Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok II Nr 1 (2) 2004’

Kronika roku 2003

fot. Piotr Szydłowski

27 lutego 2004 r

zmarł Kazimierz Szuraj, emerytowany koniuszy Stada Ogierów w Łobzie, Wicemistrz Polski w Skokach przez Przeszkody z roku 1953, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jeden z ostatnich prawdziwych koniarzy dawnego autoramentu, szczerze oddany „końskiej sprawie”, której poświęcił całe swoje życie. Więcej o niezapomnianym Panu Koniuszym w następnym numerze. Czytaj dalej »

Gzawice koni

lek. wet. Grzegorz Nowak

…Obłąkana, bez rozumu. Doprowadzona do szaleństwa przez gza uprzykrzonego,
Który jak bicz boży, atakował z furkotem skrzydeł…

(Ajschylos, „Prometeusz skowany”) Czytaj dalej »

O zielonkach w żywieniu koni

prof. dr hab. Jadwiga Chachułowa

Zielonki są podstawą żywienia w okresie letnim w żywieniu dużych zwierząt gospodarskich a więc przeżuwaczy i koni. Zawierają wszystkie podstawowe składniki pokarmowe jak białko, węglowodany, niewielką ilość tłuszczu oraz związki mineralne i witaminy. Czytaj dalej »

Warunki dopuszczenia ogiera do krycia naturalnego

Poniżej przedstawiamy wytyczne jakie musi spełnić właściciel ogiera uznanego aby ogier mógł kryć obce klacze. Czytaj dalej »

Próby dzielności ogierów na tle sytuacji hodowli koni w Polsce

Janusz Lawin

W roku 2003 przeprowadzono kolejne próby dzielności 3-letnich szlachetnych ogierów. Ze szczegółowymi wynikami tychże prób, wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się, czytając Biuletyn Informacyjny Polskiego Związku Hodowców Koni, bądź artykuły omawiające próby dzielności zamieszczone w czasopismach hipologicznych. Czytaj dalej »

Dokąd zmierzasz mały koniku?

Teodor Gronet

Jak już wspomniałem w poprzednim artykule bardzo mi odpowiada nazwa – „Polski konik wierzchowy”. Dlaczego nie kuc lub pony? Krótko chciałbym to uzasadnić. Czytaj dalej »

Dobrostan koni

Anna Nowicka-Posluszna

…Los bowiem synów ludzkich jest ten sam co i los zwierząt los ich jest jeden jaka śmierć jednego taka śmierć drugiego i oddech życia ten sam…

(Księga Koholeta 2,24-3,18) Czytaj dalej »

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli dlaczego warto chronić konie przed stresem, cz. 2

Agnieszka Antczak, Mikołaj Gralak

Jak wspomniano w pierwszej części artykułu, jednym z czynników zaburzających prawidłową gospodarkę składnikami mineralnymi w organizmie jest szeroko rozumiany stres. Co to oznacza w praktyce? Czytaj dalej »

Wykorzystanie współczesnej genetyki w hodowli koni, cz. 2

prof. dr hab. Ryszard Pikuła

Skuteczne prowadzenie pracy hodowlanej jest zależne od informacji o genetycznym uwarunkowaniu cech interesujących hodowcę. Poza cytogenetyką niezwykle cennych informacji dla badań z zakresu genetyki populacji jak i praktyki hodowlanej dostarcza bezpośrednie poznanie genomu konia przez mapowanie genów w ramach tzw. mapy fizycznej. Czytaj dalej »

Nie tylko koni nam żal

Danuta Sobczak-Domańska, „Stary” Akademicki Klub Jeździecki*
* czyli lata 80 i 90-te ubiegłego wieku i ustroju

Stado jak stado, jak wiele po prostu innych. „Przyjeżdżam tu na wakacje od 23 lat. Najpierw jako absolwentka szkoły podstawowej, już rok później jako licealistka i, .. już członkini Akademickiego Klubu Jeździeckiego przy AR w Szczecinie. Stado miało w swoich „zasobach” chyba ze 200 ogierów (może trochę przesadzam, jak to bywa, zauroczona perspektywą lat „młodzieńczych”). Ale koni do jazdy było po pięć i więcej na głowę, a i grubasów (ardenów) jeszcze po trzy dziennie. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage