Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok VIII Nr 4 (27) 2010’

Gałąź czy listek…

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Pewien zaprzyjaźniony saddlefiter obsługuje w aglomeracji warszawskiej 215 stajni. Każdą zamieszkuje średnio 30 koni, co daje łącznie ok. 6500 ogonów. Dużo to czy mało jak na 3-milionową lokalną społeczność skupioną wokół stolicy 40-milionowego kraju? Dwa konie na 1000 osób… Zaledwie 600 km na zachód wskaźnik ten jest cztery razy wyższy. Czytaj dalej »

Zaprzęgi na zakręcie

Tadeusz Kodź

Powożenie zaprzęgami to dyscyplina, która w historii polskich sportów konnych może się poszczycić największą liczbą zdobytych medali mistrzostw świata. Również i w tym roku dzięki talentowi Bartłomieja Kwiatka zdobyliśmy kolejny, tym razem srebrny medal. Niemniej indywidualne sukcesy nie idą w parze z rozwojem konkurencji, a to w dłuższej perspektywie grozi poważnymi reperkusjami. Czytaj dalej »

Czasu nie oszukasz. Sztuka sędziowania młodych koni

Hubert Szaszkiewicz

Po tylu edycjach czempionatu skokowego nie możemy pozostawać ślepi i głusi na potrzeby rynku. Nie hodujemy koni sobie a muzom. Dlatego, aby nasza branża ewoluowała, czas najwyższy zacząć wyciągać wnioski i wprowadzać zmiany. Inaczej nigdy świata nie dogonimy. Czytaj dalej »

Triumf hodowli prywatnej w Kętrzynie

dr inż. Ewa Jastrzębska

Zorganizowanie dużej imprezy hodowlano-pokazowej z udziałem koni wymaga ogromnych nakładów finansowych, czasowych i organizacyjnych. Nie da się tego zrobić bez udziału hojnych sponsorów, pracowników, wolontariuszy i wielu innych ludzi dobrej woli. Czytaj dalej »

Dla pokornych i cierpliwych

Ewelina Skórzewska

W przepięknym zielonym zakątku Wrocławia, jakim jest Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, 11 lipca 2010 roku odbył się VI Krajowy Czempionat Młodzieżowy Koni Rasy Śląskiej. Podobnie jak rok temu, w przeddzień pokazu w przemiłej atmosferze hodowcy i miłośnicy „ślązaków” z różnych województw mieli możliwość porozmawiać, wymienić poglądy i doświadczenia przy wspólnej kolacji. Czytaj dalej »

Biją dzwony na alarm

Władysław Byszewski

Niedawno wpadł mi ręce mój artykuł napisany w 1990 roku pod tytułem „Ogiery ze znakomitych linii męskich używane w hodowli koni półkrwi w Stadninach Koni”. Jak z niego wynika, w sezonie kopulacyjnym 1997 w stadninach koni półkrwi było 18 ogierów zagranicznych oraz ośmiu synów ogierów pochodzących z importu. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage