Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok IX Nr 1 (28) 2011’

Koń za komórkę

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

25 listopada „Gazeta Wyborcza” przyniosła (2 dni później potwierdzoną przez „Fakty” TVN i TVN24 i portal onet.pl), szokującą nie tylko dla koniarzy wiadomość: (…) Po Irlandii błąka się 20 tysięcy porzuconych koni. To ofiary kryzysu gospodarczego, który nawiedził wyspę. Większość nie przeżyje zimy. (…) Czytaj dalej »

Ekwador za 13 milionów euro?

Rozmawiał: Michał Wierusz-Kowalski

Wielokrotna mistrzyni Polski i medalistka w dyscyplinie ujeżdżenia, uczestniczka mistrzostw świata i Europy, która uczyniła swoje hobby dobrze prosperującym biznesem – Katarzyna Milczarek mówi o wynikach uzyskanych na WEG 2010, o pracy z młodymi końmi, zdradza swoje plany na przyszłość i udziela rad hodowlanych. Czytaj dalej »

Wystawy – sprzedaże ogierów zimnokrwistych w 2010 roku

Wiesław Niewiński, Wojciech Ganowicz, Jerzy Gawarecki

W bieżącym roku Wojewódzkie i Okręgowe Związki Hodowców Koni zorganizowały 11 jesiennych aukcji ogierów rasy polski koń zimnokrwisty. Do oceny przedstawiono 274 ogiery, znacznie mniej niż w latach poprzednich. Czytaj dalej »

Nauka najważniejsza

Anna Cuber, Andrzej Stasiowski

Dla każdego kraju z hodowlą koni sportowych mistrzostwa młodych koni to zawody, na których obecność hodowców, trenerów i zawodników jest obowiązkowa. W każdym kraju rozgrywane są według specjalnego regulaminu. Zasady te ulegają modyfikacjom i zmianom w zależności od poziomu hodowli – jakości koni, umiejętności jeźdźców oraz tego, co chcemy w hodowli poprawić. Czytaj dalej »

WEG Kentucky

Michał Wróblewski

Na dwa lata przed otwarciem Światowych Igrzysk Jeździeckich WEG Kentucky 2010 ich organizatorzy, oświadczając, że nie będą pomagać finansowo uczestnikom w podróży do USA, rozwiali wszelkie nadzieje na obniżenie kosztów wyprawy na odległy kontynent północnoamerykański. Czytaj dalej »

Debiut czy game-over?

Jan Skoczylas

Pewnego razu, za górami, za lasami, w popularnym ośrodku jeździeckim odbywały się zawody regionalne w skokach. W czasie zawodów przeprowadzono konkurs debiutów. Dla dzieci i kuców. Spojrzałem na parkur… i zamarłem z wrażenia. Czytaj dalej »

Najczęstsze problemy jamy ustnej koni

lek. wet. Michał Dziekański

Jama ustna stanowi początek przewodu pokarmowego. To w niej dochodzi do rozdrobnienia pokarmu, przemieszania go ze śliną i formowania kęsów, które następnie są przełykane. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage