Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok IX Nr 2 (29) 2011’

Holandia pachnąca… końmi, czyli informacja jest najważniejsza

Anna Cuber, Andrzej Stasiowski

Oglądając kolejny już raz selekcję ogierów KWPN w ’s-Hertogenbosch, a raczej prawdziwy show, którego bohaterem jest koń, nieodmiennie można zazdrościć temu związkowi nie tyle jakości koni, ile… świadomości hodowców. Czytaj dalej »

Nie kupuj kota w worku!

Hubert Szaszkiewicz

Wielu koniarzy cieszy się, nabywając konia, ale ich radość często jest znacznie większa, kiedy znajdą kupca i pupil opuszcza stajnię. Czytaj dalej »

Niepewny byt ogierów

Paulina Peckiel

Kategoryzacja to temat trudny i rozbudowany, wzbudzający ostatnio wiele kontrowersji. Właśnie – ostatnio. Zasady kategoryzacji mają już kilka lat, a głosy sprzeciwu podniosły się dopiero teraz. Dlaczego hodowcy i właściciele ogierów nie dyskutowali o tym wcześniej? Czytaj dalej »

Projekt Stado

Tomasz Siergiej

W maju ubiegłego roku Walny Zjazd PZHK przyjął uchwałę zobowiązującą Zarząd Główny do podjęcia starań w celu utworzenia Związkowego Stada Ogierów. Skoro w blisko 40-milionowym kraju z chlubą utrzymujemy narodową filharmonię, narodowe biblioteki i muzea, musi istnieć jakieś szczęśliwe rozwiązanie dla projektu Stado. Czytaj dalej »

Sportowcy pełnej krwi

Jan Skoczylas

Sandro Boy, Shutterfly i tysiące innych wzbudzających zachwyt koni nie istniałoby bez dolewu pełnej krwi. Wnuka lub prawnuka folbluta chciałby mieć każdy, ale syna czy córkę – to już niekoniecznie. A biologia jest nieubłagana – żeby zostać dziadkiem (babcią), trzeba najpierw doczekać się dzieci. Oczywistość nad oczywistościami, jednak nie dociera łatwo ani do współczesnych hodowców, ani do nabywców i użytkowników koni. Czytaj dalej »

Nie taki diabeł straszny

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Brawo PZJ! Dzięki aktywności kilku osób sukcesywnie od miesięcy wdrażany jest system szkoleń dla szeroko pojętych kadr zawodowych związanych z jeździectwem oraz przemysłem końskim. Tylko do tej pory uruchomiono osiem programów unijnych, które pozwalają wziąć naszemu środowisku 6 milionów złotych. Na tym nie koniec, bowiem kolejne wnioski czekają na ocenę. Ich pomyślne zaakceptowanie pozwoli skorzystać z następnych 10 milionów złotych. A wszystko to współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage