Wysłuchał: Piotr Dzięciołowski

Za jej sprawą Andrzej Sałacki kupił pierwszego ujeżdżeniowego konia, dzięki jej pomocy Maryla Zielińska uciekła z Polski a Rafał Czemier przynosił jej na treningi kanapki… Czytaj dalej »

Cała para w… para

Patrycja Gepner

Sport jeździecki w Polsce wielkimi krokami goni zachodnich sąsiadów. Jesteśmy – jako jeźdźcy, hodowcy, szkoleniowcy – coraz bardziej profesjonalni. Czy to dotyczy wszystkich dyscyplin? Oczywiście – zakrzykną optymiści. Pesymiści tylko wzruszą ramionami. Czytaj dalej »

Cuts 2012. Udany występ polskiego zaprzęgu

Andrzej Novák-Zempliński

Konkursy tradycyjnego powożenia mają już swoją długą historię, a popularność tej formuły sportu zaprzęgowego w zachodniej Europie stale rośnie, mnoży się też liczba stałych miejsc organizacji tych konkursów w różnych krajach europejskich. Czytaj dalej »

Holenderska kolekcja sezonu 2012

Anna Cuber

Odkąd KWPN stała się najlepszą księgą stadną koni sportowych na świecie, podczas selekcji ogierów hala w ’s-Hertogenbosch gości tysiące widzów, nie tylko z Holandii. Czytaj dalej »

Wczesne szkolenie źrebiąt

Natalia Przybyłowicz

Termin foal imprint training stworzył i rozpowszechnił amerykański lekarz weterynarii Robert M. Miller. Na podstawie obserwacji podczas wieloletniej praktyki weterynaryjnej wysnuł wniosek, iż źrebięta słabsze, z którymi miał kontakt w krótkim czasie tuż po narodzinach, bez problemu go rozpoznają oraz ufnie podchodzą nawet po upływie kilku miesięcy od pierwszego kontaktu. Czytaj dalej »

Dla kogo programy ochrony koni zimnokrwistych

Grażyna Polak

Programy ochrony zasobów genetycznych koni zimnokrwistych w typie sztumskim i sokólskim funkcjonują od 2008 roku. Do końca 2011 zostało nimi objętych 680 klaczy sokólskich i 555 klaczy sztumskich. Dlaczego i dla kogo programy zostały stworzone? Czytaj dalej »

Nowy prezes na trudne czasy

Rozmawiał: Michał Wierusz-Kowalski

Statut powinien pozwalać na sprawniejsze zarządzanie związkiem, szczególnie w trudnych dla hodowli czasach. Trzeba zrekonstruować programy hodowlane i przystosować je do wymogów Unii Europejskiej – mówi profesor Zbigniew Jaworski, nowy prezes Polskiego Związku Hodowców Koni. Czytaj dalej »

Nie tylko o koniach… XXII Młodzieżowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi

Anna Stojanowska

Przyzwyczailiśmy się już, że białecki pokaz rozpoczyna sezon czempionatowy w Polsce. W końcu od rozegrania pierwszego czempionatu w Białce minęło z górą 21 lat. Bywało bardzo skromnie, żeby nie powiedzieć siermiężnie, kiedy przy piętrzących się zewsząd trudnościach bryłę z posad ruszały głównie ciężka praca, siła woli i samozaparcie grupy zapaleńców. Ale zawsze gościnnie, ciepło i z entuzjazmem witano gości. W myśl zasady – czym chata bogata, nawet jeśli w chacie biednie. Czytaj dalej »

Klęska urodzaju

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Nie o zbiorach ziemniaków i optymizmie producentów, zmuszonych stać w długich kolejkach do punktów skupu, chcę pisać. Nie o bólu głowy naszego selekcjonera kadry narodowej w piłce nożnej z powodu aż trzech równorzędnych bramkarzy do wyboru tutaj myślę. Także nie o inwestycjach drogowych, ergo setkach kilometrów nowych autostrad uznanych za skok cywilizacyjny Polski zamierzam mówić. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage