Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok VIII Nr 1 (24) 2010’

O komentowaniu, telewizji i oglądalności

Marek Szewczyk

Poproszony o napisanie tekstu nt. historii jeździeckich relacji telewizyjnych w Polsce i zawodzie komentatora, pomyślałem sobie, że jeśli miałby on powstać, to przede wszystkim po to, aby ewentualnie dać coś innym, a zwłaszcza tym, którzy chwytają za mikrofon na różnych „końskich” imprezach, albo tym, którym marzy się bycie komentatorem. Przepraszam więc za to, że poniższy tekst będzie pełen osobistych wspomnień i doświadczeń, ale inaczej się nie da. Czytaj dalej »

Perły w koronie

Małgorzata Sieradzan

Tradycja i tożsamość narodowa wzmacnia państwowość i kreuje wizerunek narodu. W dzisiejszych czasach stosunek do zwierząt staje się miernikiem postępu cywilizacyjnego i rozwoju duchowego społeczeństw. Bez świadomego mecenatu konie i związane z nimi dobra kultury nie przetrwają, a nowe nie powstaną. Czytaj dalej »

Wystawy – sprzedaże ogierów zimnokrwistych w 2009 roku

członkowie Komisji Księgi Stadnej Rasy Polski Koń Zimnokrwisty
pod przewodnictwem Wiesława Niewińskiego

W 2009 roku wystawy-sprzedaże ogierów rasy polski koń zimnokrwisty, popularnie zwane aukcjami, zostały zorganizowane przez 12 okręgowych związków. Czytaj dalej »

Znaczenie pastwisk w żywieniu i chowie koni, cz. 1

prof. dr hab. Piotr Stypiński

Pastwiska zawsze odgrywały doniosłą rolę w chowie i hodowli koni. Wiąże się to z historią udomowienia koni i trzeba podkreślić, że współczesne konie nadal posiadają wiele cech charakterystycznych dla ich dzikich przodków pasących się na stepach Euroazji, np. świetnie rozwinięty instynkt stadny, potrzebę ruchu i otwartych przestrzeni, na których przemieszczały się kiedyś konie w poszukiwaniu pożywienia. Czytaj dalej »

Przygotowanie klaczy do stanówki

Roman Krzyżanowski

Zbliżający się sezon rozpłodowy zmusza hodowców do rozstrzygnięcia kilku ważnych kwestii. Pierwsze pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, to czy w ogóle decydować się na zaźrebianie naszej klaczy. Czytaj dalej »

Pasożyty u źrebiąt, cz. 1 – węgorek i glista

lek. wet. Jakub Gawor

Źrebięta od pierwszych dni po urodzeniu narażone są na inwazję pasożytów. Brak wrodzonej odporności sprawia, że w niektórych przypadkach może to nawet prowadzić do śmierci. Czytaj dalej »

Koński kod DNA w świecie telewizji

Rozmawiał: Michał Wierusz-Kowalski

Po latach posuchy, kiedy to konie i sport jeździecki pokazywano w telewizji dość sporadycznie, nagle rok 2009 okazał się niesłychanie szczęśliwy. Trudno powiedzieć, co wywołało ów pozytywny ruch w interesie – chwilowa moda, stały wzrost popularności czy fakt coraz większych środków finansowych zaangażowanych w hippikę – niemniej przybyło stacji telewizyjnych, które uwzględniły nasz target. Czytaj dalej »

Spiesz się powoli

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

W zatomizowanym społeczeństwie nie ma już miejsca na patriotyzm czy heroiczne poświęcenie się dla współobywateli. Jest ono populacją biernych odbiorców kultury masowej. Powstaje jako skutek oddziaływania negatywnych procesów związanych z industrializacją i urbanizacją. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage