Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok IX Nr 3 (30) 2011’

Pół roku za nami

– sprawozdanie z prac zarządu PZHK w 2011 roku

tekst: Andrzej Stasiowski

W pierwszej połowie 2011 roku odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego PZHK (w Chełmie) oraz dwa posiedzenia Prezydium PZHK (w Warszawie). Najważniejszym tematem podejmowanym na tych spotkaniach, niezwykle istotnym z punktu widzenia przyszłości całej organizacji, było utworzenie związkowego stada ogierów, zgodnie z uchwałą ostatniego Walnego Zjazdu Delegatów PZHK. Czytaj dalej »

Hucuły na Trakcie Królewskim

tekst: Katarzyna Kwiecińska-Olszewska
zdjęcia: Paulina Peckiel

Mówi się, że hucuły to konie wszechstronne. Ostatnio miały okazję udowodnić, że potrafią zachować spokój i dobrze się zaprezentować nie tylko w codziennej pracy czy na pokazach i zawodach, ale także podczas parady ulicami Warszawy. Czytaj dalej »

Ekologia w architekturze stajen

Małgorzata Sieradzan

Ślady dotkliwej ingerencji człowieka w środowisko naturalne widoczne są wokół nas na co dzień. Konsumpcyjna gospodarka bezmyślnie niszczy przyrodę i krajobraz, a przecież ich ochrona to nie tylko fanaberia garstki zapaleńców, ale w dłuższej perspektywie także realny zysk. Czytaj dalej »

Dzieci i konie na zielono

Danuta Jagodzińska

Przyjechały dzieci z miasta na wieś, a tu… konie! Ledwo dzieci wysiadły z autokaru, puściły się biegiem pod ogrodzenie końskie! Część karnie ustawia się w pary, ale pokusa podbiegnięcia do koni i samodzielnego doświadczenia czegoś niezwykłego jest przeogromna. Zwłaszcza że po drugiej stronie zgromadziły się równie zaciekawione konie. Czytaj dalej »

Koń źródłem naturalnej energii

prof. Ryszard Kolstrung
Katedra Hodowli i Użytkowania Koni Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Koń pracujący w polu lub ciągnący niewielki wóz to obrazek, któremu można przypisać dwa przeciwstawne komentarze. Jeden – negatywny – to prezentacja zacofania polskiej wsi i biedy rolnika, niestety zbyt często wykorzystywany przez media. Drugi – pozytywny – to podkreślenie zachowania tradycji, pracy zgodnej z naturą i metod upraw w pełni ekologicznych. Czytaj dalej »

Naturalne zaufanie

inż. Lidia Kacperska

Wielkie sławy jeździectwa, jak Anky van Grunsven, Monty Roberts, Chris Cox, Robert M. Miller i inni na całym świecie, prowadzą kliniki, nawiązując do metod naturalnych bądź całkiem opierając na nich swoją pracę. W ostatnim czasie obserwujemy rozkwit wiedzy behawioralnej dotyczącej różnych gatunków zwierząt. Czytaj dalej »

Państwo może zarabiać na koniach

Tomasz Siergiej

Od ponad 20 lat w środowisku końskim trwa wymiana poglądów na temat „co dalej z państwową hodowlą”. Chodzi w głównej mierze o hodowle półkrwi. Pomysłów raz jest nawet zbyt wiele, później ktoś zarzuca, że nie ma szans na zdrowe funkcjonowanie sektora państwowego, a każdorazowo po likwidacji lub sprzedaży kolejnej stadniny czy stada dyskusja nabiera coraz większych rumieńców. Czytaj dalej »

Próby dzielności koni zaprzęgowych – anachronizm czy konieczność?

Marian Kaproń, Wiesław Niewiński

Jeśli chcemy mieć łagodne, spokojne i chętne do pracy konie zimnokrwiste, musimy je odpowiednio selekcjonować. Próby zaprzęgowe doskonale służą temu celowi. Warto je modyfikować i doskonalić. Czytaj dalej »

U nas terapeutami są konie

Piotr Dzięciołowski

Pojęcie hipoterapia kojarzy się przede wszystkim z leczeniem pacjentów z porażeniem mózgowym, dotkniętych autyzmem, upośledzonych umysłowo… Mało kto wie, że konną terapię stosuje się również narkomanom i alkoholikom, także niedostosowanym społecznie, przebywającym w zakładach odosobnienia. Czytaj dalej »

Octu, musztardy i koni dość

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

W artykule „Stada Ogierów – przeżytek czy wyzwanie”, zamieszczonym w nr. 1 (24) „HiJ”. z 2010 r., mgr Władysław Byszewski przedstawił powojenną historię stad ogierów i stadnin koni oraz rolę, jaką miały i mają do odegrania.
Pisał także o poważnym zagrożeniu dla ich dalszego istnienia, a tym samym konsekwencjach dla przyszłego funkcjonowania krajowej hodowli koni. Bił na alarm… Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage